Göz hekimleri canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak

Göz hekimleri canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği işbirliğinde düzenlenen "8. Canlı Cerrahi Sempozyumu" kapsamında göz hekimleri, ulusal ve uluslararası alandan yaklaşık 1400 hekimin canlı yayında izleyeceği 70 ameliyat gerçekleştirecek.

Bu yıl 8'ncisi düzenlenen Canlı Cerrahi Sempozyumu, Bilkent Şehir Hastanesinde başladı. Türkiye'deki göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneğinin hastane ile ulusal ve uluslararası katılımla düzenlediği sempozyumda, gözün farklı branşlarında son teknolojik yöntemlerin kullanıldığı operasyonlar düzenlenecek. Operasyonlar, ameliyathanelere kurulan yüksek çözünürlüklü kameralarla yurt içinden ve yurt dışında hekimler için canlı yayınlanacak. Böylelikle hem eğitim hem de hekimlerin eş zamanlı bilgi paylaşımında bulunması sağlanacak.

"GÖZÜN 6 FARKLI ALT BRANŞINDA 70'E YAKIN AMELİYAT YAPILACAK"

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Huban Atilla, 4 gün sürecek sempozyuma ilişkin, dernek olarak asistan ve uzman eğitimlerine önem verdiklerini, bu çerçevede yıl içinde çok sayıda toplantı düzenlediklerini söyledi.Canlı Cerrahi Sempozyumu'nun uluslararası standartta bir toplantı olduğunu belirten Atilla, son 2 yıldır sempozyuma ev sahipliği yapan, ekibi ve imkanlarıyla destek sunan hastane yöneticilerine, uzmanlarına ve ekibine teşekkürlerini iletti.

amiliyat2.gif

ÇEVRİMÇİ İZLENECEK

Atilla, sempozyuma ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Canlı Cerrahi Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilecek ameliyatları ülkemizden yaklaşık 900, yurt dışından da 500 hekim çevrimiçi ortamda eş zamanlı izliyor. Gözün 6 farklı alt branşında 70'e yakın ameliyat yapılacak ve 120 hekim bu operasyonlarda kullanılan teknikleri ameliyathanede tartışacak. Ameliyat teknikleri, son yenilikler, aynı hastalıkta farklı cerrahların farklı yaklaşımları tüm detaylarıyla burada ele alınacak. Bu, hem eğitim açısından çok önemli bir toplantı hem de derneğimizin bu konudaki ilerlemeleri takip edip bunu hekimlerimizle, endüstri firmalarıyla paylaşma fırsatı bulduğumuz bir toplantı."

"EĞİTİM İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Bilkent Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Doç. Dr. Osman İnan da hastane işbirliğinde sempozyumun gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduklarını vurgulayarak, "Bu organizasyonları kliniğimiz, hastanemiz ve ülkemiz adına çok önemsiyoruz. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi olarak nicelik olarak Türkiye'nin en büyük kliniklerine sahibiz. Bu çerçevede aynı zamanda bir eğitim merkezi haline gelme arzusundayız." dedi.

70 AMALİYAT

Göz Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Evren Kemer ise sempozyumun hekimlerin eğitimi için önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti. Sempozyum kapsamında 4 gün boyunca retina, oküloplastik cerrahi, katarakt, lazer ve refraktif cerrahi, kornea ile şaşılığı içine alan 6 alt branşta yaklaşık 70 ameliyat yapılacağını aktaran Kemer, "İleri teknikler, yeni teknolojilerle meslektaşlarımızın karşılarına çıkacağız ve eğitim için önemli bir fırsat olacak. Cerrahi operasyonlar yurt dışından da canlı olarak izlenebilecek." açıklamasında bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.