Geçinemiyoruz orta yol bulunsun!

Geçinemiyoruz orta yol bulunsun!

Kırıkkale’de taksiciler ile vatandaşlar arasında taksi ücretleri konusunda yaşanan anlaşmazlık devam ediyor.

Taksiciler, yüksek benzin ve mazot fiyatlarına bağlı olarak makul bir zam istediklerini belirtirken, vatandaşlar ise kendilerinin de zor durumda olduğunu ve yüksek zamların ekonomik sıkıntı yarattığını ifade ediyor.

Taksiciler, Kırıkkale'nin küçük bir yer olduğunu ve müşteri potansiyelinin sınırlı olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle yüksek maliyetlerin karşılanamayacağını ve taksi ücretlerinin artırılmasının gerekliliğini savunuyor. Ancak vatandaşlar ise Kırıkkale’de çoğu yerin kısa mesafe olması nedeniyle daha düşük bir fiyatlandırmadan ilerlemesini talep ediyor.

Yolcular yol ücretinin fahiş olduğunu düşünerek sürekli olarak indirim talep ediyor. Taksiciler ise taksimetre tarifesinin kısa mesafede en düşük 35 TL'den başladığını belirtirken bu fiyatının 70 TL seviyesinden başlamasını istiyor.dsc-1573.jpg

Kırıkkale'deki taksiciler, büyük şehirlerdeki gibi yüksek zamlar talep etmediklerini ve Ankara gibi yakın illerle benzer fiyatlandırmayı istediklerini vurguluyor. Ancak vatandaşlar, ekonomik sıkıntıları göz önünde bulundurarak daha makul ve adil bir fiyat politikası talep ediyor.

Taksimetre ayarlamaları nereden ne kadara yapılacak

Taksi sahibi Gaffar Tosun ‘’ Taksimetre ayarlamasını şoförler odası belirliyor. En son üç ay önce yanlış hatırlamıyorsam 1000 TL civarında ödeme yaptım. Şu an ne kadar olur bilemiyorum sürekli zam haberi geliyor başkan da o yüzden şu an sessiz ne kadar ödeneceği belirsiz diyebilirim’’ dedi.

Kırıkkale’de bir taksi durağı şoförü ‘’ Taksimetre ödemelerimizi kapalı pazar pazarında yaptırıyoruz. En son 800 TL ödemiştim, şu an ne olur net değil ama 1500- 2000 TL civarlarında olur diye düşünüyorum ‘’ ifadelerini kullandı.

dsc-1581.jpg

Önceden aldıkları para ile daha iyi geçiniyorlardı

İlimizde hizmet veren taksiciler, ekonomik zorluklar nedeniyle mevcut ücretlerin yetersiz olduğunu ve geçim sıkıntısı yaşadıklarını dile getiriyor. Taksiciler, önceki yıllarda aldıkları ücretle daha iyi bir yaşam sürdürebildiklerini ifade ederken, günümüzdeki ekonomik şartların her sektörde olduğu gibi taksi sektöründe de sorunlara yol açtığını vurguluyor.

Ücretlerin yüksek olmasına rağmen ekonomik dengesizliğin kendilerini zor durumda bıraktığını belirten taksiciler, "Ücret çok ama geçinemiyoruz, bir dengesizlik var" diyor. Mevcut fiyatlandırmanın, artan yaşam maliyetleri ve yüksek yakıt fiyatları gibi etkenlerle uyumsuz olduğunu söyleyen taksiciler, sektördeki bu dengesizliğin kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiriyor.

Taksiciler, özellikle önceki yıllara kıyasla daha iyi bir ekonomik durumda olduklarını ve bu nedenle "Keşke birkaç sene önceye dönebilsek" dileğinde bulunduklarını belirtiyorlar. Geçmişteki daha sabit ve uygun ekonomik koşulların özlemiyle günümüzde yaşanan zorlukları karşılaştıran taksiciler, ekonomik istikrarın sektörde de önemli olduğuna işaret ediyor.

Taksiciler, yetkililerin ve ilgili kurumların taksi sektöründeki ekonomik sıkıntıları anlamalarını ve çözüm odaklı adımlar atmalarını beklediklerini ifade ediyor. Aynı zamanda taksiciler, taksi ücretlerinin ve ekonomik koşulların daha adil bir şekilde düzenlenmesiyle, hem taksicilerin hem de vatandaşların daha iyi bir ulaşım deneyimi yaşayabileceğini vurguluyor.

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.