Etimesgut’ta “engel”siz hayat

Etimesgut’ta “engel”siz hayat

Etimesgut Belediyesi ilçede yaşayan engelli vatandaşlar ile ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracak birçok hizmet ve proje gerçekleştirdi. Etimesgut Belediye...

Etimesgut Belediyesi ilçede yaşayan engelli vatandaşlar ile ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracak birçok hizmet ve proje gerçekleştirdi. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, engellilere ‘Engelsiz bir hayatın’ kapılarını açtı.

YAŞAMAK KOLAYLAŞTI

Etimesgut Belediyesi, yüzlerce engelliye akülü ve tekerlekli sandalye, yürüteç, baston ve medikal cihaz desteği sağladı. Engellilerin seslerini daha çok duyurabilmeleri için Kent Konseyi bünyesinde Engelli Meclisi kuruldu. Hastane, okul ve sosyal kültürel etkinliklere daha kolay ulaşım sağlamayabilmeleri için asansörlü araç sağladı. Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonla, aileleri ile birlikte bini aşkın engelli ve ailesi Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinde tatil yaptı.

ENGELLİLER İÇİN BİRÇOK ÇALIŞMA YAPILDI

Etimesgut Belediyesi, engellilerin fiziki çevreyi kolayca kullanılabilmeleri için birçok çalışmayı hayata geçirdi. Belediyeye ait tüm yapılardaki giriş çıkışlar engelliler için düzenlendi, otoparklarda engelli araçları için özel yerler ayrılarak uyarıcı levhalar asıldı. Belediye tesislerinden ve parklarından engellilerin rahatça yararlanması için gerekli tüm düzenlemeler yapıldı. İhtiyaç sahibi engeli ve ailelerine aşevinden her gün yemek imkanı sunuldu.

etimesgut engelsiz hayatNELER YAPTIK?

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası öncesinde belediye tarafından engellilere yönelik yapılan çalışmaları değerlendirdi. Engellilerin hayatın her alanında daha çok yer alması gerektiğini belirten Demirel, şunları söyledi: “Engellilerimizin işte, siyasette, sanatta, kültürde; diğer bireylerin faaliyet gösterdiği hayatın tüm alanlarında yer almaları gerektiğine inanıyorum. Biz yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yerine getirme gayreti içindeyiz. Öncelikle hizmetlerimizin sağlıklı yürümesi için belediyemiz bünyesinde Engelli Hizmet ve Danışma Masası’nı kurduk. Burada engelli ve ailelerine rehberlik hizmeti sunuyoruz, ihtiyaç sahibi engellilere yaşam desteği sağlıyoruz. Binlerce engellimize akülü araba, tekerlekli sandalye sağladık. Türkiye’ye örnek bir hizmet olan “Engellileri Denizle Buluşturma” projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda iki bine yakın engelli ve ailemiz denizle buluştu, tatillerini yaptı. Meslek ve kişisel gelişim kursları, sinema gösterileri, geziler, konserler düzenledik. Engelli ve ailelerinin sorunlarına çözüm bulacakları, seslerini duyurabilecekleri Kent Konseyimizde Engelli Meclisi’ni kurduk. Engellilerimizin yararlanacağı asansörlü engelli aracımızı onlara tahsis ettik. Tesislerimizi, parklarımızı engellilerimizin de kullanabilecekleri şekilde inşa ettik. Mevcut yapılarımızda da gerekli düzenlemeleri yaptık. Yaptıklarımız önemli ancak, bunlar yeterli değil. Önümüzdeki süreçte Engeli Köyü Projemizi hayata geçireceğiz. Her zaman engelli ve ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Biz ayrım yapmadan tüm insanımızı seviyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.