Eşine 'Salak' Diyen Koca Tazminat Ödeyecek!

Eşine 'Salak' Diyen Koca Tazminat Ödeyecek!

Yargıtay, düğün fotoğraflarını yırttığı ve kendisine 'salak' dediği için eşine boşanma davası açan kadını haklı buldu. Mahkeme kocanın tazminat...

  • Yargıtay, düğün fotoğraflarını yırttığı ve kendisine 'salak' dediği için eşine boşanma davası açan kadını haklı buldu. Mahkeme kocanın tazminat ödemesine karar verdi.
  • Kırıkkale'de yaşayan R.K., eşi M.K. aleyhine boşanma davası açtı. Genç kadın, boşanma davasında, kocasının kendisine "Salak" diyerek hakaret ettiğini belirtti.
YEREL MAHKEME DAVAYI REDDETTİ R.K. ayrıca eşinin bir tartışma sırasında evde bulunan düğün fotoğraflarını yırttığını iddia etti ve manevi tazminat istedi. Boşanma davasının görüldüğü Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi, eşe "Salak" demenin ve düğün fotoğraflarını yırtmanın boşanma için yeterli delil olmadığına ve bu nedenle tazminata hükmedilemeyeceğine karar vererek davayı reddetti. YARGITAY BOZDU Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı bozdu. Yargıtay, aile birliğinin temelinden sarsıldığını belirterek çiftin boşanması yönünde hüküm kurulmasına karar verdi. KİŞİLİĞE SALDIRI EVLİLİK BİRLİĞİNİ SARSAR Yargıtay'ın bozma gerekçesinde şöyle denildi: "Türk Medeni Kanunu'nun 174/2 maddesi boşanmaya sebebiyet vermiş olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın, kusurlu olandan manevi tazminat isteyebileceğini öngörmüştür. Toplanan delillerden evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan olaylarda; tazminat isteyen davacı davalı kadının ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği anlaşılmaktadır."  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.