Ergenekon sanığı: Dink öldürüldükten sonra Agos'a saldıracaktık

Ergenekon sanığı: Dink öldürüldükten sonra Agos'a saldıracaktık

Ergenekon ana davasında Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atmakla suçlanan tutuklu sanık Bedirhan Şinal, Hrant Dink öldürüldükten sonra Agos gazetesine...

Ergenekon ana davasında Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atmakla suçlanan tutuklu sanık Bedirhan Şinal, Hrant Dink öldürüldükten sonra Agos gazetesine yönelik eylem hazırlığında bulunduklarını söyledi. Şinal, Dink cinayetinin ardından Agos çevresindeki güvenliğin artması, çevik kuvvet ve devriye ekiplerinin nedeniyle eylemi gerçekleştiremediklerini söyledi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Ergenekon ana davasında tutuklu sanık Bedirhan Şinal'in çapraz sorgusuna devam edildi. Üye Hakim Hüsnü Çalmuk, polisler tarafından kullanıldığını iddia eden Bedirhan Şinal'e, cezaevine girmeden önce kazancını nereden karşıladığını ve kendisini kullandıklarını iddia ettiği kişiler tarafından para verilip verilmediğini sordu. Polisler tarafından tanıştırıldığı Taksim'deki bir papaz ve iş adamları tarafından kendisine para verildiğini öne süren Şinal, "Ancak bana verilen vaadlerini yerine getirmediler." ifadesini kullandı. Bunun üzerine Çalmuk, polislerin yerine getirmediği vaatlerin ne olduğunu sordu. Şinal bu soruya ise kendisine 3-4 ay içinde cezaevinden çıkacağının söylendiğini, oysa 4 yıldır cezaevinden çıkamadığını söyleyerek cevap verdi. Çapraz sorgusu sırasında zaman zaman açıklamalarda bulunan Şinal, Hrant Dink öldürüldükten sonra Agos gazetesine yönelik eylem hazırlıklarında bulunduklarını söyledi. Gazeteye ve çalışanlara karşı nasıl saldırı olabilir diye hazırlıklarda bulunduklarını ifade eden Şinal, Dink cinayetinin ardından güvenliğin artması, çevik kuvvet ve polis devriye ekiplerinin artması nedeni ile bu eylemi gerçekleştiremediklerini söyledi. Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu, verdiği ifade ile Veli Küçük, Sedat Peker, Hüseyin Görüm, Emin Gürses, Seyhun Zaim, Bora Ballı ve Boğaçhan Kağan Murathan'a iftira attığını hatırlatarak Şinal'den iftira suçunun kanundaki karşılığını bilip bilmediğini sordu. Hapis cezasını 2-3 yıl olarak bildiğini belirten Şinal, davanın da düşeceğini iddia etti. Bunun üzerine Haşıloğlu, iftira atılan kişiler şikayetten vazgeçse bile davanın düşmeyeceğini söyledi. Haşıloğlu, "Kanunda her iftira ayrı suç olarak değerlendiriliyor." dedi.

Yatamadığımız yerde de asarız kendimizi

Eski ifadelerini kabul etmediğini belirten Şinal'in bazı kişilere iftira attığını yinelemesi üzerine Haşıloğlu, "Sen de seni suça azmettiren kişi kadar ceza alırsın. İftira suçlaması sonra illa da kişinin şikayetine bağlı dava açılmaz. Kamu davası da açılır. Boğaçhan Kağan Murathan şikayetinden vazgeçse de yine dava açılır." açıklamasını yaptı. Bunun üzerine Şinal, "Bana ifadenden dön mü diyorsunuz?" diye sordu. Haşıloğlu'nun, yasal haklarını hatırlatıldığını söylemesi üzerine Şinal, "İftira attım ne yapayım. Attırdılar. 40 yıl da yatarım. Ama bunu bana yaptıranlar da burada yatsın. Ben bunları yaptığımda yaşım 16'ydı. Devlet bana sahip çıksaydı. Suçlu ben miyim? Allah büyüktür. Yatamadığımız yerde de asarız kendimizi." şeklinde konuştu. Şinal'in çapraz sorgusunun da tamamlanması üzerine tutuklu sanık Fatih Derdiyok'un savunmasına geçildi. Bu olayla alakası olmadığını savunan Derdiyok, 18 yaşında cezaevine girdiğini, şu an 22 yaşında olduğunu söyleyerek suçsuz olduğunu öne sürdü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.