Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Handan Bilgin, epilepsi hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Bilgin, epilepsinin her 100 kişiden birinde görülen bir hastalık olduğunu ve bu hastalığın zeka geriliği ya da akıl hastalığı olmadığını vurguladı. Epilepsinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Dr. Bilgin, ilaçlarla nöbetlerin kontrol altına alınabileceğini ve hastaların sosyalleşmeye veya çalışmaya engel olmadığını ifade etti.

Halk arasında "sara" olarak bilinen epilepsi hastalığının nöbetlerle kendini gösteren bir hastalık olduğunu dile getiren Dr. Bilgin, hastalığın yaygın olmasına rağmen halk arasında yanlış fikirlerin bulunduğunu söyledi. Nöbetlerin beyindeki ani elektriksel deşarjlar sonucunda ortaya çıktığını belirten Dr. Bilgin, bu durumun kasılma, sallanma, gözlerde kayma, bayılma ve yanıtsızlık gibi belirtilerle kendini gösterebileceğini açıkladı. Nöbetlerin kaynağının genellikle net olarak bilinmediğini ancak beyin tümörleri, damar tıkanıklıkları, beyin iltihaplanmaları ve kafa travmalarının bu duruma sebep olabileceğini belirtti.

Dr. Bilgin, epilepsinin zeka geriliği ya da akıl hastalığı olmadığının altını çizerek, hastaların sosyal yaşamlarında dışlanma ve damgalanma gibi sorunlarla karşılaşabileceğini ifade etti. Ancak hastaların ilaçla tedavi edilebileceğini ve bu sayede toplumdan dışlanmalarının önlenebileceğini vurguladı. Dr. Bilgin, hastaların normal bir hayat sürebileceklerini, iş hayatlarında sorun yaşamadan devam edebileceklerini ve sosyal ilişkilerini sürdürebileceklerini dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum