Ebeler sorunlarıyla baş başa

Ebeler sorunlarıyla baş başa

Türk Sağlık Sen Kırıkkale Şube Başkanı Şuayip Keskin ‘Ebeler Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebelerin sorunlarıyla baş başa bırakıldığını...

Türk Sağlık Sen Kırıkkale Şube Başkanı Şuayip Keskin ‘Ebeler Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebelerin sorunlarıyla baş başa bırakıldığını savundu.

ALDIKLARI ÜCRET YETERLİ DEĞİL

Fedakârca hizmet yapan, yeni bir hayatın dünyaya merhaba demesine yardımcı olarak değeri ölçülemeyecek bir görevin kahramanları olan tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlayan Başkan Keskin, aldıkları ücretlerin yeterli olmayan ebelerin şiddet ve mebbinge maruz kaldıklarını dile getirdi. Ebeler haftası nedeniyle Türk Sağlık-Sen olarak bir anket çalışması gerçekleştirdiklerini belirten Keskin, “İnternet sitemiz üzerinden yapılan ve sorunlarını tespit etmek için gerçekleştirilen anketimize 1295 ebe arkadaşımız katıldı”

ebelerin sorunlari1FİZİKSEL VEYA SÖZLÜ ŞİDDETE UĞRAMIŞ

Keskin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Anket sonuçlarına göre ebe arkadaşlarımızın; Yüzde 70’i son bir yılda fiziksel veya sözlü şiddete uğramış. Yüzde 75 ücretlerin yetersiz olduğunu düşünüyor. Yüzde 55.’i sabit ek ödeme dışında sadece 0-100 TL arasında performans ücreti alıyor. Yüzde 78’i Kurum amirleri veya çalışma arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalmış Yüzde 38’ine göre çalışma hayatlarındaki en büyük endişe amir baskısı, Yüzde 25’ine göre ise iş güvencesinin ortadan kalkması Çalışma hayatlarını zorlaştıran en önemli unsur yüzde32’sine göre personel eksikliği, yüzde 26’sına göre ücretlerin yetersizliği”

ŞİDDET VE MOBBİNGE MARUZ KALIYORLAR

“Yüzde 26’sı 60 saatin üzerinde, Yüzde 13’ü ise 40 saatin üstende aylık nöbet tutuyor. Yüzde 88’inin çalıştığı kurumda kreş hizmeti bulunmuyor. Yüzde 75’i Sağlık Bakanlığı’nın sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor. Yüzde 67’si ailelerine az vakit ayırabilmekten şikayetçi. Yüzde 16,37’sı ise hiç vakit ayıramadığını belirtiyor. Anketimizde de ortaya çıkan sonuçlar göstermektedir ki bugün ülkemizde görev yapan yaklaşık 54 bin ebe arkadaşımız sıkıntılarla uğraşmaktadır. Birçok sorunla baş başa bırakılmışlardır. Aldıkları ücretler yeterli değildir. Şiddet ve mobbinge maruz kalmaktadırlar”

GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

“Aileye hizmet verenlerin, annelerin ve bebeklerin yanında olanların, ailelerine vakit ayıramamaları, kreş hizmetinden bile çok büyük oranda mahrum kalmaları kabul edilebilir gibi değildir. Türk Sağlık-Sen olarak 21-28 Nisan Ebeler Haftasında sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. Göstermelik kutlamalar yerine ebe arkadaşlarımızın mağduriyetlerini çözmeden, taleplerini karşılamadan yana bir tavır ortaya konulmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak mesleklerine hak ettikleri değerin verilmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi temennisiyle tüm ebe arkadaşlarımızın "Ebeler Haftası"nı kutluyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.