Dombıra ne demek?

Dombıra ne demek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a derlenen efsane türkü Dombıra, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişi sonrası, vatandaşlar tarafından bu darbe girişimine karşı tepki...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a derlenen efsane türkü Dombıra, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişi sonrası, vatandaşlar tarafından bu darbe girişimine karşı tepki göstermek amaçlı her yerde çalıyor. Demokrasi nöbetlerinin tutulduğu meydanlarda, araçlarda, dükkanlarda, evlerde günün her saati...

PEKİ DOMBIRA NE DEMEK?

Dombıra eski bir Türk çalgısıdır. Kazak Türkleri tarafından yoğun olarak kullanılmıştır.

DOMBIRA TÜRLERİ NELERDİR?

Farklı bölgeler arasında çeşitlilik gösterir. Telleri geleneksel olarak liflerden yapılsa da, modern dombıralarda genellikle naylon teller kullanılır.

Gövdesi ahşaptır. Türkistana ait dombıralarda perde bulunmaz.Tek parça odundan oyularak sapı ve gövdesi yapılır. Çalınırken genellikle gövdesine vurularak ritimler elde edilir. Aletin sırtında ses çıkması için küçük bir delik bulunur. Dışı vernikleme, cilalama gibi kaplamalar yapılmaz.

Armudi bir teknesi, çam ağacından göğsü ve perdeli sapıyla küçük bir dutarı andırır. Boyu 80 - 100 cm kadardır. Abay ve Cambıl dombırası olmak üzere iki türü vardır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.