Deprem kuşağındaki Kırıkkale için uyarı!

Deprem kuşağındaki Kırıkkale için uyarı!

Jeoloji mühendisi Satılmış Aksun, Kırıkkale’nin yapı stoku ve buna paralel olarak deprem kuşağı üzerindeki Kırıkkale’nin depreme ne kadar dayanıklı olduğu konusunu masaya yatırdı. Verdiği bilgiler çok şaşırtıcı! Peki; Kırıkkale depreme hazır mı?

Özel işletme sahibi Jeoloji mühendisi Satılmış Aksun, Kırıkkale’nin alt yapısı, depreme karşı kentin genel durumu ve yapı stoklarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Deprem kuşağı üzerinde yer alan Kırıkkale’nin depreme karşı durumunu masaya yatıran Aksun, kentin genel durumunun pekte iç açıcı olmadığını gözler önüne serdi. Verdiği bilgiler ışığında önerilerde de bulunan Aksun, insanlığın dünya var olurken bir aktör olduğunu, yok olurken de aktör olacağını söyledi. Aksun,” asıl meselenin her deprem sonrası ne yapacağız tartışması değil, meselenin hayatımızın bir parçası olduğunu kabullenmektir.”dedi.

555.jpeg

KENTİN % 70’İNDE SU SORUNU VAR

Kırıkkale’nin, Kırıkkale olalı deprem ile yüzleşmediğini hatırlatan Aksun, açıklamasında şu görüşlerine yer verdi.” Bu yüzden sürekli yapı stoku devam etti. Bugünkü geldiğimiz nokta ise içler acısı... Eskiden dere yatakları vardı, sazlıklar, bataklıklar vardı, Hepsinin üzeri imara açılarak yapılaşmaya gidildi. Ardından her bir yönetim geldikçe, yanlışın üzerine yanlışlarla devam etti. Günümüzde ise Şehrimizin yüzde 70 yapının temelinde su sorunu, alt yapı problemi ciddi sorun haline geldi.

BİR BİNANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI TEMELİNİ ETKİLEYEN SU(SIVILAŞMA RİSKİ TEŞKİL EDİYOR) ve Dolgu üzerine yapılan yapılar. En son Yaşadığımız 11 ili etkileyen depreminde en büyük tetikleyicisi sıvılaşma riskiydi. Yeni yapılan binalarda, önlemlerin ciddiye alınması gerekiyor. Mevcut binalar ise tespitleri yapılarak güçlendirme çalışmalarına başlaması gerekiyor. Ne yazık ki; şu anda deprem tecrübesi yaşamış olsak da temeli artık çürümüş, statiği bozulmuş yapılar çoğunlukta.”

555.webp

ÖNERİLERİ VAR

Jeoloji mühendisi Satılmış Aksun, verdiği bilgiler dahilinde alınacak önlemlerle ilgili şu önerilerde bulundu. 1. Deprem konusu ilköğretim itibariyle literatüre girmeli. 2. Araçlar bile 2 yılda bir muayene yapılıyor aynı şekilde 10 yılda bir yapı muayenesini başlatmalıyız. 3.Bina Güçlendirmesi değil zemin Güçlendirmesi yapılmalı. 4.Yapı denetim sistemine ilaveten Jeoloji mühendisleri tarafından zemin denetim sisteminin kurulması. 5.Tüm ilçe belediyeler olmak üzere ruhsat veren Tüm birimlerde Jeoloji mühendisi istihdam edilmeli.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.