Çürük limon dar gelirliye yakacak oluyor

Çürük limon dar gelirliye yakacak oluyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar Beldesi’nde dünyanın tüf kayalara oyulu tek doğal soğuk hava depolarında saklanan limonlardan yapılan ayrım...

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar Beldesi’nde dünyanın tüf kayalara oyulu tek doğal soğuk hava depolarında saklanan limonlardan yapılan ayrım sırasında çürüğe ayrılanlar kurutularak beldede bulunan dar gelirli vatandaşlara kış aylarında yakmaları için ücretsiz olarak veriliyor. Her yıl depolarda çürüme ve benzer şekillerde atıl durumda yaklaşık 500 ton limon artığı ortaya çıkıyor.

YAZICI, YAKIT OLARAK DAĞITILIYOR

Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhami Yazıcı yaptığı açıklamada, 1952 yılında başlayan doğal soğuk hava depoculuğu ile Ortahisar beldesinde irili ufaklı bine yakın soğuk hava deposunda, Akdeniz bölgesinin çeşitli merkezlerinden getirilen limonların sulandırılması amacıyla depolandığını belirtti. Her yıl çeşitli nedenlerden dolayı çürüyen veya atıl hale gelen limonların depo dışına çıkartılarak kurutulduğunu söyleyen Yazıcı, “Limonun içerisinde bol miktarda bulunan ispirto nedeniyle yüksek bir ısı kalorisi oluşuyor. Eylül-Ekim ayına kadar güneş altında kurutulan limonlar Kasım ayı ile birlikte beldede kömür alamayan dar gelirli vatandaşlara yakıt olarak dağıtılıyor. Bu yıl depolarda yaklaşık 500 tona yakın bir limon depo dışlarında kurutulmaya alındı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.