Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Çiftçi kredi limitleri yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Çiftçi kredi limitleri yükseldi

​​​​​​​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarımın sadece ekonomi için değil, milletin bekası için de hayati önemde bir sektör olduğunu vurgulayarak çiftçi kredi limitlerinin artırıldığını açıkladı.

Küçük ekipman kredilerinin 250 bin TL'ye, küçükbaş hayvan üreticilerine verilen kredinin limitinin ise 400 bin TL'den 600 bin TL'ye çıkarıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tarım sektörünün son 21 yılda geldiği noktayı detaylı bir şekilde ortaya koyduk. Tarımın önemini vurgulayarak, muhalefetin "tarım bitti" söyleminin gerçek dışı olduğunu rakamlarla ispat ettik.

Tarımda yaşanan zorluklara rağmen, çözüm odaklı bakış açısıyla hareket ettiklerini ve herkesin eleştirisine, önerisine açık olduklarını belirtti.

Türkiye'nin tarımda kendine yeterli olması gerektiğini vurgulayarak, tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve her yeni krizin gıda üretimi ve tedarikinin ne kadar önemli olduğunu teyit ettiğini söyledi.

Ziraat Bankası'nın tarım sektöründe kullandırdığı kredinin 480 milyar lirayı aştığını ve tarım kredilerinin faizlerinin büyük bir kısmını devletin karşıladığını ifade etti.

Tarımın ana vatanı olan Anadolu'da kırsal kalkınma sürecini başlatmak için projeler hazırlandığını ve 20 bin vatandaşa istihdam sağlanacağını belirtti.

Çiftçi kredi limitlerini artırarak, genç ve kadın çiftçilere destek sağlanacağını ve tarımsal üretimi teşvik edeceklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.