ÇOLPAN İLHAN!

ÇOLPAN İLHAN!

     Tatilimizin altıncı gününde, insanı yüzyıllar ötesine götüren, bir açık hava müzesi görüntüsünü andıran ve UNESCO’nun dünya mirası...

     Tatilimizin altıncı gününde, insanı yüzyıllar ötesine götüren, bir açık hava müzesi görüntüsünü andıran ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunan Kiji Ada’sındayız.

     Oğlum arıyordu İstanbul’dan telefonla! Ve ilk söylediği söz! Çolpan İlhan öldü! çolpan ilhan İnsan uzakta olunca, daha da zor geliyor olumsuz ve üzücü haberleri duymak. Nasıl üzülünmez, bilinse de son! Eninde sonunda ölüp gideceğiz, bunu da biliyoruz… Karşılaştığım kişilere söyleme gereği duydum! Çolpan İlhan Ölmüş!   Birisi; Çok yaşlıydı zaten! Bir diğeri; Başka ne haber var. İşte yaşam güzel olduğu kadar da acımasız. Her zaman tekrar ettiğim gibi; ‘ateş düştüğü yeri yakar’. Çocukluğumuzun ve gençliğimizin sanatçılarından  sayılı kaldı. Biz de yaşlanıyoruz artık. Benim doğduğum 1957 yılında,  gelen bir teklifle  ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın'da başrol oynayan, tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan 1936 yılında İzmir’de doğdu. Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı. Daha sonra Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu.  İstanbul Belediye Konservatuarı'nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.. Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte "Akademi Tiyatrosu" adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile "Sevgili Gölge" adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı. Üç sezon Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyatronun dağılması ile Oda Tiyatrosu'nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın "Tersine Dönen Şemsiye" sini sahneledi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer'in "Yarın Cumartesi"'nde oynadı. Kenterler ile de "Baharın Sesi", "Nalınlar" ve "Aptal Kız"'da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem'in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960'ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300'e yakın filmde rol aldı. 1970'lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan sanatçı, sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı. 1995 yılında vefat eden, tiyatro, sinema oyuncusu ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerden Sadri Alışık’ın eşi olan Çolpan İlhan, 2005 yılında vefat eden, Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olan;  şair, romancı, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen Attilâ İlhan’ında kardeşiydi. TV dizilerinden bazıları; Aşk-ı Memnu,Yanık Koza, Tatlı Hayat, Ağaçlar Ayakta Ölür… Filmlerinden bazıları; Kamelyalı Kadın, Yaşamak Hakkımdır, Zümrüt,  Aşkın Saati Gelince, Ver Elini İstanbul, Bütün Suçumuz Sevmek, Turist Ömer, Bir Garip Adam, İdam Mahkumu, Kaderin Cilvesi, Cemile… Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi'nin kurucusudur. 1 25 Temmuz 2014'de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat sanatçının cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığında eşi Sadri Alışık'ın yanına defnedilmiş. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!    

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.