Çavuşoğlu: Çifte vatandaşlık konusunda da şartsız, koşulsuz aşamaya gelinmeli

Çavuşoğlu: Çifte vatandaşlık konusunda da şartsız, koşulsuz aşamaya gelinmeli

Avrupa Birliği Bakanı (AB) Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın göçmenlerin entegrasyonu konusunda izlediği tutumu takdir ederek, “Çifte vatandaşlık konusunda...

Avrupa Birliği Bakanı (AB) Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın göçmenlerin entegrasyonu konusunda izlediği tutumu takdir ederek, “Çifte vatandaşlık konusunda şartsız, koşulsuz bir aşamaya gelinmesini de arzu ediyoruz” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil ile Bakanlıkta görüştü. Görüşme esnasında Bakan Çavuşoğlu, Almanya’da bulunan federal yönetimin, büyük koalisyonun attığı adımların önemli olduğunu vurgulayarak, “Çifte vatandaşlık konusunda şartsız, koşulsuz bir aşamaya gelinmesini de arzu ediyoruz.” açıklaması yaptı.

Almanya’da yaşayan göçmenlerin entegrasyonu konusunda izlenen tutumu takdirle karşıladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Entegrasyon politikaları Türkiye’ye göre teşvik edici olmalıdır. Göçmenlere her türlü olumlu yaklaşım hangi ülkeden gelirse gelsin, hangi dine inanırsa inansın o ülkede yaşayan göçmenlerin entegrasyonu konusunda özellikle yerel ve ulusal politikacıların olumlu tutumu katkı sağlamaktadır. Göçmenlerin geldiği ülkeler işbirliği bu bakımdan önemlidir. Almanya’nın son zamanlarda uyguladığı uyum politikalarında takdirle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

FEDERAL MECLİSTE 11 TÜRK KÖKENLİ VAR

"Vatandaşlarımız ve soydaşlarımızı yaşadıkları ülkeye entegre olma konusunda teşvik ediyoruz, tavsiyelerde bulunuyoruz" diyen Çavuşoğlu, “Bugün Federal mecliste 11 tane Türk kökenli, aynı şekilde göç ve entegrasyondan sorumlu bakanın Türk kökenli olması, Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi'nde de Türklerin yer alması, Türklerin bugün Almanya’nın toplum içinde birçok alanda aktif bir şekilde yer alması, entegrasyondaki başarının bir göstergesidir.” görüşünü aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.