İhsan Akça

İhsan Akça

ÇALIŞALIM ÇALIŞANA YARDIM EDELİM

ÇALIŞALIM ÇALIŞANA YARDIM EDELİM

Hürriyet gazetesinin 20 Aralık 2017 Çarşamba günkü haberinde baş sayfadan yer verilmiş bulunan “ KULEYE ÇIKTIK” haberini okuyunca milletin adına gurur duydum. Bunu manşetlere taşıyan Uğur Cebeci’yi de tebrik ediyorum. Dünyanın kıskandığı bu İstanbul’un simgesi 3. Havaalanını kendi milletimizin büyük çoğunluğu bilmiyor. Bilen varsa bile ismini biliyor özelliklerinden haberimiz yok. Bu haberle milletimizi bilgilendiren hürriyet gazetesine havalimanı CEOSU Yusuf Akçayoğlu ve Uğur Cebeci’yi tekrar kutluyorum. Birkaç yıl önce kum ocaklarının çukurları olan bu alanın şimdi dünyanın en büyük eserlerinden biri olan 3. Havalimanı olmasını sağlayanları da İstanbul’umuza dolayısıyla Türkiye’mize böyle bir eseri kazandıranları da kutluyorum.

Kuleyi gezen Uğur Cebeci kuleyi şöyle anlatıyor.

90 metre yükseklikte cam elyaflı” esnek” betondan yapılmış bu kulenin “lale” şeklini alacak organik- Eğri sel formu için cam elyaf takviyeli betonla yapılıyor olması Türk mühendisleri için gurur kaynağıdır. Biz millet olarak mühendisimize, doktorumuza, bürokratlarımıza, hâkim ve savcılarımıza, siyaset adamlarımıza iyi gözle bakarsak bizler şahsi çıkarlarımız için onları yanlış yönlendirmezsek onların hepsi de pırıl pırıl milletine hizmet edecek cevherlerdir. Onları horlamayalım. Avrupa ve Amerika’da önemli sahalarda görev yapan çokça Türk genci vardır. Onlara değer verildikçe yapamayacakları hiçbir iş yoktur.

Kulenin özelliğini anlatmakla bitiremeyiz. Bu kule 360 derecelik görüşe sahip kule üst katta hava trafik bir alt katta yer trafik kontrollerimizin yapılacağı özellikleri taşımaktadır. Ve her türlü ışık ve sese karşı yalıtımlıdır. İşte bunların hepsi Türk mühendisleri için övünç kaynağıdır. Yapılan pistin üst kısmı görünen tarafıdır. Alt kısmı ise tünellerle doludur. Uçaklar arasında işleyen araçların tamamı pistin altında çalışmaktadır. Uçakların yakıtları dahi yer altındaki depolardan karşılanacaktır. Böylelikle pistin üzerindeki trafik ve bekleme en aza indirilmiş olacaktır. Bu piste 236’sı parkta toplam 350 uçak görev yapacak yıllık 90 milyon yolcu taşıyabilecektir. Pistin yapımında çok sayıda farklı ülkelerden otuz bir bin kişi çalışmaktadır. İşçilerin kullanımında iki bin iki yüz kamyon doksan beş adet büyük kule vinç ve binden fazla iş makinası hizmet vermektedir.

İstanbul’un incisi olacak üçüncü havalimanını başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa devletleri nasıl kıskanmasın. Onlar Türkiye’de böyle bir yatırımın yapılabileceğini tahmin edemiyorlardı. Ama işte bu hizmetler süratli bir şekilde yapılmakta dünyada ve dolayısıyla yurdumuzda yaşanan ekonomik krizler döneminde bile yatırımların devam etmesi hiçbir hizmetin aksamaması yurdumuz için gurur verici bir olaydır. Eğer Fetö’nün 15 Temmuz olmasaydı ki yurdumuzu yüz yirmi milyar dolar zarara uğratmıştır. Onun yanında PKK ve diğer terör olayları olmasa oralara yapılan harcamalar milletimizin refahı için kullanılacak böylelikle milli gelirimiz kişi başına en az şimdikinin bir buçuk iki katı olacaktı. İşte bu Fetö ve benzeri terörün yurdumuz insanına verdiği zarara bakınız. Allah bundan sonra bu belaların şerrinden bu milleti kurtarsın.

Bu yazı toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İhsan Akça Arşivi