Bu haber hayvan severleri çok kızdıracak! Sokak köpekleri 30 günün ardından uyutulacak

Bu haber hayvan severleri çok kızdıracak! Sokak köpekleri 30 günün ardından uyutulacak

AK Parti, sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı kanun teklifinde sona yaklaştı. Teklif, İngiltere modeline benzer şekilde, sokak köpeklerinin 30 gün içinde sahiplenilmemesi durumunda uyutulmasını öngörüyor.

AK Parti, sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı kanun teklifinde sona yaklaştı. Teklife göre, sokak köpekleri için İngiltere'deki modele benzer bir yöntem uygulanacak. Barınaklara alınan sokak köpekleri, önce sahiplenilmeye çalışılacak ve bu süreç için 30 gün beklenecek. Bu süre sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak.

Kanun teklifinin hazırlıkları sırasında, dünya çapındaki uygulamalar incelendi ve İngiltere'deki düzenlemeye benzer bir model üzerinde çalışıldı. AK Parti yetkilileri, teklifte sahipsiz köpeklerin uyutulmasına ilişkin düzenlemelerin de yer alacağını belirtti.

sokak-kopekleri2.jpg

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Belediyeler, barınaklarındaki köpeklerin fotoğraflarını çekerek internet sitelerinde sahiplendirme ilanları yayınlayacak. Sahiplenme süreci için 30 gün beklenecek.

sokak-kopekleri.jpg

30 GÜN SONUNDA UYUTULULACAK

30 gün içinde sahiplenilmeyen köpekler, acısız bir şekilde uyutulacak. AK Parti yetkilileri, uyutma işleminin merhametli ve acısız bir iğne yöntemiyle gerçekleştirileceğini ifade etti. Barınaklarda yer açılmasıyla sokaktan toplanan yeni köpekler barınaklara alınacak ve süreç aynı şekilde devam edecek.

sokakkopekleri3.webp

SAHİPLENİLEN KÖPEKLERE ÇİP TAKILACAK

Sahiplenilen köpeklere çip takılacak ve sahiplenen kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek. AK Parti yetkilileri, sokak hayvanlarına yönelik kamuoyundan yoğun talep geldiğini ve mevcut yöntemlerin (bakım, kısırlaştırma, barınak) çözüm olmadığını belirtti. Mevcut şartlarda sokak köpeklerinin popülasyon artışının önlenemeyeceğine de vurgu yapıldı.

Kanun teklifinin kısa süre içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Kaynak:NTV HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum