Tuğba Ulucan

Tuğba Ulucan

Bazen bir vapur olmak istersin

Bazen bir vapur olmak istersin

Sesimizi Yer Gök Su Dinlesin! Sert Adımlarla Her Yer İnlesin!
Bazen Bir Vapur Olmak İstersiniz!


Gençler, bir ülkenin en önemli serveti, gücü ve umududur. Bir milletin yücelmesinde en önemli faktör gençliktir. Gençlik, toplumun da en önemli yapı taşıdır. Toplum hayatının büyük bir kısmını teşkil eden gençliğin donanımı, eğitim ve öğretimi, toplumun huzuru için büyük önem arz etmektedir

19 Mayıs Gençlik Bayramı, adından önde gelen şey, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde 1919 yılında Samsun'da bir avuç Türk gencin emparyalist güçlere karşı mücadelesinin vapurda ilk gençlik hareketidir aslında. Böyle değerlendirirsek, bu bayramın ana amacı, gençlerin gelişimine, öğrenimine, faaliyete ve hizmete katılımını zorunlu kılması ve gençlikle ilgili politikalar hakkında bilgilendirme amaçlı gençlere değer veren önder bir gündür.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Türk milletinin kaderini değiştiren ilk adımı atmasının üzerinden 105 yıl geçti. Bu bayram 19 Mayıs günü Türkiye'de, gençlerin hizmet görmeleri için devlet önermesiyle büyük bir hareket oluşturur. Gençler, bu günün 'yıldızları' olduklarından, sokağın içinde yapılan tüm farklı aktivitelerden oluşan cumhuriyeti kutlayan gençlik faaliyetidir.

19 Mayıs Gençlik Bayramı; gençlerin gelişimine, öğrenimine, faaliyete ve hizmete katılımını zorunlu kılması ve gençlikle ilgili politikalar hakkında bilgilendirme amaçlı toplantılardır. Bu bayramın ana amacı, gençlerin gelişimine, öğrenimine, faaliyete ve hizmete katılımını zorunlu kılması ve gençlikle ilgili politikalar hakkında bilgilendirme amaçlı özel bir bayramdır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yıllardır olduğu gibi bu yıl da başta Anıtkabir'de olmak üzere tüm yurtta coşku ile kutlanıyor. Ne mutlu bize! Çünkü dinamik gençlerimiz çoktur!
Son olarak; Atatürk'ün gençliğe öğüdüyle bitirmek isterim."Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz."

Bu yazı toplam 1775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tuğba Ulucan Arşivi