Basit önlemler ve dikkat yangını önler

Basit önlemler ve dikkat yangını önler

Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi Dairesi Başkanlığı, hava sıcaklıklarının artmasıyla, Başkentlileri muhtemel yangın ve suda boğulma olaylarına...

Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi Dairesi Başkanlığı, hava sıcaklıklarının artmasıyla, Başkentlileri muhtemel yangın ve suda boğulma olaylarına karşı dikkatli olmaya çağırdı, anne-babaları da çocuklarına göz-kulak olmaları konusunda uyardı. 

İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, mevsim gereği özellikle mesire alanlarında yangınların artabileceğini belirterek, Başkentlilerden piknik yaptıkları alanlar ile özellikle ormanlara sahip çıkmalarını istedi.    

Yetiştirilmesi zor ve uzun yıllar isteyen orman ve ağaçlık alanlardaki yangınların çıkış nedeninin büyük oranda tedbirsizlik ve ihmalden kaynaklandığını kaydeden Sipahi, “Piknik için Başkent’in ormanlık ve yeşil alanlarını tercih eden hemşerilerimiz, yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan piknik alanından ayrılmasınlar. Gerekli gördüklerinde ateşin üzerini toprakla örtsünler. Kibrit ve sigarayı kesinlikle söndürmeden atmasınlar. Güneş altında ısıyı odaklaştırarak büyük ölçüde yangın nedeni olan şişe ve cam parçalarını rastgele etrafa bırakmasınlar” dedi.  

ankara itfaiyesiBASİT ÖNLEMLER VE DİKKAT YANGINI ÖNLER

Yangınların büyük çoğunluğunun dikkatsizlik ve ihmal sonucu atılan söndürülmemiş sigara veya kibritten çıktığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, gösterilecek itina ve basit önlemlerin çoğu zaman yangına neden olabilecek unsurları ortadan kaldıracağını, bazen de olası bir yangının en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Celil Sipahi, Başkent’in ekili alanları, ormanları ve fidanlıkları civarında ikamet eden vatandaşlardan da çevreyi kontrol altında tutmalarını, çocuklarını yangın tehlikesine karşı uyarmalarını ve bilgilendirmelerini istedi.

ankara itfaiyesi1BARAJ, GÖL, GÖLETLERDE BOĞULMA TEHLİKESİ

Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan önemli bir tehlikenin de göl ve gölet çevresinde piknik yapanların serinlemek amacıyla suya girmeleri olduğuna dikkat çeken Celil Sipahi, Ankaralıları gittikleri mesire alanlarındaki baraj, göl, gölet, akarsu ve su birikintilerine kesinlikle girmemeleri için uyardı.

Her yaz mevsiminde onlarca kişinin serinlemek amacıyla girdikleri sularda boğularak öldüğünü hatırlatan Sipahi, Başkent’te bulunan tüm baraj, göl, gölet ve kent sınırından geçen Kızılırmak ve Sakarya dahil olmak üzere tüm akarsuların yüzmek veya serinlemek amacıyla girilmeye uygun olmadığını, söz konusu suların profesyonel yüzücüler için bile tehlike taşıdığını vurguladı.

Sipahi, aileleri de çocuklarına göz-kulak olmaları konusunda uyararak, her ne koşulda olursa olsun ailelerin piknik alanlarında çocuklarına suya girmelerine izin vermemelerini, oyun alanlarında, mahallede, okul çıkışında sahip olmalarını ve arkadaşları konusunda özen göstermelerini önerdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.