Başbakan: CHP'nin teklif ettiği ABD tipi başkanlığa da varız

Başbakan: CHP'nin teklif ettiği ABD tipi başkanlığa da varız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "hodri meydan" diyerek, "Bir TV programında, Sayın Kılıçdaroğlu...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "hodri meydan" diyerek, "Bir TV programında, Sayın Kılıçdaroğlu 'ABD'deki gibi bir başkanlık sistemi getiriyorsanız buyrun' diyor. Siz ABD tipi başkanlık diyorsanız biz ona da varız, buyrun gelin, bu işi gündemden kaldıralım. Biz Türk tipi istiyoruz ama ABD tipi de olsun. Bu fırsatı millet adına kaçırmamasını bekliyoruz" dedi.

'VİZE MUAFİYETİ BIRAKIN ORADA KALSIN'

Avrupa Birliği'ne vize serbestisi konusunda rest çeken Başbakan Yıldırım, "Yeni süreçte haziran ayı sonunda vize muafiyetinin yürürlüğe girmesiydi. Bizden istenen 72 maddenin birçoğunu tamamladık. Son anda önümüze bir şey çıkardılar. Bunların alışkanlığı. 'Siz terörle mücadele kanunu esnetin' diye. Bu dostluğa sığar mı? Böyle günlerde gerçek dostluk belli oluyor. Biz ciddi bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bekaası için mücadele veriyoruz. Terörle mücadele kanununda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz, vize muafiyeti dahi olsa, bırakın orda kalsın" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"22 Temmuz'dan beri terörle güvenlik esaslı mücadelemiz sonucunda, şehirlerde ve ilçelerde terör örgütünün direnci tamamen kırılmış ve devlet ülkenin her köşesinden vatandaşımızın huzur ve güvenliğini sağlayacak önlemi almıştır. Artık ümidi kalmayan terör örgütü üst akıldan öğütler alarak kırsalda yeni tezgahlar içerisindedir.

Türkiye toprak bütünlüğü, bağımsızlık açısında Suriye'nin kuzeyinde yeni bir oluşuma izin vermeyecek. Türkiye'nin huzurunu bozan, canını yakmaya çalışan terör örgütlerine müzahir davranışlar içerisine girmelerini de, Suriye'de özgürlük mücadelesi adı altında bir takım çalışmalara girişmesini müsamaha ile karşılamayız.

22 gündür boş durmadık. Bir yandan yasama faaliyetlerini, kararlı ve azimli şekilde sürdürdünüz. Geçtiğimiz günlerde Elektrik Piyasası Kanunu, elektriğin daha verimli kullanılması ve kayıp-kaçağın kontrol altına alınması öngören bu yasayı sonuçlandırdınız. Bu hafta zorlu bir yasama haftası. Gerek komisyonlarda, gerek Genel Kurul'da reform niteliğinde düzenlemeler gelecek. Bu kanunların çıkmasıyla birçok alanda çok ciddi düzenlemelere imza atmış olacağız.

Bakanlar Kurulu'nda da kararlaştırdığımız üzere, birkaç düzenleme hakkında bilgilendirmek isterim. Gündemimizde bir güvenlikle ilgili TSK'nın, polis teşkilatımızın, korucu ve jandarmamızın, operasyonlardaki kararlılığını artırmaya yönelik, koordinasyonu artırmaya yönelik bir düzenleme var. Bu düzenleme ile ilgili esas itibariyle getirilen yeni bir şey yok. Mülki idare amirliklerin ihtiyaç duyduğunda destek alması mevcut kanunlarda olan bir şey. Burada getirilen, değişik kanunlarda olan düzenlemeler bir araya getiriliyor ve koordinasyonu kurmasını sağlayacak, uyum içerisinde çalışmasını düzenleyecek. Diğer boyutu da burada yapılan faaliyetlerin görev kapsamında sayılması ve buna göre hukuki süreçlerin denetim altına alınması. Burada güvenliği tehdit edecek yapılan çalışmalarda güvenlik unsurlarımızın moralini yüksek tutmak ve hukuki sorumluğunu düzenlemek için yapılacaktır.

Muhalefet partilerinin bir kısmı olumlu tutum içinde. HDP olabildiğince köstek olmaya çalışacak. Onlara önerimiz safınızı net olarak ortaya koyun; terörün mü, milletin mi yanındasınız? 5 milyona yakın vatandaşımız hayal kırıklığı yaşıyor. Van'da, Diyarbakır'da gördük.

Sur'da, Silopi'de, Şırnak'ta, İdil'de operasyonlarımız bitti ama işimiz yeni başlıyor. Oraları eskisinden daha güzel imar edeceğiz, mamur edeceğiz. Ancak, burada da yine, sahada vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışan HDP ve onların taraftarlarını görüyoruz. 'Hiçbir kağıt imzalamayın', 'Rıza göstermeyin', 'Biz sizin hakkınızı uluslararası mahkemelerde arayacağız'. Sen uluslararası mahkemelerde hak arayacağına, bunun sorumlusu sensin, hesabını vereceksin. Yaptığınız yetmiyormuş gibi şimdi bir de engel olmaya çalışıyorsunuz. Hiç ama hiç tereddüt etmesin vatandaşlarımız, onlar kredilerini tükettiler, her şey ortaya çıktı. Vatandaş devletiyle, milletiyle birlikte. İnsanların içine çıkarmıyorlar. Bundan sonra işleri daha da zor olacak.

Biz parti, gençlik teşkilatlarımızda ve milletvekilleri, bakanlarımızla doğu ve batıda gönül köprüleri kurmak üzere çok güzel programlar hazırladık. Vatandaşlarımızla bir ve beraber olmaya devam edeceğiz, onlarla bir olmaya devam edeceğiz.

Van'da muhteşem bir sokak iftarı gerçekleştirdik. Ekmeğimizi paylaştık, onları dinledik. Bölgenin en büyük havaalanını kazandırdık, toplu açılışlarımızı gerçekleştirdik. Kıbrıs'taki görüşmeleri sonuna kadar destekliyoruz.

'VİZE MUAFİYETİ BIRAKIN ORADA KALSIN'

Dış politikada prensibimiz dostlarımızın sayısını artırmak. Bu çerçevede bölge ülkeleri başta olmak üzere müttefik olduğumuz ülkelerle ilişkilerimizi gözden geçiriyoruz. Türkiye 53 yıldır AB üyeliği için yola girmiş durumda. Bu süre içerisinde duruşumuzdan sapma yapmadık, taahhütlerimize riayet ettik. AB'nin, Türkiye'nin bu samimi davranışına karşılık verdiği sözleri yerine getirmesidir. Gümrük Birliği, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı. Gümrük Birliği'ni yeniden ele alma zamanıdır. Bunun güncellenmesi önemli maddelerden biridir. Diğeri insanların serbestçe dolaşım hakkıdır. Yeni süreçte haziran ayı sonunda vize muafiyetinin yürürlüğe girmesiydi. Bizden istenen 72 maddenin birçoğunu tamamladık. Son anda önümüze bir şey çıkardılar. Bunların alışkanlığı. 'Siz terörle mücadele kanunu esnetin' diye. Bu dostluğa sığar mı? Böyle günlerde gerçek dostluk belli oluyor. Biz ciddi bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bekaası için mücadele veriyoruz. Terörle mücadele kanununda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz, vize muafiyeti dahi olsa, bırakın orda kalsın.

'YATIRIMCILARIN ÖNÜNE ADETA TURKUAZ HALI SERECEĞİZ'


Türkiye artık 60'lı yılların Türkiyesi değil. Türkiye artık beyin göçü alan ülke haline geldi. Tersine göç başladı. Onun için biz uluslararası çalışma hayatını düzenleyen kanunu Meclis'e getiriyoruz. Uzun vadeli yatırımlar artık Türkiye'ye geliyor. Bugüne kadar 160 milyarın üzerinde AK Parti hükümetleri döneminde doğrudan yatırım. Şimdi bir ihtiyaç doğdu, yurt dışındaki beyinler yüksek teknoloji, yenilikçi teknolojilerin üretimini yapmak üzere, dışarıdaki başka ülke tabiatındaki beyinleri Türkiye'ye getirmek için çalışma yapıyoruz. İkinci özelliği de, biz yatırımcıların işini kolaylaştıracağız, adeta önünde turkuaz halı sereceğiz. Bunun uygulamasını başlatıyoruz. Büyük bir reform niteliğinde, bürokrasiyi en alt düzeye indiren adeta sessiz devrim niteliğinde düzenleme. Bu iki düzenleme Meclis'ten geçtiği takdirde küresel yatırımlar çok daha fazla gelmeye başlayacak. Yabancı yatırımcıya sesleniyoruz, isterseniz istediğiniz kadar oturma hakkı verelim, istersenize vatandaşlık verelim. Türkiye'de böyle bir kart almak, böyle bir statü kazanmak için bekleyen binlerce insan var.

'KILIÇDAROĞLU'NUN CAN GÜVENLİĞİ BİZİM TEMİNATIMIZ ALTINDA'

Geçenlerde Fatih Camisi'nde tatsız bir hadise yaşandı. Bir şehit yakını, içinde bulunduğu ruh haliyle belki de, anamuhalefet partisi lideri önüne boş kovan bıraktı. Bunu asla ve asla kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledik. Ne olursa olsun, ama böyle bir davranışı asla onaylamadığımızı çok net bir şekilde söyledik. Buna rağmen beklediğimiz, anamuhalefet partisi genel başkanının daha sorumlu davranmasıdır. 'Biz güvenliğimizi kendimiz alacağız'. HDP de aynı şeyi söylüyor. Demek ki 'CHP, HDP çizgisine gidiyor' diyenleri bir kez daha haklı çıkardılar. Türkiye Cumhuriyet, herkesin can ve mal güvenliğini korumak için hazırdır. Onun için merak etme Sayın Kılıçdaroğlu sizin güvenliğiniz de bizim teminatımız altında. Ancak faaliyetlerinizde canı yanan şehit yakınlarını rencide etmeyecek şekilde davranmanı ve açıklama yapmanız da bu milletin beklentisidir.

'ABD TİPİ BAŞKANLIK MODELİNE HAZIRIZ'

Bir TV programında, Sayın Kılıçdaroğlu 'ABD'deki gibi bir başkanlık sistemi getiriyorsanız buyrun' diyor. Siz ABD tipi başkanlık diyorsanız biz ona da varız, buyrun gelin, bu işi gündemden kaldıralım. Biz Türk tipi istiyoruz ama ABD tipi de olsun. Bu fırsatı millet adına kaçırmamasını bekliyoruz. Bu yeni anayasayı, gelin bu halkın iradesinin tecelli ettiği yüce Meclis'te birlikte yapalım. Bu onuru siyaset sahiplensin. Bu büyük dönüşümde herkes birlikte hareket etsin, ülkemize 2023 yolunda bu kısır çekilmeyi kenara bırakalım.

Danıştay ve Yargıtay'ın yeniden yapılandırılması görüşülecek. Bu da hukuk sistemi içerisinde kapsamlı bir düzenlemedir. İstinaf mahkemeleri kuruldu. Bunlardan sonra artık ikinci derece yargılama istinaf mahkemelerinde gerçekleşecek ve sonuçlanacak. Görülen davaların yüzde 70-75'i Yargıtay'a gelmeden hallolacak.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.