Bahçeli: Sayın Cumhurbaşkanı yanlışı kabul etmeli

Bahçeli: Sayın Cumhurbaşkanı yanlışı kabul etmeli

MHP Lideri Bahçeli, Ramazan Bayramı namazını Ankara’nın Ümitköy semtindeki bir camide kıldı. Bayram namazının ardından Alparslan Türkeş’in kabrini...

MHP Lideri Bahçeli, Ramazan Bayramı namazını Ankara’nın Ümitköy semtindeki bir camide kıldı. Bayram namazının ardından Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret eden Bahçeli, Türkeş’in mezarına kırmızı karanfil bırakarak, bakır ibrikle su döktü. Kendisini bekleyen partililer ve vatandaşlarla da bayramlaşan Bahçeli, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamalar hakkında görüşleri sorulan MHP Lideri Bahçeli, "Komşu ülkelerde çok acımasızca yaşanan bir hayat var. Katliamlar oluyor, ölümler oluyor, sürgünler oluyor.

Dolayısıyla bir başka ülkeye de sığınanlar oluyor. Türkiye büyük bir ülkedir. Komşulardan gelebilecek olan bu tür taleplere karşı kapısını açmıştır, ekmeğini paylaşmıştır. Türkiye’de huzur içerisinde yaşamalarını temin edebilecek, sağlıktan eğitime kadar birçok hizmeti de sunmuştur. Bunlar Türk milletine yakışır davranışlardır.

Siyasi iktidar kim olursa olsun bu, onlar için bir insani görevdir. Bunun yerine getirilmesine millet olarak destek verilir; fakat gelecekte hangi amaca yönelik olacağı üzerinde tartışmalar yapılan bir konuda, ’Bunları vatandaşlığa alabiliriz’ dediğiniz vakit, o zaman vatandaşlık kavramı çok farklı algılanmaya başlar. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı belki bunları kucaklamak açısından böyle bir ifade kullanmış olabilir; fakat yanlış olduğunu da kabul etmek durumunda olmalıdır" diye konuştu.

"FETHULLAH GÜLEN ÖRGÜTLENMESİNİN SİYASİ OYUNU"

MHP’de muhaliflerin bayramlaşmak için Genel Merkez’le aynı günü tercih etmeleri sorulan Bahçeli, "Basınımızın böyle lüzumsuz şeylerle meşgulü de bizi üzüyor. Bir şahıs, eşine, dostuna, yakınına, akrabasına, dava arkadaşlarına, ülküdaşlarına Ramazan ayında bir iftar verebilir. Bu onun hakkıdır. İnsani bir görevidir ve bir dayanışma unsurudur. Bu güzel bir davranıştır. Buna herkes saygı duyar ve nitekim çok sayıda iftar sofraları kurulmuştur.

Kimsenin de buna itirazı yoktur ama bayramlaşma gibi bazı ideolojik kalıntılar doğrultusunda alternatif üretme gibi bir çılgınlık Milliyetçi Hareket Partisi’ne yakışmaz. Bana gelen bilgilere göre bu, Fethullah Gülen örgütlenmesinin taban oluşturmak maksadıyla MHP’de bir alternatif bayramlaşma düzenleme gibi bir siyasi oyuna düştükleri bir kez daha görülüyor. Bu oyun bozulacaktır. Bu davaya gönül vermiş insanlarımız, bu tür davranışlara iltifat göstermez.

Ayrıca bunlar tüzüğümüze göre yanlıştır ve ihraç sebebidir. Onun için herkes ayağını denk alacaktır. Ona göre hareket edecektir. Alternatif bayramlaşmayı kabul edemeyiz. Eğer bunu böyle yaparsanız ve bunun yolunu açarsanız, Türkiye’de 34 tane alternatif bayramlaşma çıkar. Ne yapacağız o zaman? Bunlara dikkat etmek lazım. Bu işin şakası da olmaz. Bu tarihi hataya düşenlerden de siyasetçi olmaz" ifadelerini kullandı.

"EN MAKUL TARİH 18 MART 2018’DİR"

Muhaliflerin 11 Temmuz’dan sonra delege imzalarını tekrar Genel Merkez’e sunacağı yönündeki söylentiler hakkında görüşleri sorulan MHP Lideri Bahçeli, şöyle konuştu: "Onlar saptırıyorlar, hareketin her şart altında rahatsız edici davranışlarda bulunuyorlar. İhtiyati tedbir kararı var. İhtiyati tedbir kararı sonuçlanıncaya kadar ne imza toplanır ne kongre yapılır.

İlgili Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.