Avrupa Uzay Dairesinden, Polaris'e Mesaj!

Avrupa Uzay Dairesinden, Polaris'e Mesaj!

“Uzay; sonsuz bir boşluk. Atılgan’ın görevi hiç bilinmeyen uygarlıkları keşfetmek” ifadeleri sıklıkla Uzay Yolu serisinde tanık olduk. Avrupa Uzay...

“Uzay; sonsuz bir boşluk. Atılgan’ın görevi hiç bilinmeyen uygarlıkları keşfetmek” ifadeleri sıklıkla Uzay Yolu serisinde tanık olduk. Avrupa Uzay Ajansı ise, adeta “sonsuz boşluk” teorisini doğrulayan bir eyleme imza attı.

Açık bir gecede kafanızı gökyüzüne çevirdiğinizde, gözünüze çarpan en parlak yıldız hangisidir? Bu yıldız pek çok isimle anılır: Şafak Yıldızı, Akşam Yıldızı, Demirkazık, Kutup Yıldızı, Şimal Yıldızı ve Kuzey Yıldızı… Bilim adamları ise Polaris ismini tercih ediyor. Polaris’in bulunduğu sistem Ursae Minoris galaksisi olarak adlandırılıyor.

Avrupa Uzay Dairesi, bizim asla cevabını alamayacağımız bir soruyu Polaris ve ona yakın gezegenlere yolladı: “Varlığımız, geleceği ne ölçüde şekillendirecek?”

Elbette radyo dalgaları aracılığı ile sorulan sorunun, söz konusu noktaya ulaşması binlerce yılı (açıkçası bu konularda uzman değiliz, on binlerce yıl veya daha fazlası da olabilir) bulacak. Orada, akıllı bir yaşam formunun bulunup bulunmadığını veya cevap verip vermeyeceğini ise kimsenin bilme olasılığı yok. Belki de cevap vermeye zahmet dahi etmeyecekler. Ya da yıldız çoktan ölmüş olacak ancak bizim onun öldüğüne dair veriler elde etmemiz şimdiki teknoloji ile binlerce yılı (teleskop-ışık hızı-ışık yılı bağlantısı) bulabilir. Yani, ölü bir yıldız sistemine beyhude mesajlar yolluyor olabiliriz. Yine de, denemekten zarar gelmez, değil mi? Be

Ücretsiz Windows 10 Güncellemesi Uygulaması Nihayet Sona Erdi!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.