Atatürk Uluslararası Barış Ödülü için adaylık önerileri başladı

Atatürk Uluslararası Barış Ödülü için adaylık önerileri başladı

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'ndan, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü ile ilgili yapılan açıklamada, “Atatürk’ün ‘Yurtta...

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'ndan, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü ile ilgili yapılan açıklamada, “Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesi doğrultusunda dünya barışı, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet eden gerçek ve tüzel kişilere, 664 sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 27’nci maddesi gereğince 2015 yılında, Devlet Ödülü niteliğindeki Atatürk Uluslararası Barış Ödülü verilecektir. Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Yönetmeliği’ne ve Ödül Kurulu’nun belirlediği esaslara göre, 19 Mayıs - 29 Ekim 2014 tarihleri arasında aday gösterebilecektir” denildi.

Aday gösterecek gerçek ve tüzel kişilerle ilgili ise “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Türkiye’deki Yabancı Misyon Şefleri, Türkiye’deki Üniversitelerin Senatoları, Ödül Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile daha önce Atatürk Uluslararası Barış Ödülü’nü almış kurumlar ve kişiler ödül için aday gösterebilecektir. Aday gösterecek gerçek ve tüzel kişiler; aday gösterilen kişinin/kurumun eserleri, hizmetleri ve faaliyetleri hakkında bir rapor hazırlayarak gerekçelerini açıkça belirtmelidirler” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, başvuruların değerlendirilmesi ve adayların tespitinin esaslarına ilişkin şunlar kaydedildi “Adaylarda, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi doğrultusunda dünya barışına, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet etmiş olmak şartı aranacaktır. Ödülün verilmesinde; ırk, dil, renk, cinsiyet, din, milliyet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeyecektir. Ödüle layık görülen kişinin/kurumun ismi, 23 Nisan 2015 tarihinde açıklanacak ve 19 Mayıs 2015 tarihinde (veya Cumhurbaşkanının uygun gördüğü bir tarihte) ödül töreni gerçekleştirilecektir. Ödül sahibine plaket, rozet, berat ve para ödülü verilecektir. Ödül verilmesine esas olan eser, hizmet ve faaliyet birden çok kişinin ürünü ise her birine ayrı ayrı plaket, rozet ve berat verilecek; para ödülü aralarında eşit bir şekilde paylaştırılacaktır. Aday gösterecek gerçek ve tüzel kişilerin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun resmî Genel Ağ sayfası www.ayk.gov.tr adresinden ulaşabilecekleri Aday Gösterme Başvuru Formu’nu doldurarak en geç 29 Ekim 2014 tarihine kadar Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilimsel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi Başkanlığına posta yoluyla veya elden ulaştırmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığından ve www.ayk.gov.tr Genel Ağ sayfasından alınabilir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.