Ankaralı eski futbol hakemleri (2) (Amatörün Sesi - Ömer Yılmaz)

Ankaralı eski futbol hakemleri (2) (Amatörün Sesi - Ömer Yılmaz)

1932 Yılında ileri bir adım atılarak hakemlik yapacaklar belirli kurslara tabi tutuldu. İstanbul Cağaloğlunda basın sarayının bulunduğu yerdeki Eminönü...

1932 Yılında ileri bir adım atılarak hakemlik yapacaklar belirli kurslara tabi tutuldu. İstanbul Cağaloğlunda basın sarayının bulunduğu yerdeki Eminönü Halkevi binasında açılan ilk “Futbol hakem kursunu” eski Fenerbahçeli futbolcu ve hakemlerden Nüzhet Abbas yönetti ve buradan mezun olanlar maçlarda görev aldı.

Bu ilk kursu daha sonra başta Ankara ve İzmir’de ve diğer illerimizde açılan hakem kursları izlemiş, böylece Türkiye’de futbol hakemliği ciddi esaslara bağlanmıştı.

1932 yılında Ankara’da açılan Kurslardan mezun olup, zamanımıza kadar isimleri bize aktarılan ve lig maçları yöneten eski hakemlerimiz şunlardır.

Cezmi Başar

Faik Gökay

Necdet Oral Alp

Reşat Önen

Nadir Irmaklar

Hüsamettin Böke

Ziya Türkdoğan

Orhan Gönül

Sabahattin Ladikli

Yılmaz Dinçel

Teoman Parer

Ata Bahri

Muzaffer Ertuğ

Hüseyin Maloğlu

Macit Sarıdana

Necdet Sinanoğlu

Seyfi Gözaydın

Ayhan Tüzüm

Talat Tokat

Nihat Özbirgül

Bedri Çakır

Yılgör Öktem

Fehmi Pazarcı

Celal Türk

Coşkun Kutay

Yılmaz Önen

Orhan Cebe

Veli Necdet Arığ

İbrahim Acar

Vahap Beyaz

Yakup Özyön

Hamza Özdağ

Talat Tokat

Bülent Yavuz

Bülent Yıldırım

Erman Toroğlu

Metin Tokat

Serdar Çakır

Nasıl ki; Her sporu her sporcuyu bu köşemizde kamuoyu ile paylaşmış isek, sporun ayrılmaz halkası olan hakemleri de sizlerle paylaştık. Bunlar Ankara’nın tozunu toprağını, yurdun her bölgesine gitmenin kahrını çektiler.

Belki isimlerini unuttuklarım vardı, kimileri hakkın rahmetine kavuştu. Kimileride yaşlandı. Kimileride şu an Türk sporunun aktif olarak içinde. Unuttuklarım beni bağışlasın.

Rahmetli Fehmi Pazarcı, Beynelmilel futbol hakemiydi. İzmir’den Ankara’ya tayini çıktığı için son yıllarını Ankara hakemi olarak tamamlamıştı. Ankara Gücü stadı yıkılmadan önce bizim baraj maçını yönetmişti. Yenilip küme düşmüştük biraz da kırmıştık. Ama dik duruşu ve verdiği kararlarla takdirimi almıştı. Mekanı cennet olsun. Hepsini saygı ve rahmetle anıyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.