Akşener: 19 Haziran kongremiz meşrudur

Akşener: 19 Haziran kongremiz meşrudur

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, "Bugün itibariyle söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz meşru, hukuka uygun bir kongredir....

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, "Bugün itibariyle söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz meşru, hukuka uygun bir kongredir. Bu kurultayın da hayırlara vesile olacağına inanıyorum" dedi.

Meral Akşener düzenlediği basın toplantısında olağanüstü kurultay hakkında konuştu.

Akşener'in açıklamasının satırbaşları şöyle:

"Tüzük kongresi Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ve Yargıtayın onayı ile yapılmaktadır. Tüzük kongresini MHP adına yapma yetkisi Mahkeme tarafından atanan Çağrı Heyetine aittir.

10 Temmuz'da seçimli kongrenin yapılacağına dair söylenti var. Ancak henüz herhangi bir ilan söz konusu değildir. 19'unda biz kongremizi yapacağız. Çok uzun bir yoldan geldik. Korku duvarını yıka yıka bugüne geldik. Bu bir tarih yazma yolcuğu olmuştur. Bugünlere bizi taşıyan üst kurul delegelerimize, il ve ilçe başkanlarımıza en kalbi teşekkürlerimi sunmak isterim. Bu yolculuk aynı zamanda bir demokrasi tarihine düşülen bir nottur. Bu yolculuk hukukun üstünlüğünün nasıl savunulması gerektiğini yarın tarihe altın harflerle düşürecek bir nottur. İleride bilim insanlarımız sosyolojik olarak bu süreci anlatacaktır.

Şimdi kongremiz olacak. Tüzük kongremiz olduğu için usul hatası yapmayacağız. Usul hatası yapmayacağımız için, usulden itirazın söz konusu olamayacağız, bugünkü Türkiye'de bile hukukçuların itiraz edemeyeceği bir kongre yapacağız. Hazirun defteri oluşturulurken, noter tutanaklarıyla, kameralarla izlenecek bir yol izlenecek.

Daha sonra Genel Başkan'ın iddia ettiği gibi bu tüzük kongresinin problemli olduğu, korsan kongre iddiaları gibi iddiaların yanlış bilgilendirmeye dayanan hukuka uygun olmayan beyanlar olduğunu paylaşmak isterim. Siyasi Partiler Yasası'nın 14. maddesine göre çok açık bir şekilde bu tür kurultaylar tarif edilmiştir. Ona uyarak yola çıkacağız. 595 sayısı salt çoğunluktur. Bu nedenle kurultayımız tartışmaya kapalıdır. Bir kısım elindeki koltuğu terk etmemek için mücadele etmektedir, bir taraf da 1 Kasım sonuçlarına itiraz eden ve medeni şekilde kurultay isteyen delegelerin iradesi söz konusudur. Bugün itibariyle söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz meşru, hukuka uygun bir kongredir. Bu kurultayın da hayırlara vesile olacağına inanıyorum. "

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.