Ak Parti Ankara İl Başkanı Alparslan’ın Vakıflar Haftası mesajı

Ak Parti Ankara İl Başkanı Alparslan’ın Vakıflar Haftası mesajı

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Alparslan, mesajında insanı insan yapan en önemli değerin...

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Alparslan, mesajında insanı insan yapan en önemli değerin sevgi olduğunu, sevginin ise yardımlaşma, dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını kuvvetlendirdiğini vurgulayarak, “Yaratanı sevmek, yaratandan ötürü yaratılanı sevmek, insanı merkez alan bir sevgi yumağı oluşturmak. İşte bu güzellikler özellikle bizim milletimizin değerleridir” dedi.

Alparslan, “Vakıf, yaratandan ötürü yaratılanlara merhamet, şefkat ve sevginin müesseseleşmiş şeklidir. Ecdadımız, hadis-i şerifte buyrulan ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ beyanını kendilerine düstur edinerek, vakıf yoluyla sayısız muazzam ve kalıcı eserler vücuda getirmişlerdir. Osmanlı'da kurulan vakıfların hizmet ve faaliyetleri, zengin bir muhtevaya sahipti. Cami, mescit, muallimhane, medrese, darulhuffaz, darulhadis, kervansaray, daruşşifa hizmetlerinin yanında su yolları, su kemerleri, çeşme ve sebiller, yollar, kaldırımlar, aşevleri, çocuk emzirme ve büyütme yuvalarından; bedesten, iskele, deniz feneri, ok ve güreş meydanları, esir ve köle azat etmek, fakirlere yakacak temin etmek, kış aylarında kuşların beslenmesi, göç edememiş olan hasta ve garip leyleklerin bakımı ve tedavisi gibi uzayıp giden daha pek çok maksatla muhtelif vakıflar tesis edilmiştir. Bunlara ilaveten Mekke ve Medine’ye ait olmak üzere binlerce vakıf kurulmuştur. Burada riyayı engellemek için yardım edenle edilen birbirini tanımıyordu. Devletin en zor şartlarında bile vakıf müessesesi işletilmiştir. Vakıf malında hassasiyet ve onun muhafazası çok mühimdir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.