Adıyla yaşayacak uçak, Atlas

Adıyla yaşayacak uçak, Atlas

Airbus Military tarafından “Geleceğin uzun menzilli nakliye uçağı” olarak başlatılan proje meyvelerini vermeye başladı ve Türkiye ilk uçağını geçtiğimiz...

Airbus Military tarafından “Geleceğin uzun menzilli nakliye uçağı” olarak başlatılan proje meyvelerini vermeye başladı ve Türkiye ilk uçağını geçtiğimiz günlerde teslim aldı.

A400M’in dizaynında ayı figüründen esinlenildiğinden olsa gerek ilk aşamada uçağa “Grizzly” (Boz Ayı) ismi verilmişti. Türkiye’ye teslim edilen ilk uçak için “Koca Yusuf“ adı düşünülse de Uluslararası literatüre uygun olması için uçağın beynelmilel ismi olan “Atlas” ta karar kılındı. Rivayete göre Atlas Mitolojide Herkül’ü yenen tek kahraman olma unvanına sahip.

Uçağın C130 Hercules ve C160 Transall Nakliye uçaklarının yerine geçmesi planlanıyor.

a400m atlasAirbus A380 yolcu uçaklarında bulunan pek çok özellik (seyrüsefer sistemleri, baş üstü ekran vb.) askeri amaçlarla tasarlanan A400M Atlas uçağına aktarılmış durumda.  

Havada yakıt ikmali yapabilmek A400M Atlas’ın standart özelliklerinden biri. Böylece sınırsız menzile sahip olabiliyor.

Kısa pistlere iniş kalkış yapma yeteneğine sahip. 25 tonluk yükle 750 metrelik bir pistten kalkıp inebiliyor.

Hem sivil hem de askeri sertifikasyona sahip. Uçağın içinde taşınan yolcular için özel oksijen sistemleri, özel can yelekleri ve her yolcu için ayrı ayrı oturak sistemi mevcut.

37,6 ton taşıma kapasitesine sahip ve bu yükle Türkiye’den Avrupa veya Afrika’nın herhangi bir noktasına gidebiliyor.

Zırhlı araçları, İki saldırı helikopterini veya bir nakliye helikopterini ya da 116 tam teçhizatlı asker veya paraşütçüyü rahatlıkla taşıyabiliyor

İnsani yardım amaçlı gemi konteynırlarını, TIR’ları, dozer ve kepçeleri taşıma kapasitesine de sahip

Mürettebatı İki pilot ve iki yükleme operatörü olmak üzere toplam 4 kişiden oluşuyor.

TUSAŞ ve TEI’nin de önemli aktörler arasında bulunduğu bu projede üretilen ilk altı uçak test uçuşları için ayrılmış. Bunlardan 5 No’lu uçak kaza kırım testlerine tabi tutulmak üzere kırıma uğratılmış. Diğer beş uçak ise test uçuşlarına devam ediyor. 7 ve 8 numaralı uçaklar Fransa’ya 9 imalat seri numaralı uçak da (MSN9) Türkiye’ye teslim edildi. 10 ve 11 No’lu uçakların yine Fransa’ya 12 No’lu uçağın İngiltere’ye 13 No’lu uçağın da 2014 yılında Türkiye’ye teslim edilmesi planlanıyor. 2018 yılına kadar toplam 10 uçak Türkiye’ye teslim edilmiş olacak.

Görünen o ki Atlas, çağıyla yarışan Türk Hava Kuvvetleri’nin adıyla yaşayan uçağı olarak ülkemize uzun yıllar hizmet verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.