867 binden fazla adaya üniversite yolu

867 binden fazla adaya üniversite yolu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yılki üniversite kontenjanlarını yüzde 5.27 artırarak 867 bin 191 olarak belirledi. Açıköğretim programlarında ise yüzde...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yılki üniversite kontenjanlarını yüzde 5.27 artırarak 867 bin 191 olarak belirledi. Açıköğretim programlarında ise yüzde 80'leri geçen kontenjan azaltılmasına gidildi. Adaylar bu yıl 24 tercih yapabilecek. Üniversite tercih kılavuzunda bu yıl ilk kez mezun bilgileri de paylaşılacak. KPSS gibi merkezi alan sınavlarında üniversite mezunlarının ne kadar puan aldığı tercih rehberinde yer alacak.

ATIL KONTENJANA MÜDAHALE
Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans toplam kontenjanı 679 bin 176, vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanı 167 bin 859, KKTC üniversitelerinin toplam kontenjanı 18 bin 266, diğer ülkelerdeki üniversiteler için ise bin 890 olarak belirlendi. Geçen yıla göre kontenjan sayısı 43 bin 452 arttı. Sayı tercih döneminden sonra mümkün olduğunca az boş kontenjan kalacak şekilde belirlendi. Boş kontenjanların çokluğu yerleşemeyen öğrenciler için sevindirici olsa da bu kontenjanlar hem üniversiteler hem Türkiye Yükseköğretim Sistemi için atıl kalan kapasite anlamı taşıyor. Kontenjan artırımı bu prensibe göre ilkkez geçen yıl belirlenmişti. 2015'te 823 bin 739 kontenjana 784 bin 950 aday yerleştirdi. Kontenjanların yalnızca yüzde 4.7'si boş kaldı.

AÇIKÖĞRETİM DAHA DA AZALACAK
YÖK bu yılın başından itibaren açıköğretim programlarında kademeli olarak kontenjan azaltmaya başladı. Dünyada öğrenci sayısı itibariyle en büyük ikinci üniversite olan Anadolu Üniversite'nin kalitesini artırmak için yapılan çalışma kapsamında toplam 206 bin 53 olan kontenjan bu yıl 169 bin 615'e düşürüldü.

MEZUN BİLGİLERİ DE PAYLAŞILACAK
Geçen yılki tercih kılavuzunda, öğrencilerin bilinçli tercih yapmasını sağlamak için lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını paylaşılmıştı. Buna ek olarak bu yılki kılavuzda ilk kez üniversitelerin mezunlarının merkezi sınavlardaki başarılarının da yer alacak. Böylece adaylar mezun başarısı açısından da üniversiteler arasında karşılaştırma yapabilecek. Kılavuzda ayrıca, üniversitelerin programlarının hangilerinin akredite edilip edilmediğine dair bilgiler de verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.