6532 Sayılı Mit Yasası (Bakış Açısı - Selami Mutlu)

6532 Sayılı Mit Yasası (Bakış Açısı - Selami Mutlu)

MİT’in yetkilerinin ucu açık bir şekilde genişletilmesiyle, kurum kuruluş ve teşkilatların MİT’in bilgi alma talepleri karşısında korumasız bırakılması,...

MİT’in yetkilerinin ucu açık bir şekilde genişletilmesiyle, kurum kuruluş ve teşkilatların MİT’in bilgi alma talepleri karşısında korumasız bırakılması, parlamentonun da denetimdeki yetersiz durumu MİT’in dokunulmazlık zırhının daha da genişletilmesi yaratılan sorunlu alanlar vatandaşlar açısından da ciddi hak ihlallerine yol açabilecektir.

Her şey den önce yasanın basın özgürlüğü açısından taşıdığı potansiyel sakıncaları vardır. Bu yasayla birlikte bir basın mensubu ulaştığı bilgi ve belgeleri kamuoyuyla paylaşamayacak yazamayacaktır. Yazanlar hakkında 3 yıl ile 9 yıl arası bir cezaya hak görülecektir. Türkiye Gazeteciler cemiyeti bu konudaki açıklamasında “Gazetecilerin gizlilik kalkanı altındaki bilgi ve belgeyi yayınladığı için cezalandırılması kamusal yarar görülen konularda halkı haberdar etme görevini yerine getirmesini engelleyecektir.”

İnsan Hakları Örgütü de şöyle demektedir. “Halkın Hükümet ve ona bağlı kurumlardan özgür medya aracılığı ile hesap sorma hakkına doğrudan ve açık engel oluşturmaktadır” demektedir. MİT yasası ile oluşacak sorunlar çoğunlukla hakim kararı olmadan kişisel verilerin toplanmasının önünün açılması, haberleşme hürriyeti, özel hayatın gizliliğinin korunması gibi güvencelerden vatandaşın yoksun bırakılmasını getirecektir. Vatandaş artık yargıya ulaşmakta zorlanacaktır. Yasaya göre Savcılar MİT görevlilerine yönelik bir şikayet ve ihbar aldıklarında ancak durum MİT Müsteşarlığına bildirilebilecektir. Bu düzenlemeler sonucunda MİT mensupları hukuk kuralları karşısında başka bir kurumun sahip olmadığı dokunulmazlık zırhına bürünecektir. Bu da bir süreç sonrasında yetkilerini istismar etme gibi hukuk ihlallerini de beraberinde getirecektir.

TBMM’de kabul edilerek çıkan yasa Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da onaylanmış ve kamuoyuna da şu şekilde duyurulmuştur. “Ben bazı şeylerin değiştirilmesini sağladım. Bazı şeylerde eklendi. Nihayet tartışmalı konular her zaman olabilir. İtiraz varsa ona Anayasa ya uygunluğu açısından bakacak olan merci de bellidir” diyerek AYM’ni işaret etmektedir.

Bakalım bundan sonraki süreç nasıl gelişecek. Ana muhalefet partisi olmanın yükümlülüğü ile AYM ne itirazı yapılan MİT Yasası nasıl bir gelişme gösterecek. Bekleyip hep birlikte izleyeceğiz. Ancak MİT Yasası’nın getirilerinin kamuoyunda bütün dikkatleri, İmralı’da ikamet etmekte olan Abdullah Öcalan’a çevirmektedir. Geçmişte BDP’li olan şimdiki HDP’li vekillerin tanınan yetkiyle İmralı görüşmelerine, İmralı’da ki şahsında başka aktörlerle, Kandil Dağındakilerle temasının önünü açacaktır. Böylece, bugüne kadar yapılan ve yapılacak olan temas ve ziyaretlerinde yasal zemine kaydırılmasına olanak sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.