Alaattin Karaer

Alaattin Karaer

2023 Yılında Kaybettiklerimiz (28)

2023 Yılında Kaybettiklerimiz (28)

nurhan-damcioglu.jpg

Nurhan Damcıoğlu! (Kantocu-Ses Sanatçısı-Tiyatro ve Sinema Oyuncusu)

Kantocu, ses sanatçısı, tiyatro ve sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu, 9 çocuklu bir ailede 1941 yılında Adana’’da doğdu. Babasının açık hava sineması vardı. Annesi ise devlet operalarında terzilik yapıyordu. Annesini girişimleriyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk bölümüne 9 yaşında başladı ve böylece çok küçük çağlarda tiyatro eğitimi aldı. Madam Margadan Bale dersleri aldı. Radyo Çocuk Kulübünde dokuz yıl çalıştı. 16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosunda oynadı. Bu arada Ankara Cebeci Ortaokulundan mezun oldu. Cüneyt Gökçer'in yönlendirmesiyle 1965 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Kanto'yu ilk olarak Toto Karaca'dan dinledi. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1969’da ilk olarak kanto türü şarkı söyledi. Ardından tiyatroyu tamamen bırakarak kendisini tümüyle kantoya verdi. Böylece Türkiye'nin ilk kadın Müslüman kantocusu oldu.

Bundan sonra Maksim Gazinosu'nda sahneye çıkmaya başladı. Burada Zeki Müren, Sevim Tuna ve Behiye Aksoy gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu. 12 Eylül Darbesi'nden sonra denetime takılan isimlerden oldu. Doksanlarda özel kanalların çıkmasıyla yeniden televizyonda çalışma fırsatı buldu.

Repertuarını, 1930'ların kantolarını modernleştirerek oluşturdu.

Almanya, Hollanda, Amerika vs. Çeşitli müzikaller ve konserlerle sevenlerinin karşısına çıktı.

1992 yılında Tut Dedi Tuttu (Nurhaniye) adlı kaseti yayımlandıktan sonra rap'i ilk televizyon denetiminden geçiren sanatçı ünvanını almıştır.

Oynadığı tiyatro Oyunları : Kantocunun Düeti, Yıldızların Altında Müzikali, Amerikan Hala, Hayrola Karyola, Çalıkuşu, Leblebici Hor Hor Opereti, Boing Boing, Aceleci Kalp, Merdiven, Çalıkuşu, Vişne Bahçesi, Gergedan, Ekmek Parası, Dışardakiler.

Rol aldığı sinema filmleri : Üç Afacan Barbaros’un Sırrı, Babamız Eğleniyor, Kadın ve Balık, Sayılı Kabadayılar, Tuzsuz Deli Bekir, Siyahlı Kadın, Kolejli Kızın Aşkı, Boyacı, Yankesicinin Aşkı.

Rol aldığı Tv dizileri: Analı Oğullu, Aramızda Kalsın, Avrupa Yakası, Baba Evi, Mahallenin Muhtarları.

Diskografi:

· Belki Bugün Belki Yarın.

· Direkler Arasında 12 Koca (Türküola 1069).

· Disco Kanto (Türküola 1376).

· Kantolar.

· Tut Dedi Tuttu.

· Zilli.

· Çingeneler (Türküola 1175).

· İki Tık Tık Bir Şık Şık.

Ödülleri :

1958 - Milli Folklor Ekibi ile 1 altın madalya 2 gümüş madalya.

1974 - Sanatçılar Derneği Jüri Özel Ödülü.

1975 - Zafer Kantosu parçası için Altın Plak (Yavuz Plak).

Kalp yetmezliğinden 5 Haziran 2023 tarihinde 82 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

* * * * *

thumbnail-yildiz-tezcan.jpg

Yıldız Tezcan! (Şarkıcı - Aktris)

Türk şarkıcı ve aktris Yıldız Tezcan 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Babası ülkemizin ilk makyözlerinden Cemal Konca’dır. 1954'te daha 9 yaşındayken müzikle başladığı sanat yaşamını 2023 yılındaki ölümüne kadar şarkıcı ve oyuncu olarak sürdürdü. Eşsiz yorumuyla dillere dolanan Ahmet Kutsi Tecer'in sözlerini yazdığı Orada Bir Köy Var Uzakta adlı parçayla unutulmazlar arasına girdi. Emre Plak bünyesinde 1963'te Şahin İdim/Tosuno adlı ilk plağını doldurdu. Ardından dönemin gözde müzik firmalarından Odeon Plakçılık’a geçerek burada yaptığı müzik çalışmalarıyla iyi bir tiraj yakaladı. Seslendirdiği önemli müzik eserleri arasında; Esmerim, Hele Dadaş, Vur Sineme Öldür Beni, Erzurum Dağları, Aman Dünya Ne Dar İmiş, Mühür Gözlüm ve Hastahane Önü İncir Ağacı sayılabilir. Başarılı müzik kariyeriyle film yapımcılarının da dikkatini çekerek 1965 yapımı yönetmenliğini Ümit Utku‘nun üstlendiği Gönül Kuşum adlı filmde dönemin usta oyuncusu Yılmaz Güney ile beraber yer alarak sinemaya geçiş yaptı.

45 civarında sinema filminde yer aldı.

Rol aldığı sinema filmleri: Gönül Kuşu, Aşkın Gözyaşları, Hazreti Ayşe, Kaldırım Meleği, Kırık Saz, Mahzun Gönüller, Sevda Çiçeğim, Yetimlerin Türküsü, İçimdeki Alev, Kimsesizim, Kızım Duymasın, Mühür Gözlüm, Nemli Gözler, Yayla Kızı Yıldız, Zehirli Çiçek, Şark Yıldızı, Cilalı İbo İstanbul Kaldırımlarında, Kara Bahtım, Yayla Kartalı, Gurbette Ölenler, Tatlı Sevgilim, İki Yetime, Bir Dost Bulamadım, Cemile, Kiralık Kadın.

Müzik: Kiralık Kadın.

Müzik koordinatörü: Cilalı İbo İstanbul Kaldırımlarında.

Beste: Kızım Duymasın.

Müzik yönetmeni: Gönül Kuşu, Zehirli Çiçek.

Geçirdiği inmeye bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 7 Haziran 2023 tarihinde 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 2854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Alaattin Karaer Arşivi