10 Ekim anısına çiçek bırakıldı

10 Ekim anısına çiçek bırakıldı

Kırıkkale Emek ve Demokrasi platformu temsilcileri 10 Ekim Ankara Tren Garı patlamasında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi. Cumhuriyet meydanındaki sade törende, hayatını kaybedenler için çiçek bırakıldı.

Eğitim-Sen Kırıkkale şubesinin de içinde yer aldığı Kırıkkale Emek ve Demokrasi platformu temsilcileri, düzenlenen tören ile 10 Ekim Ankara Garı patlamasında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi. KESK Kırıkkale Şubeler Platformu, CHP İl Başkanlığı, Alevi Kültür Derneği, TTB, ADD, Emekliler Derneği Kırıkkale Şubesi, Sosyal Demokrasi Kırıkkale Şubesi temsilcileri katıldı.

1166357.jpg

Ankara Tren Garında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninde Şubeler adına açıklamayı Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı yaptı. 10 Ekim Katliamının üzerinden 8 yıl geçtiğine dikkat çeken Başkan Avcı, “7 Haziran 2015 Seçimleri sonrasında ülkeye egemen hale getirilmeye çalışılan şiddet ve korku iklimine karşı barışı, demokrasiyi ve emeğin haklarını savunmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine katılmak için on binlerce yurttaşın Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkmış ve Ankara Garı önünde buluştuğunu söyledi. Avcı açıklamasında şu görüşlere yer verdi.”

10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.

366353.jpg

“Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler.
103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.
Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.
10 Ekim Barış Şehitlerinin Mirasına Sahip Çıkacağız!
Kırıkkale Emek ve Demokrasi Güçleri olarak; 10 Ekim Ankara katliamının sekizinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz.
Bizler IŞİD’e ve IŞİD zihniyetine, gericiliğe, laiklik karşıtı faaliyetlere, halklarımızın düşmanlaştırılmasına teslim olmadık, olmayacağız. Bir kez daha savaş rüzgârlarının estirildiği bu dönemde ülkemizde, bölgemizde ve dünyada bedeli ne olursa olsun barış politikasını savunacak, emek ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz.

Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan emek, barış, demokrasi mücadelesini hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız.
Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak!”

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.