1. YAZARLAR

  2. REMZİ DOĞAN

  3. YUNAN TÜRKİYE İLE KAPIŞIR MI ?  YOKSA  TALAS’TA TÜRK KAHVESİ  Mİ İÇER !!!
REMZİ DOĞAN

REMZİ DOĞAN

EZBERBOZAN
Yazarın Tüm Yazıları >

YUNAN TÜRKİYE İLE KAPIŞIR MI ?  YOKSA  TALAS’TA TÜRK KAHVESİ  Mİ İÇER !!!

A+A-

YUNAN TÜRKİYE İLE KAPIŞIR MI ?  YOKSA  TALAS’TA TÜRK KAHVESİ  Mİ İÇER !!!

Yıl 15 Mayıs 1919 Yunan’lılar  Fransa, İngiltere ve ABD’nin kışkırtması ve yardımı ile İzmir’i işgal etti.  Yunan Ordusunun başında kolordu komutanı ( Küçük Asya Komutanı ) Nikolas Trikopis var. İzmir’e ilk ayağını bastığında etrafında bulunan Subay ve Askerlerine ;  ‘’ İSTİKAMET TALAS’TA TÜRK KAHVESİ İÇMEK ‘’ için varmışınız ?

Talas Kayseri’nin ilçesi, İzmir ile Talas’ın ne alakası var diyebilirsiniz ?

TALAS’tan önce ANKARA var, neden Ankara değil’de Kayseri, TALAS ‘ta TÜRK KAHVESİ içme merakı var Yunan Generalinin ? Talas’ta Osmanlı zamanından iskan eden  Rum köyleri var o yıllarda ..

Yunan’lılar İngiliz, ABD ve Fransa,nın desteği ile ,İzmir’den başlayıp, Batı Anadolu’nun tamamını istila etmeye kararlı.

Yunan Ordusu 26.000 şehit verdiğimiz Sakarya savaşına rağmen Polatlı’ya kadar ilerlemiş, Ankara’ya doğru ilerliyorlardı.

Polatlı’nın düşmesi, Ankara’nında düşmesi demekti.

Bu yüzden Atatürk ve arkadaşları tarafından Ankara’da kurulan Meclisin Kayseri’ye taşınması bile düşünülüyordu olup biten karşısında.

26 Ağustos 1920 Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘’ Hattı Müdafaa yoktur, Sathı Müdafa vardır, O Satıh Bütün Vatandır. Vatanın her karış toprağı bu vatan evladının kanı ile sulanmadıkça terk edilmez.’’ Sözleri ile başlattığı Büyük Taarruz ile Yunanlı’lar hezimete uğratılmış, Yunanistan’ın  ( Küçük Asya Komutanı ) General Nikolas Trikopis ve beraberindeki çoğu üst rütbeli subay ve yunan askerleri Afyonkarahisar’lı Ahmet Çavuş tarafından kuşatılarak esir alınmışlardır.

NİKOLAS TRİKOPİS TÜRK KAHVESİNİ TALAS’TA İÇEBİLDİ Mİ?

Elbette içti. Ama bakın nasıl !!!

General Nikolas Trikopis esir düştükten sonra, yanındaki Yunan General ve Subayları ile Uşak’ta Mustafa Kemal Paşa’nın  huzuruna çıkarıldı.

Atatürk esirleri ayakta karşıladı. Trikopis’in elini iki elinin arasına alarak uzun süre tuttu. Üzülme Trikopis, Savaş bu,  Napolyon bile esir düşmüştür, dedikten sonra, ‘’hatırlarmısın General, İzmir’e çıktığınızda TALAS’A TÜRK KAHVESİ İÇMEYE GİDİYORUZ ‘’ demiştin. Arzunu yerine getireceğim seni ve beraberindekileri TALAS’a göndereceğim. Türk Milletinin ruhunda  affetme vardır, sana TALAS’ta iyi bakacaklar diyerek, Yunan Başkomutanı ve beraberindeki esir Yunan Genaralleri ve Askerleri TALAS’a göndermiştir.

Trikopis yaklaşık bir yıla yakın, özel Türk Doktorları eşliğinde TALAS’ta Misafir muamelesi görmüş, TÜRK’lerin büyüklüğüne bizzat şahit olmuş, Lozan Antlaşması ile de Yunanistan’a gönderilmiştir.

27 Aralık 1921’de TALAS’a gelen Dr. Roerich hatıralarında ’’ Türk’ler TALAS’ta  Trikopis ile birlikte 3 General, 12 Miralay, Subay, Yzb, gibi çok sayıda üst rütbeliler dahil, 25.299 Yunanlı Askerlere esir muamelesi yapmayıp, yorucu iş bile vermedikleri gibi, onları çalıştırmamışlar bile ’’ demiştir.

TÜRK’LERİN MERHAMETİNİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ,  ESİR DÜŞEN YUNAN GENERAL TRİKOPİS’TEN DİNLEYELİM.

1952 Yılında Ord.Prof.Fahrettin Kerim Gökay Atina’ya gider, resepsiyonda 84 yaşına gelen General Trikopis ile karşılaşır. Trikopis Dönemin Valisi Hıfsı Topuza  ‘’ .Bir seneye yakın Kayseri TALAS’ta Türk’lerin elinde esir yaşadım, bir gün Türk Kamp Komutanı Miralay Arif Bey’e, Beni bıraksanız da bir yere kaçmam ve gitmem, ‘’ dediğinde, Miralay Arif Bey ‘’ Oğlum General’e bir TÜRK KAHVESİ SÖYLE  ‘’ dediğini anlatır.

9 EYLÜL 1922 İZMİR’İN KURTULUŞU VE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK

9 Eylül İzmir’in kurtuluş yolunu açan Gazi Mustafa Kemal’in kısa bir Biyografisini anlatmadan geçmek, onun nasıl ATATÜRK olduğunun, eksikliği olacağı kanaatindeyim..

Mustafa Kemal Atatürk  ‘’ Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez.’’ diyen bir Yörük’tür Gazi Mustafa Kemal .

Sevgili okuyucularım 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu olduğu gibi, Yunanistan şu günler de yine Fransız sahibine güvenerek, çemkirmeye başlamıştır, Türkiye ile savaşı göze alabilir mi ? kesinlikle alamaz, rahat olun. Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruzu başlattığında Türkiyenin birkaç Pır Pır Uçağı vardı, imkanlası sıfır denecek kadar azdı. Bun rağmen Yunan’nı İzmir’de denize dökmüştür.

Türkiye bu gün, o günlerin  Türkiye’si değil, Bölgesinin ve Dünya’nın gücüdür, ne Yunan ne de Fransızın  gücü yeter bize, yeter ki birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

İyi haftalar dileğiyle.

 

Bu yazı toplam 18989 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar