1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. YOLSUZLUK HANGİ ALANLARDA YAPILIYOR? KİMLER YOLSUZLUK YAPIYOR?
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YOLSUZLUK HANGİ ALANLARDA YAPILIYOR? KİMLER YOLSUZLUK YAPIYOR?

A+A-

            Önce yolsuzluğun tanımını yapalım. Yolsuzluk bir görev ve yetkinin,  hukuk kurallarına aykırı olarak kötüye kullanılması suretiyle suiistimal yapmak, menfaat ya da çıkar sağlamak şeklinde tanımlanmaktadır. Başka tanımları da var. Yukarıdaki tanım yeterli.  Yolsuzluklar hem kamuda hem de özel sektörde birbirleriyle yarışır şekilde sürdürülmektedir.

“Yolsuzlukların nedenleri;  Hızlı nüfus artışı. Sosyal güvencenin olmaması. Kamu kaynaklarının tespitinin yapılmaması. Kayıt altına alınmaması. Kamu kaynaklarının palansız denetimsiz ve aşırı artışı. Yüksek faizin sürdürülmesi.   Kamu ihalelerinin etkin, doğru, düzgün yönetilmemesi. Rant politikaların denetlenmemesi. Aşırı borçlanma politikaları. Ekonomide üretim ve yatırım politikaları. İstihdama yönelik politikaların işletilmemesi. Politikaların ranta dönük politikalar yürütülmesi.  Kamu işlerinin şeffaflıktan uzak olması.  Ekonominin politikanın oyuncağı durumuna sokulması. Ekonomik politikalarının zenginleşme aracı olarak kullanılması. Ekonomi politikalarının hizmet amaçlı sürdürülmemesi. Destekleme politikalarını başıboş yürütülmesi.”

 “Ülkenin koalisyonlarla yönetilme kıskacına girmesi. Kamu kaynaklarının ve kamu bankalarının politikacılar eliyle çarçur edilmesi. Kamu bankalarının iyi yönetilmemesi ve etkin denetlenmemesi. Kamu bankalarının başına beceriksiz, kapasitesiz kişilerin getirilmesi.  Denetim elemanlarının sağlıklı görev yapmalarının engellenmesi. Hazırladıkları raporların işleme sokulmaması. Yasaları olduğu halde, bu yasaların uygulatılmaması. İhale kanunu sık sık değiştirilmesi.  Yargının görevini tam yapmaması. Kamu kurumları arasında olması gereken işbirliğinin olmaması. Ekonomimim saydam olmaması. Hesap verme sorumluluğunun olmaması. Keyfi adam kayırmalar. Yolsuzluğun çok yaygın olması.”

“Yolsuzlukların nedeni; Ahlaki bozukluğun artması. Sivil toplum örgütlerinin hesap soramaması. Suçlara ilişkin verilen cezaların caydırıcı olmaması. Kamu personelinin performansına dikkat edilmemesi, Kamu personelinin, özel sektör personeline göre, daha düşük maaş alması. Sorunların yasal yollardan çözülmemesi. Sorunların çözümünde mafya ve yasa dışı yollarla çözülmeye çalışılması. Kentlerde oluşan çeteleşme. Bütçedeki kalemlerin anlaşılır olmaması. Bütçedeki kalemlerin fazlalığı.”

            “Ayrıca yolsuzluk; zimmet, irtikap, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmak, nüfuz ticareti, usulsüz atamalar, usulsüz tayinler, haksız kazanç, haksız rekabet, kaçakçılık, kayırmacılık, batık kredi, kayıt dışı para, içerde ve dışarıda ödenen komisyonlar, hukuk dışı bağışlar, spekilasyonlar, maniplasyonlar işleri iyice çıkmaza sokuyordu.”

            “Yolsuzluğun yöntemleri arasında muhasebe işlemlerinde yapılan hileler, vergi kaçırmalar. Kârı düşük gösterme, faturasız satış yapmalar ve faturasız alımlar yapmalar, naylon fatura düzenlemeler, usulsüz şirket giderlerini yüksek gösterme, bu yolla vergi kaçırma, şirketleri kârda göstererek çok miktarda kredi çekmek ve bu kredileri geri ödememek, borsada işlem gören hisselerin aldatıcı olması nedeniyle borsalarda vurgun yapılması.”

“Yolsuzlukların nedenleri;  İçerde ve dışarıda kurulan paravan şirketler yoluyla vurgunlar yapılması.  Yurtdışına kaçırılan paraların aklanarak yurt içine geri getirilmesi.  Hayali ihracat, usulsüz teşvikler, gereksiz yapılan kamu ihaleleri, hak ediş ödemelerinde şişirilmiş rakamlar üzerinde ödemeler yapılması. Menfaat karşılığı yurtdışından yüksek faizli krediler alınması, değersiz kıymetsiz arazileri ipotek vererek verilen kredileri görev zararı olarak gösterilmesi, kimi bürokratların vakıflar, biriktirme sandıkları, ya da fonlar üzerinden ticari işlere girmeleri” Belediyelerde yapılan yolsuzluklar bir başka yazımızda yer vereceğiz.

            “ Bu bilgiler KUDRET ULUSOY tarafından yazılmış, HEDEFTEKİ TÜRKİYE isimli kitabın 274-275-276- 277 VE 278 Sayfalarından alınmıştır. Bilgilenmek açısından, bu kitabın tümünü okumanızı öneririm. Not: KUDRET ULUSOY KIRIKKALELİDİR. Kitap 2015 yılında basılmıştır.

                       

Bu yazı toplam 713 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.