1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yine acı bir kaybımız… Ozan ARİF!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine acı bir kaybımız… Ozan ARİF!

A+A-

sanat kalemi

(Arif ŞİRİN)

alaattin-karaer--kose-yazisi-084.jpg

 

Yalan dünya işte senden,
Aha geldim, gidiyorum.
Kalanlara selam benden,
Aha geldim, gidiyorum.

 

Var mı sana gelip kalan,
Baştan başa murad alan,
Varın yoğun hepsi yalan
Aha geldim, gidiyorum.

 

Dereyi aş, tepeyi aş,
Sonu yoktur dolaş dolaş,
Günden güne yavaş yavaş,
Aha geldim, gidiyorum.

 

Yalan dünya sana böyle
Kimler konup göçtü söyle,
Ben de işte aynen öyle
Aha geldim, gidiyorum.

 

Gülemedim şöyle bir gün,
Senelerim geçti sürgün
Gönül sevdiğine dargın,
Aha geldim, gidiyorum.

 

Arif der ki: bunca yıl ay
Geldi geçti vay dünya vay!
Yaşamaksa yaşadım say,
Aha geldim, gidiyorum.

 

     Geçen gün bir arkadaşın; Ölenler daha bitmedi mi? diye soruyordu. Keşke ölüm olmasa da bizde yazma gereği duymasak dedim. 2018 yılında ölenlerin yazıları bitmeden, arka arkaya gelen ölümler…

     Sanat ve kültür ülkelere göre değişkenlik gösterse de, evrensel bir yapısı da vardır. Bunun başında müzik gelir. Kendi yaşantılarımızdan etkilenerek söylenen türkülerin, bazen tüm dünyadaki insanlarının da ortak sorunlarını dile getiren yanları vardır elbette!

     Bazı görüş ve düşüncelere sahip kesimler, kendi duygu ve düşüncelerini dile getirdiğine inandığı sanatçıları kendilerine daha yakın bulur, bu da doğaldır. Ancak sanatçıların, tüm kesimleri kucakladığına inanırım.

     Ozan Arif’de özellikle milliyetçi kesimin son derece beğendiği, tutkuyla dinlediği gür sesli ozandı. Söylediği türkülerindeki akıcılık, Türk Milliyetçiliği vurgusu açıkça görülen ülkücü bir ozandı. 

     Ancak bu demek değildir ki başkaları beğenmez, beğenmeyecek diye bir şey kesinlikle olamaz. Sonuçta bu toplumun, bizim insanlarımızdan birsidir onlar.

     Öğretmen, halk ozanı, şair, şarkı sözü yazarı ve bestekar Ozan Arif, Giresun’un Alucra ilçesine bağlı, şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 1948 yılında doğdu.

     Babasının memuriyetinden dolayı, ilk ve ortaokulu Samsun’da bitirdikten sonra öğretmen okuluna başladı. Perşembe öğretmen okulundan mezun oldu. Okul süresi boyunca kışları okuyup yazları rençperlik yapan bir öğrenciydi. İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu samsun’da Karakoyumca köyündeki ilkokuldur. Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine Samsun’da Devgeriş köyüne tayin oldu. Burada beş yıl öğretmenlik, dört yıl okul müdürlüğü yapmıştır.

     Daha çocuk yaşlarda Kerem ile Aslı’yı, Kerem ile Mecnun’u, Karacaoğlan’ı Köroğlu’nu, Dadaloğlu’nu, Yunus’u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberlemiş, hatta eskiden destan satıcılarının Ozan Arif’e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları nedeniyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

     İlk olarak ortaokul ikinci sınıfta sense aşık olduğu bağlama ile tanışmış ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964 yılında İstanbul’da bulunan Şemsi Yansıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine girmiştir.

     Çoğu dönemlerde olduğu gibi, Ozan Arif’de haksızlığa uğramıştır ve bu nedenle de, çok sevdiği, takdirnamelerle dolu öğretmenlik mesleğinden 1979 yılında ayrılmak zorunda kalmıştır.

     Ülkede çok kişinin mağdur olduğu 12 Eylül 1980 olaylarının getirdiği olumsuzluklar sonucu, ailesini, çocuğunu ve hepsinden önemlisi ülkesini geride bırakarak Almanya’ya gitmiştir. 11 yıllık ayrılıktan sonra, ülkesine dönmüştür.

     Ödülleri: Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı göstermiştir. Türk halk Edebiyatı’nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (Dudak değmez), güzelleme ve diğer sallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikaları ve ödülleri vardır.

     Bunların yanında Konya’da Türkiye Aşıklar Bayramı’nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde etmiş, yine Konya Aşıklar Bayramı’nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

     1987 yılında Almanya’da yayınlanmış “Bir Devrin Destanı” adında bir şiir kitabı vardır.

     13 Şubat 2019 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 942 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.