1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yıldız: Başkentteki gaz fiyatı dolar kurundaki değişikliğe bağlı
Yıldız: Başkentteki gaz fiyatı dolar kurundaki değişikliğe bağlı

Yıldız: Başkentteki gaz fiyatı dolar kurundaki değişikliğe bağlı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi (Başkentgaz)'nin tüketiciye ulaştırdığı doğal gaz fiyatlarında...

A+A-

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi (Başkentgaz)'nin tüketiciye ulaştırdığı doğal gaz fiyatlarında dolar kurundaki değişime tabi olarak ve aylara sari olarak sistem kullanım bedelleri değiştiğini açıkladı.

Yıldız, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesini yazılı cevapladı.

"Doğalgaz perakende satış birim fiyatında son bir yılda değişiklik olmuş mudur?" sorusuna Bakan Yıldız, 2012 yılı Ekim ayından bugüne kadar 19 aylık dönemde elektrik ve doğalgaz nihai tüketici fiyatlarına zam yapılmadığını belirterek, doğal gaz perakende satış fiyatı, ‘Toptan Satış Fiyatı’ üzerine ‘Sistem Kullanım Bedeli’nin eklenmesi ile KDV hariç olarak her ayın başında belirlenmekte ve sayaçtan okunan tüketim miktarının ‘K katsayısı’ adı verilen düzeltme katsayısı vasıtasıyla düzeltilmesi neticesinde ulaşılan asıl tüketim miktarları ile çarpılarak tüketici faturası hesaplandığını belirtti. ‘Toptan Satış Fiyatı’ nın dağıtım şirketinin Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve doğal gaz toptan satış lisansı sahibi şirketlerden almış olduğu doğal gazın fiyatı olarak sözleşmeler çerçevesinde belirlendiğini aktaran Bakan Yıldız, "Dağıtım bedeli, her ayın başında geçmiş dolar kuru ortalaması çerçevesinde yeniden belirlenmekte ve dolayısıyla aydan aya sistem kullanım bedelinde dolar kurundaki değişimlerden kaynaklanan değişimler görülebilmektedir. Sistem kullanım bedeli de dolar kurundaki değişime tabi olmakta ve aylara sari olarak sistem kullanım bedelleri değişmektedir." dedi. Yıldız, satış miktarının tespitinin ise şu yolla sağlandığına anlattı: "Dağıtım şirketlerinin faturalama usul ve esaslarını belirleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı, 31 Aralık 2002 tarih ve 24980 sayılı Resmi Gazete'de ‘Doğalgazın Faturalandırmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’ olarak yayımlanmış ve söz konusu tebliğ 02 Haziran 2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kurul Kararı ile değiştirilmiştir. Söz konusu tebliğde açıklandığı üzere, sayaçlarda teknik gerekçelerden kaynaklı hatalı ölçümleri engellemek amacıyla faturalardaki hesaplamalarda görülen ‘Sayaçtan Okunan Hacim’ miktarı, ‘K’ katsayısı ile çarpılarak faturalandırmaya esas doğal gaz satış miktarları hesaplanmaktadır. Dolayısıyla, faturalarda söz konusu ‘K’ katsayısı ile düzeltilmiş faturalandırmaya esas doğal gaz satış miktarı dikkate alınarak birim perakende satış fiyatına ulaşılmaktadır" dedi.

Bu haber toplam 656 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.