1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. YETER ARTIK DİNLEMEYELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YETER ARTIK DİNLEMEYELİM

A+A-

Türk Milletini senelerce komünizm geliyor korkusuyla Rusya'ya karşı kullandılar. Adımızı "kanaat ülke" koydular. ABD ile Sovyet Rusya'nın savaş ihtimaline karşılık Rusya'yı oyalama göreve verdiler. Böylece silah satışlarına başladılar. Önce hibe gibi davranıp sonra parayla sattılar. Hem de kendilerince kullanma ömrü geçen silahları, günü geçmiş askeri araçları tabiri caizse Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kakaladılar. O araçlara yakıt yetiştirmak bile mesele idi. Türk Milletini 1950'li yıllardan beri joker olarak kullandılar. Yıllarca F-104 savaş uçaklarını sattılar. Komünizm gelir diyerek milletin alın teri paralar Amerika'nın topuna, tüfeğine gitti.

Bütün bunlara karşılık Amerika'nın her çağırdığı yere Türk askeri gitti ve bilhassa Kore savaşlarında Amerikan askerlerini Çin ve Kuzey Kore'nin elinden Türk Tugayı kurtardı. O zamandan beri Türk Askerinin bir bölümü "NATO" emrine girdi. Türk askeri Kore savaşlarında üç yıl içinde 23 bine yakın Mehmetçikle temsil edildi. Bu 3 yıl içinde 721 Şehit 2147 yaralı asker ve 175 askerinide kayıp verdi. Bütün bunları dünya barışı için yaptı. Bununlada bitmedi Amerika ve Avrupa Türkiye-Yunanistan arasında savaş rüzgarları estirerek Türkiye ve Yunanistan'a silah sattılar. Al silahı borçlan bakalım. Halkı fakir, ordumuzu silahlı ülkeler sömürgesi haline getirdiler ve yıllar böyle geçti. Türkiye üzerinde korku imparatorluğu kurdular. Başta komünizmin yanında Ermenistan krizi Ege Denizinde kıta sahanlığı bütün bunlarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tehdit altında tutup istediklerini yaptılar.

Bütün bu sıkıntıları yaşayan Türk Devleti stratejik ortağından terörlü mücadele için insansız hava araçları istedi. Ama sözüm ona Amerikan başkanı vermek istiyor ama Amerikan senatosu izin vermiyormuş mazeretiyle hava aracını vermediler. Bu kalleşlikleri ilk değildi. 1974 yılı Kıbrıs barış harekatında benim silahımı kullanamazsınız demişlerdi. Biz yine akıllanmadık NATO istiyor diye Somali'ye, Afganistan'a asker verdik. O zamanlarda Kore'de de halen Mehmetçiğimiz vardı. Biz Amerika'nın, NATO'nun her dediğini yaparız ama onlar teröre karşı şu silahlara ihtiyacımız var deyince Türk Devleti'ne parayla vermez, Türk Devletinin karşısındaki teröriste parasız milyonlarca silah verir. İşte Türkiye Cumhuriyeti Devletinin stratejik ortağının karakteri bu. Bunlardanmı fayda bekliyoruz?. Daha var... Irak ve Suriye savaşlarının başladığı zamanlarda güya Türkiye'yi koruyacaklar, Hollanda'dan, İtalya'dan, Almanya'dan yurdumuzun bazı yerlerine "patriot" göndererek savunma ihtiyacımızı karşılayacaklardı. Bu da istedikleri gibi olmadı, söküp geri götürdüler. İşte Amerika'nın ve Avrupa'nın dostluğu bu. Ondan sonra Amerika'ya bizim hava savunma aracına ihtiyacımız var bize paramızla "patriot" satın diyen Devletimizin eli yine boş kaldı. Sebep neymiş biliyor musunuz? Amerikan senatosu müsade etmemiş. O zaman bizim kendi topraklarımızı korumamız için sizin dışınızdaki devletlerden almamıza niçin razı olmuyorsunuz. Bu kadar emir kulluğu da fazla olmaz mı?

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başındaki belaya bakın. Güney Kıbrıs Rum yönetimini kışkırttılar. Avrupalısı, Amerikalısı şirketlerde anlaşmalar yaparak sanki Kıbrıs yalnız Rumlarınmış gibi doğalgaz çıkarmaya başladılar. Birde bu arada Güney Kıbrıs Rum kesimi Fransa'ya topraklarından askeri üsde vererek oranın güvenliğine ortak yaptılar. Rumlar 1974 barış harekatını unutmuşlar halen kaşınıyorlar. Akdeniz'de Kıbrıs adasının çevresinde Kuzey Kıbrıs Türk kesiminin ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de hükümdarlık hakları vardır bu hakkı kullanacaktır. Onun için arama ve sondaj gemilerimiz hakkımız olan denizdeler. Kim engel olmak istiyorsa hodri meydan. Yalnız burada en büyük hassasiyetimiz hem Türkiye cumhuriyeti Devleti'nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Devleti'nin hakkını korumak için alınan ve alınacak kararlarda iktidarıda, muhalefetide el ele verip bunun milli mesele olduğunun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin meselesi olduğunu dünyaya duyurmalarının çok faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu millet böyle günlerde ayrı gayrı olamaz. Hep elele olmuştur bundan sonrada olacaktır.

Bu yazı toplam 830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.