1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Yerli şanzıman üretimi başladı
Yerli şanzıman üretimi başladı

Yerli şanzıman üretimi başladı

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye’nin ilk ve yerli şanzımanın üretiminde Türk işçisinin önemine vurgu yaptı. Kavlak, “Bu ürün Türk mühendislerinin aklının, zekâsının, çabasının ürünüdür” dedi.

A+A-

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye’nin ilk ve yerli şanzımanın üretiminde Türk işçisinin önemine vurgu yaptı. Kavlak, “Bu ürün Türk mühendislerinin aklının, zekâsının, çabasının ürünüdür” dedi.

49.5 MİLYON EURO YATIRIM

Yerli motor ve kamyon üretmek amacıyla 1979 yılında temeli atılan ve ilk üretimini 1982'de gerçekleştiren Ford Otosan İnönü Fabrikası sıfırdan araç, motor ve aks geliştirme ve projelerinden sonra Türkiye’de bir ilke daha imza atarak tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanının üretimine başladı.  49.5 milyon Euro yatırımla geliştirilen ilk yerli şanzımanın üretimi hattı, 19 Ekim 2021 Salı günü Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda düzenlenen törenle açıldı.

ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanının üretim hattının açılış töreninde kürsüye ilk olarak Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün çıktı. Yenigün, konuşmasında Ford Otosan bünyesinde üretimine başlanacak yerli şanzıman yatırımı ile ilgili detayları paylaştı. Yenigün’ün ardından kürsüye Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç çıktı. Koç, konuşmasında Koç topluluğunun kuruluşu ve Ford Otosan’ın 1925 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden süreçte tarihsel gelişiminden bahsetti.

YERLİ SANAYİMİZ TARAFINDAN ÜRETİLDİ

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, tamamen yerli sanayimiz tarafından üretilen Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanının tanıtım toplantısında olmaktan duyduğu mutluluğu ve gururu dile getirirek, “Bugün burada kelimenin tam anlamıyla Cumhuriyetin başarılarından birini alkışlıyoruz. 98 yıl önce ülkemizin önünde açılan o aydınlık yol bugün bizleri kendisini yoktan var etmiş bir Anadolu kentinde, Eskişehir’de bir araya getirdi. Bir asır boyunca biriktirdiğimiz bilgi, büyüttüğümüz sevgi, bu topraklara verdiğimiz emek ve Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız ilham tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak bize geri döndü. Evet, bugün ülkemiz sanayisi için önemli günlerden birini yaşıyoruz ve bu dönüşüm karşısında hepimiz onur duyuyoruz” dedi.

TÜRK SANAYİCİSİ ÜLKESİNE YATIRIM YAPIYOR

Kavlak, dünyanın birçok bölgesinde büyük sanayi kuruluşlarının işçilik ve üretim maliyetlerini düşürmek adına faklı ülkelere tesislerine taşırken Türk sanayicisinin ülkesine yatırım yaptığına değinerek, “Türk sanayicisi ülkesine yatırım yapıyor. Katma değer yaratıyor. Gerektiğinde risk alıyor. Daha çok yatırım, daha çok üretim, daha çok istihdam diyor. Biz bu gelişmelerden büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü yeni bir yatırım demek ülkemizin kalkınmasına katkı demektir. Yeni bir yatırım demek daha çok istihdam demektir.  Yeni bir yatırım demek, iş demektir, aş demektir. O nedenle bu önemli yatırımı gerçekleştiren Koç topluluğuna da şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK VE YERLİ ŞANZIMANI

Türkiye’nin ilk ve yerli şanzımanın üretiminde Türk işçisinin önemine vurgu yaparak konuşmasına devam eden Kavlak, “Burada tanıtımını yaptığımız bu ürün Türk mühendislerinin aklının, zekâsının, çabasının ürünüdür. Ancak unutmayalım ki bu üründe Türk işçisinin emeği, alın teri de vardır. Çünkü beyinde bilgiyle şekillenen düşünce ancak emekle hayata geçer. Çünkü emek en kutsal değerdir. Emek olmazsa işyeri olmaz, emek olmazsa, üretim olmaz, emek olmazsa hayat olmaz. Ve o emekçiler ülkemiz sanayisinin kahramanlarından biridir. Onlar Türk Metal Sendikası’nın üyeleridir. İşte onlar buradadır. Onlara da teşekkür ediyorum.”

BAYRAM SEYDAN DEMEDEN ÇALIŞTILAR

Türk Metal Sendikası olarak işverenlerin gerçekleştirdiği yeni yatırımlardan ve başarılarından gurur duyduğumuz kadar, işyerlerinde emek veren, üreten, disiplinli, fedakâr üyelerimizin başarısıyla da gurur duyduğumuzu dile getiren Kavlak, “Eğer ülkemizde metal sanayi bu noktaya geldiyse milyarlarca liralık yatırım yapıyorsa, ihracat rekorları kırıyorsa, üretiyor ve kazanıyorsa bunda metal emekçilerinin payı büyüktür. Kimdir onlar? Günde üç vardiya gece-gündüz demeden çalışanlardır. Kimdir onlar? Bayramda seyranda fazla mesai yapanlardır. Kimdir onlar? İşyerlerine namusu gibi sahip çıkanlar, önce işyerim diyenlerdir.”

BİZİM İÇİN ÖNCE ÜLKEMİZ İLKESİ

“Ülkeleri için fabrikaların yaşaması için işyerlerinde huzur olması için çalışma barışı için gerektiğinde fedakârlık yapanlardır. Pandeminin en yoğun yaşandığı günlerde herkes evine kapandığında ölümü göze alıp canları pahasına çalışanlardır. Canları pahasına üretenlerdir” dedi.

TELAFİ EDİLMESİNİ BEKLİYORLAR

Türk Metal’in temel prensibinin “üretmek, kazandırmak ve kazanmak” olduğunu vurgulayan Kavlak, bu prensibi örgütlü olduğumuz 800’e yakın işletmede üyelerimizle birlikte devam ettirdiğini dile getirirken konuşmasını şöyle tamamladı: “Son iki toplu sözleşme döneminde olduğu gibi bu sözleşme döneminde de yine kazanmak, ürettiklerinden hakça pay almak istiyorlar. Ücret kayıplarının telafi edilmesini bekliyorlar. Birlikte üretip, birlikte kazanıp, hakça paylaşmak istiyorlar. Unutmayın fabrikalarınızda emekçilerinize yapacağınız her kuruş yatırım size üretim, verimlilik, disiplin, kalite ve daha da önemlisi çalışma barışı, huzur ve güven olarak fazlasıyla geri dönecektir. Bundan emin olun. Bakınız pandemi sürecinde kısa çalışmaya geçen işyerlerinde işverenlerimiz çalışanlarına ücretlerinin eksik kalan kısmını ödemiştir. Onların ekmeğini küçültmemiştir.”

İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR YAŞAM

“Tüm üyelerimiz ücretlerinin tamamını almıştır. Bunun için işverenlerimize ve onların örgütlü gücü MESS’e teşekkür ediyorum. İşte o günlerde bizim üyelerimiz de buna karşılık nasıl canları pahasına çalıştıysa sanayi üretimine destek verdiyse bu sözleşmede adil bir ücret artışı aldıklarında daha çok çalışacaktır. Daha çok üretecektir. Ülkemizde sosyal adaletten çalışma barışından, refah toplumundan söz edeceksek o zaman adil bölüşümden de söz etmeliyiz. Ülkemizde demokrasiden, barıştan, özgürlükten, insan haklarından söz edeceksek herkes için insan onuruna yakışır bir yaşam isteyeceksek o zaman hakça bir paylaşımdan da söz etmeliyiz. Bizim işçimiz ürettiğinden, kazandırdığından hakça pay almak evine helal ekmek götürmek, gelecek için umutlu olmak istiyor. Sofrasına bir dilim fazla ekmek koymak, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmek istiyor. Biz de Türk Metal olarak bu umudumuz sönmesin istiyoruz” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.