1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM

A+A-

            YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM

            Dünyada pek çok ülke, yerli otomobillerini kendileri üretir. Canım Türkiye’miz henüz yerli otomobil üretimin sözünü yapıyor. Ortada gözle görülür bir gelişme yok. Küçük çaplı girişimciler, kendilerince  otomobillerini yapıyorlar. Destek göremedikleri için, çabaları ortada kalıyor. Sermaye sahiplerinin, yerli otomobil üretimi için, bir çabaları yok. Onlar alıp satmayı, ya da montaj yaparak işlerini yürütüyorlar. Tüm taşıt araçlarının sahipleri dışa bağımlı olarak çalışıyorlar. Kazançları yerinde. YERLİ OTOMOBİL onların derdi değil.

            Aslında yerli otomobil üretimi isteği hep var. Zaman zaman cumhurbaşkanlarımız bu konuyu dile getiriyorlar. İlkini CUMHURBAŞKANIMIZ CEMAL GÜRSEL, ikinci olarak da CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOGAN dile getirdi. CEMAL GÜRSEL, CUMHURBAŞKANI OLUNCA BİRDEN AŞKA GELDİ. Ben CUMHURİYET BAYRAMINDA, halkı selamlamayı, YERLİ OTOMOBİLLE yapacağım dedi. Bayrama 168 gün var. Emir verilmişti bir kere. Sözünden cayma olamazdı.

            Ortada ne bir örnek var. Ne bir plan proje var. Ortada ne bir para var.  Gerisini DEVRİM ARABALARI FİLMİNE bakarak anlatalım. Sizler de internetten bu filmi izleyebilirsiniz. İnternete “DEVRİM ARABALARI” diye yazın. Film karşınıza çıkar. Neyse bu işin üstesinden gelebilecek bir mühendis bulunur. Teknikerdi, ustabaşıydı, kalfaydı, çıraktı derken 28 kişi bir kadro oluşturulur. İçlerinde sadece bir kişinin arabası vardır. Hep birlikte arabayı parçalarlar. Bu araba örneğinden faydalanarak, üretim çalışmalarına başlarlar. Önce iki tane yapılması kararı var.  Planlama ona göre yapılır. Çalışmalara başlanır.   Bürokrasi bu iki arabanın yapılabileceğini görünce, işi zora sokmak için dört tane yapılmasını isterler.

 Her türlü güçlüğe ve yokluğa rağmen dört araba 168 günde yapılır. İki tanesi ESKİŞEHİRDEN ANKARA’YA GETİRİLİR. CEMAL PAŞA, YERLİ OTOMOBİLE BİNER. Tören alanına gitmek üzere yola çıkar.  CUMHURBAŞKANI BENZİNİ OLAN ARABAYA DEĞİL DE, BENZİNİ OLMAYAN ARABAYA BİNER. Köşkün kapısından çıkmadan arabanın benzini biter.

Şu soruyu soralım. Acaba otomobilin benzinsiz çalışmayacağını mı bilmiyorlardı? GÜRSEL PAŞA arabadan iner. Benzini dolu olan arabaya biner. Halkı yerli araba ile selamlar. Ne yazık ki DEVRİM ADI VERİLEN YERLİ OTOMOBİLE seri üretim kararı verilmez. Verilmez değil. Verdirilmez. Ülke 58 yıl kayıp etmiştir. Henüz bir yerli otomobilimiz yoktur.

            İkinci olarak YERLİ OTOMOBİL ÜRETİM KARARINI, CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOGAN VERİR. İktidara geldiğinden beri, YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ İSTEMEKTEDİR. On beş yıldan beri bu kararını dillendirmektedir. Alkışlandı. Ancak bu sese pek aldırış eden olmadı. İki sene önce işadamlarından ses geldi. Biz yaparız dediler. Beş büyük şirket söz verdiler. PROTİPİNİ HAZIRLADILAR. ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETECEKLERİ YAZILIYOR. ÇİZİLİYOR. Haberleri duyunca içimiz ısınıyor. Halk olarak YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ.

            Ancak bu beş büyük şirket, bu işi sonuçlandıracaklar mı? Yoksa DEVRİM ARABALARINDA OLDUĞU GİBİ, SONUÇ FİYASKO MU OLACAK? Bir kere bu şirketler göbeklerinden dışa bağımlılar. Fazla terlemeden kendi kazançları yerindedir.  Bir başka neden ülkemizde ortaklıklar uzun ömürlü olmuyor. İşlere iyi niyetle başlanıyor. Arkasında en güçlü olanı, diğerlerine bir tekme vuruyor. Şirketin tek sahibi olarak kalıyor.

Bu beş şirket, bu ortaklığın sürdürülemeyeceğini biliyor olmalılar. Demek istediğim şu ki, bu şirketlerin yaparız dedikleri, cani yürekten istedikleri için değil. CUMHURBAŞKANIMIZA ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN VERDİKLERİ SÖZDÜR. Dolayısıyla işi ne kadar geciktirirlerse, ondan yarar beklerler. Bürokrasi ve işadamları bu işi oyalıyorlar. HABERİN OLSUN CUMHURBAŞKANIM.

            Şunu da söyleyim. Büyük şehirlerin nüfusu şişti. Akıllı karar, YERLİ OTOMOBİL SANAYİNİN, ORTA ANADOLUNU EN ORTASINSA BİR YERDE KURULMASI DOĞRUDUR. Bu konuda en ufak bir ne bir söz, ne de bir karar duyuyoruz.  KIZILIRMAK, KAYSERİ - KIRŞEHİR-KIRIKKALE- ÇANKIRI’YI DOLANARAK GİDİYOR. BEN SÖYLEMEYİM. SİZ SÖYLEYİN. YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNİN, BU İLLERDEN BİRİNDE KURULMASI DOĞRU OLMAZ MI?

            Bundan tam 48 yıl önce her türlü olanaksızlığa rağmen 168 günde dört araba üretebilen YURTSEVERLERİMİZİ GÖRDÜK. Şimdi istemediğin kadar mühendisimiz, teknikerimiz, montaj sanayinde çalışanımız, hatta tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak sermayemiz varken, on beş yıldan beri,  işin ancak söz dönemi yaşanıyor. CUMHURBAŞKANIM BU SİZİN SÖZÜNÜZE BİR TUZAK OLMASIN? SİZİ DE GÜRSEL PAŞAYA DÖNDÜRMEK İSTEDİKLERİ AKLIMA GELİYOR. DOĞRUSUNU SÖYLEYİM. ÖMRÜMÜN SONUNDA BİR YERLİ OTOMOBİLE BİNMEK İSTİYORUM DA… HAYDİ HAYIRLISI…

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.