1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yazar: Demir ÖZLÜ!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazar: Demir ÖZLÜ!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-054.jpg

Türk Edebiyatının önde gelen yazarlarından Demir Özlü’de aramızdan ayrıldı.

     Başlangıçta yapıtlarında varoluşçu bir dünya görüşünü benimsemiş, daha sonra toplumsal gerçekçilik doğrultusunda ürünler vermiş, öykü ve roman yazarı, 1935 yılında İstanbul’un Vefa semtinde doğdu. Ödemiş İstiklâl İlkokulu, Ödemiş Ortaokulunda okudu. Ortaöğrenimini 1953 yılında Kabataş Erkek Lisesinde,

     İlk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm Dergisi ve daha sonra Türk Dili dergisinde yayınlandı.

     1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. 1961-1962 yıllarında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okuduktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefesi ve Metodoloji Kürsüsünde 4 yıl asistanlık yaptı.

     Siyasal eylemleri nedeniyle işine son verilince avukatlık yapmaya başladı. 1969 yılında "Sakıncalı" olarak askere gitti ve yedek subaylık hakkı elinden alınarak Muş'ta çavuş olarak askerlik görevini tamamladı. 1971 yılındaki askerî müdahaleden sonra bir süre tutuklu kaldı. 12 Mart dönemindeki sıkıyönetim mahkemelerindeki savunmalarıyla ve “Burada Atatürk yargılanıyor” diyerek avukatlık cüppesini çıkarıp fırlatmasıyla da hatırlanmaktadır.

     12 Mart döneminde Türkiye’ye röportaj gezisi için gelen İsveçli gazeteci Ulla Lundström ile tanışıp evlendikten sonra, 1979 yılında İsveç-Stockholm’e yerleşti, burada hukuk danışmanlığı yaptı. İsveç’te yayımladığı bir yazısı nedeniyle kovuşturmaya uğradı. 12 Eylül 1980’deki askerî darbeden sonra vatandaşlıktan çıkarıldı. Türkiye’ye 1989 yılında döndü. Çalışmalarını Stock¬holm ve İstanbul’da sürdürdü.  Varoluşçu felsefesi anlayışı içinde yazdığı hikayeler, Mavi, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Somut gibi dergilerde yer aldı. Türk Dili Dergisinde de şiirleri yayımlandı. İlk dönem öykülerinde kişileri toplum, çevre ve doğadan soyutlayarak ele aldı. Bunalımlara ve çözümsüzlüklere doğru sürüklenen insanların iç dünyalarındaki çatışmalarını işledi. Daha sonra toplumsal gerçekçi bir çizgiye yöneldi. İkinci dönem öykülerinde ve romanlarında ise bu eğilim daha da belirginleşti.

ESERLERİ:

Öykü: Bunaltı, Soluma, Boğuntulu Sokaklar, Öteki Günler Gibi Bir Gün, Aşk ve Poster, Stockholm Öyküleri, İstanbul Büyüsü, Geçen Yaz Kentte Kızlar.

Roman: Bir Uzun Sonbahar, Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları, Bir Yaz Mevsimi Romansı, Tatlı Bir Eylül, İthaka’ya Yolculuk, Şapka Deniz Kıyısı ve Yüz, Kanallar, Amerika 1954, Dalgalar.

Anlatı: Bir Beyoğlu Düşü,  Berlin’de Sanrı, Kanallar.

Günce: Berlin Güncesi, Paris Güncesi.

Anı: Sürgünde On Yıl, Önünde Boş Bir Uzam, İşte Senin Hayatın.

Gezi: Ne Mutlu Ulyses Gibi, Kanal Kentlerinde.

Eleştiri-Deneme: Borges’in Kaplanları, Kentler Kadınlar Yazarlar, Samuel Beckett'in Terzisi.

Diğer: Siyasî Yazılar, Balkur’da Akşam Yemeği (düzyazı şiirler ve bir öykü).

ÖDÜLLERİ:

1963 - Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Soluma ile),

1988 - Sait Faik Hikâye Armağanı (Stockholm Öyküler ile),

1990 – Orhan Kemal Roman Ödülü (Bir Yaz Mevsimi Romansı ile),

1996 - Dünya Kitap Dergisi Yılın Kitabı Ödülü (İthaka'ya Yolculuk ile),

1998 - Yunus Nadi Roman Ödülü (İthaka'ya Yolculuk ile),

2004 – Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Amerika 1954 ile).

     13 Şubat 2021 tarihinde, İsveç’in başkenti Stockholm’da, 85 yaşında kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmıştır.Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-041.jpg

kose-yazisi--alaattin-karaer3-022.jpg

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.