1. YAZARLAR

  2. İREM DEMİRALAY

  3. YAZ HOŞ GELDİ
İREM DEMİRALAY

İREM DEMİRALAY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YAZ HOŞ GELDİ

A+A-

Yaz geldi çiçek açtı.

Çocuklar dışarda oynuyor…

Her yaz aylarının akşamında olduğu gibi bu akşamlarda da dışarısı cıvıl cıvıl…

Biz engellilerde bu akşamlarda gezmek dolaşmak istiyoruz.

Engellilerde normal bireyler gibi düğünlere, parklara, bahçelere, sosyal aktivitelere katılmalı ve katılması teşvik edilmeli. Kendilerini, kendi dünyalarında tutmamalı. Bizde toplumun önemli bir bireyiyiz.

Bazı insanlar kendilerinde olan hakları bizde görmese de toplumun büyük bir bölümü engelliler için her zaman seferber olmaktadırlar. 

İnsanlarımız engellilerle iç içe olup, onlarla gezip dolaşmalı. Bu sayede biz engellilerde kendimizi yalnız hissetmeyiz ve toplumda her zaman bir yerimizin olduğu düşüncesine sahip oluruz.

Hiçbir engelli yakını çocuğunun dışarı çıkmasında gezmesinde aşırı sınırlayıcı olmamalı. Çünkü oda bizim içimizi acıtmaktadır. Onlarla gezilmeli, havuzlara gidilmeli, pikniklere gidilmelidir. Başımıza bir şey gelecek diye korkuyorsunuz doğal haliyle ama bizde insanız, bizimde gezmeye dolaşmaya hakkımız var. Allah her zaman bizim yanımızda.

Engelliler sadece sosyal aktivitelerin yanı sıra toplum yararına sorumlulukta almadırlar. Bunları almaktan çekinmemeliler. 

Günün birinde bizlerde yalnız kalacağız. Bunun bilincinde olunmalı.

Ben engelli bir bireyim ama azimliyim. Her engelli kardeşimin de azimli olmasını istiyorum. Devletimiz sağladığı imkanlardan yaralanmalılar.

Aileler çocuklarına kendileri yokmuş gibi davranmalı ve ileriye dönük olarak yalnız başlarına kendilerini idame ettirebilme fırsatı verilmelidir.

Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 5051 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar