1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yavru Vatan Kıbrıs – 9
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yavru Vatan Kıbrıs – 9

A+A-

 

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-009.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi2-006.jpeg

 

     Otelin öğle yemeği verme jesti üzerine, yemek salonunda buluştuk. Bu saate kadar geçen sürede, bu tur programında olmayan,  daha önceki yıllarda gelmiş olduğumuz Kıbrıs gezimizde gezip, görmüş olduğumuz yerlerden bahsettim. Şimdi, yemek sonrası başlayan 3 gece 4 günlük Kıbrıs gezimize birlikte başlayalım.

     Yemekler yenince, herkesin gözleri açıldı, yorgunluk kalmadı sayılır.

     Diğerleri katılımcılar ne yapacaktı bilemiyoruz.

     Bizim grupla, otel dışına çıkarak, fotoğraf çekimlerini yaptıktan sonra, yürüyerek Girne merkeze doğru yürümeye başladık.  Oğlum bize rehberlik yapacaktı bugün!

     Dar sokaklarda sohbet ederek yürürken, Girne tarihine bir göz atalım;

     Adanın en güzel tatil yeri olan Girne, bir söylentiye göre İ.Ö. X. Yüzyılda Peloponez’den gelen Aka’lar tarafından kurulmuş. Kurucuları kente anavatanlarındaki bir dağın adı olan Kyrenia demişlerdir. Diğer bir söylentiye göre ise İ.Ö. IX. Yüzyıl ortalarında kıyı boyu ticaret kolonşleri kuran Fenike’liler ilk yerleşen toplumdur. Roma kaynaklarında kendin adı Corineum olarak geçmektedir. Seyyah Oldenburg 1211’de Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinde Kral I. Hugh zamanında Schernae (Kyrenia) için; içerisinde sur duvarları ve burçları olan küçük yalı kasabası demiştir. 

     Girne kasabasının tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla dayanır. Ege bölgesinden gelen küçük toplulukların ilk yerleşim merkezi olan Girne, Kıbrıs’ın eski çağlardaki 10 Krallığından birinin merkezi olarak Kıbrıs’a hakim olan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi bir kenttir. Bizanslılar tarafından savunmaya müsait bir şekle getirilen Girne’nin eski liman bölgesi, Kale ve çevresini yeniden inşa eden Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilmiştir. Osmanlılar döneminde önemsiz bir liman olarak kalan Girne, İngilizler tarafından bir liman ve sayfiye kasabası olarak yeniden düzenlenmiştir. Girne kasabası İngiliz İmparatorluğu döneminde sömürgeler arasında seyahat eden asker ve ailelerinin, güzel ve romantik atmosferi nedeniyle, durak ve tatil yeri olmuştur. Bugün de aynı karakteri taşıyan Girne kasabası, dinlendirici bir tatil için Akdeniz’in en ideal ve ender yerlerinden biridir. Eski yapıların muhafaza edildiği at nalı şeklindeki limanını çevreleyen Restorant, Bar ve Küçük Hoteller turistlere eşsiz bir atmosfer içinde hizmet eder. Tarihi yerler bakımından Girne Bölgesi ziyaretçilerine iyi bir seçim vaat eder. Tarihi Liman, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, St. Hilarion kalesi, Balabayıs Manastırı ve Folklar Müzesi görülmeğe değer tarihi yerlerden bazılarıdır.

     Girne Kalesi ve Kale içerisindeki batık Gemi Müzesini daha önce, eşimle görmüş ve beğenmiştik. O yüzden programda olmayan Girne Kalesini, arkadaşlara gezdirecektim. Otelden ayrılırken tur görevlisine söylediğimde, Girne Kalesini program içerisine dahil edeceklerini belirtti. İyi olmuştu, rahatça gezecektik şimdi.

     Girne merkeze doğru yaklaşıyorduk.    

Atatürk Anıtı çevresinde yerimizi aldık. Güzel Girne’de deniz kenarı, baharının verdiği  serinlik, insanın içini ürpertiyor da olsa hoş bir duygu hissi yaşatıyor… Yavru da olsa, kuzu da olsa insanın kendi vatanındaki rahatlığını hiçbir yerde bulamadığı bir gerçek. “Bülbülü altın kafese koymuşlar, vatanım demiş.”

     Fakat anavatanı yakında hissetmek, aynı dili konuşmak insana yinede güven ve huzur veriyor. Yat Limanına doğru devam ediyoruz.

     Şirin bir Akdeniz şehri havası taşıyan keyif noktası ve eşimle benim çok sevdiğimiz, Girne Yat Limanındayız. Özellikle yaz aylarında restoranları, cafeleri, dükkanları ve inci gibi dizilmiş yatları ile vazgeçilmez bir güzelliğe sahip Kıbrıs’a deniz yolu ile ulaşımda önemli bir yeri olan liman, geçmişte de ana karaya yakınlığından dolayı Girne Kalesi korunması arttırılmış ve Venedikliler tarafından bugünkü şekline getirilmiş.

     Girne Yat Limanı’nın at nalı şeklindeki girintinin arkasında yer alan restoranlar ve barlar tabloyu andıran bir görünüm sergiliyor. Girne marinasının girişinde yer alan Lüzinyan devrine ait Girne Kalesi’nin varlığı Girne limanına paha biçilmez bir değer katıyor. Yat limanı hattında yer alan, günümüzde yeme –içme ve eğlence mekanı olarak kullanılan binalar, eski zamanlarda Anadolu’ya ve Avrupa’ya Kıbrıs’tan ihraç edilen keçi boynuzu ve tuz için ambar olarak kullanılmış ticari açıdan son derece değerli olan Girne Yat Limanı, 1880 yılından sonra, İngiliz Sömürge Dönemi’nde dalgakıran ve tek katlı gümrük binası inşa edilerek geliştirilmiş 1914 yılındaysa bu gümrük binası ikinci kat daha ilave edilerek son şeklini almış ve bugün Marina Ofisi olarak iş görmeye devam ediyor.

     Önceleri yolcu amaçlarıyla kullanılan liman 1991 yılında Kıbrıs Türk Turizm İşletmeleri’ne devredilmiş ve marina işletmesi olarak hizmete açılmış.

     Deniz dalgalı olmasaydı, bugün buradan teken gezimiz buradan başlayacaktı. Tekne sahibinin söylemiş olduğu restorana uğradık. Kendiside geldi. Ayaküstü sohbet ettik. Akşamları müzik olduğunu, beklediklerini söyledi. Deniz dalgasız olduğu her zaman, tekne gezisi için beklediğini söyledi. Restoranın terasından, yat limanı ve kale manzarasını seyrederek biraz dinlenme fırsatı bulduk.

     Deniz kenarındaki restoranların önünden, Kale’nin yanından, Ziya Rızkı Caddesinden yürüyerek çarşı içinden otelimiz doğru yürümeye devam ettik…

    Oğlum, Kıbrıs’a gelmeden telefonla görüştüğüm ve bize tekne gezisi ayarlayan, cadde üzerinde bulunan, arkadaşı Anadol otelinin sahibi Olgun Zengin’e uğrayalım,hem de tanışırsınız dedi. İyi olur,  hem de teşekkür ederiz dedim.

     Merkezde güzel bir otel. Güler yüzlü Olgun bey bizi çok sıcak ve ilgiyle karşıladı. Yoğun olmasına rağmen, bizleri bırakmadı. Sohbet ve ayrılış…

    70 yataklı saray yavrusu otelimizdeyiz.

    Günün yorgunluğunu atmak üzere dinlenmeye çekildik! devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi3-004.jpegahmet-demirdogen-ve-esi_.jpeganadol-otel.jpegdr.-cigdem-yat-limani.jpeg

otel-onu-dt.-zeki-guryil.jpegotel-onu.jpegteras-girne.jpegyesim-cigdem-cagdas.jpeg

Bu yazı toplam 3668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.