1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yavru Vatan Kıbrıs – 22
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yavru Vatan Kıbrıs – 22

A+A-

Barış ve Özgürlük Müzesinin bahçesinde, bulunan küçük çapta kafeteryanın masasında soluklandık, grup toplanana kadar çaylarımızı yudumladık.

     Sit alanı olarak belirlenen bölge içerisinde; 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda denizden karaya çıkarmanın gerçekleştiği Yavuz Çıkarma Plajı, Brış ve Özgürlük Anıtı, Barış ve Özgürlük Müzesi ve Karaoğlanoğlu Şehitliği yer alıyor. Barış ve Özgürlük Müzesi ile Karaoğlanoğlu Şehitliği arasında bulunan, Açık hava Müzesine doğru yürüyerek ilerlerdik. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Rumların kullandığı harp araçları. Bu araçların çoğunluğu savaşta terk edildiği gibi duruyor. Bir kısmının motorları dahi üzerinde. Üzerlerindeki mermi delikleri dikkat çekiyor.

     Karaoğlanoğlu Şehitliğine de yürüyerek geldik.  

     Özgürlük için adada çekilen sıkıntılar ve ödenen büyük bedeller…

     Hiç ders oluyor mu bu insanoğullarına acaba! Ne için, kim için diye kendimize sormada da geçemiyoruz. Oynanana oyunların kurbanlarımı bu suçsuz, günahsız insanlar…

     Açıklamaya yapan askerimizi dinledikten sonra, gözyaşları arasında yapılan dualar…

KARAOĞLANOĞLU ŞEHİTLİĞİ      

     Şehitlik 1974 Barış harekâtında şehit düşen Subay, Astsubay, Erbaş ve Erlerin anısına inşa edilmiş. Adını 1974 Barış harekâtında şehit düşen alay komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almış. Şehitliğin proje müellifi Profesör Muammer Onat’tır. Şehitlikte 8 subay, 5 Astsubay, 58 erbaş ve er bulunmaktadır.”

     ŞEHİTLİK HAKKINDA ÖZET BİLGİLER

     A – Şehitlik girişinde bulunan iki sütun anavatana’a açılan kapıyı,

     B – Sağ taraftaki heykel grubu Türkiye Cumhuriyetini, sol taraftaki heykel grubu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini,

     C – İki heykel arasındaki boşluk anavatan’a açılan pencereyi,

     D – Heykelin dört ayak üzerinde durması, barış harekatının dört gün sürdüğünü,

     E – Heykel üzerinde kartal, gemi burnu ve personel figürleri, harekatın kara, deniz ve hava  kuvvetlerince müşterek olarak yapıldığını,

     F – Mehmetçik ve arkasındaki Türk bayrağı, Barış harekatının Türkiye tarafından yapıldığını, kendinden emin ve vakur Türk Milletini,

     G – Heykel üzerindeki diğer değişik motifler Türk askerinin hareket anındaki duygusallığını, yardımseverliğini, azmini ve kahramanlığını ifade etmektedir.

PİYADE KIDEMLİ ALBAY HALİL İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU’NUN BİYOĞRAFİSİ

     Piyade Kıdemli Albay Halil İbrahim KARAOĞLANOĞLU, 1924 yılında Tavas’da doğmuştur. Babası Süleyman Bey, annesi ise Havvaana’dır. 30 Ağustos 1945 yılında Kara Harp Okulu’ndan Piyade Asteğmen olarak mezun olan Albay KARAOĞLANOĞLU, 1946-1952 yılları arasında Kara Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinde Bölük Komutanlığı görevini yürütmüştür.

     1952-1961 yılları arasında İstanbul’da 1’inci Zırhlı Tug. Mot .P .Tb.K.lığı görevini yürüten Albay KARAOĞLANOĞLU 1961-1964 yılları arasında Ağrı’da 12’nci Piyade Tümeni 7’nci Piyade Alay Komutanlığı yapmıştır.

     1964-1966 yılları arasında Kara harp Okulu’nda öğretmenlik yapan Albay Halil İbrahim KARAOĞLANOĞLU, 1966-1968 yılları Konya’da 2’nci Ordu İstihbarat Grup Komutanlığı görevini müteakip, 1968-1972 yılları arasında Kara Harp Okulundan sırasıyla Harekat Eğitim Şube Müdürlüğü, Liderlik Öğretmenliği ve Kara Harp Okulu Alay Komutanı Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

     1972-1974 yılları arasında 39’uncu Tümen 50’nci Piyade Alay komutanlığı görevini ifa ederken 1974 yılında icra edilen 1’nci Kıbrıs Barış Harekatına katılan Albay Halil İbrahim KARAOĞLANOĞLU, 21 Temmuz 1974 tarihinde şu an Özgürlük ve Barış Müzesinin bulunduğu bina önünde ŞEHİT edilmiştir. Övünç Madalyası varisi olan oğluna teslim edilmiştir.

Etkilenmemek elde değil!  Başka canları kurtarmak için kendi canlarını feda eden gencecik delikanlılar ve komutanlar… Daha ana kuzularıydı onlar! Bir daha dönemediler ana vatanlarına, sevdiklerine, analarına, bacılarına…

    İnsan yaşarken de, rahatına ve keyfine düşkünlüğü de ayrı bir konu elbette. Şehitliğin önünde bekleyen otobüsümüze binmemizle inmemiz bir oldu. Güzel güzel çalışan klima arızalanmış. Şoför,  olmaz deyip, yeni bir otobüs istedi.

     Beş on dakika geçmeden yeni gelen otobüsümüzde yerlerimiz alarak yolumuza devam ediyoruz… devam edecek…


alaattin-karaer--kose-yazisi1-019.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi2-018.jpeg

Bu yazı toplam 482 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.