1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yavru Vatan Kıbrıs – 20
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yavru Vatan Kıbrıs – 20

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi1-017.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi2-016.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-013.jpeg

Barış ve Özgürlük Müzesindeyiz!

     Makarios’un diş doktoru Yorgacis’in evi olan bu bina, Kıbrıs Türkünün mücadele tarihinde bir dönüm noktası olan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başladığı 20 Temmuz gününün gecesi karargâh binası olarak kullanılmıştır. Ancak binanın girişine, Rum askerleri tarafından atılan roketatar mermisi isabet etmiş ve meydana gelen şiddetli patlamada, 50. Piyade Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Hava İrtibat Subayı olarak görev yapan Pilot Binbaşı Fehmi Ercan ve iki er şehit olmuştur.

     Bu nedenle tarihi belge özelliği kazanan ev, Kıbrıs Barış Harekâtı’nı ölümsüzleştirmek amacıyla müze olarak düzenlenerek harekâtın ikinci yıldönümünde Barış ve Özgürlük Müzesi olarak resmi bir törenle ziyarete açılmıştır.

     Müze, 1970’li yılların başında zengin bir Rum evi olarak inşa edilmiş ve I. Barış Harekâtı’nın başladığı Yavuz Çıkarma Plâjı’nın hemen doğusunda yer almaktadır. 20 Temmuz 1974 gecesi roketatar mermisinin isabet ettiği yere dokunulmamıştır. Müzenin şimdiki haliyle bakım, onarım, çevre düzenleme ve iç sergilemesi Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

     Müzenin bölümleri aşağıdaki şekildedir.

Zemin Kat: Müzenin zemin katında 1974 Barış Harekâtı’nı gerekli kılan olaylar tarihi süreç içinde temsili canlandırmalarla verilirken, harekâtta ele geçen silâhlar da burada sergilenmektedir. Yine bu katta müzeyi ziyaret edenlere Kıbrıs Barış Harekâtı belgeselini izleme olanağı yaratılmıştır.

Üst Kat: Müzenin üst katında şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’a ait üniformalar ve özel eşyaların yanısıra, harekât sırasında şehit olanların fotoğrafları, özel eşyaları ve üniformaları sergilenmektedir.

İç Avlu: Müzenin iç avlusunda Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit olan asker ve sivillerin isimlerinin yazılı olduğu anıtsal bir pano yer almaktadır. Müze binası ile Karaoğlanoğlu Şehitliği arasındaki açık alanda ise Rum Milli Muhafız Ordusu’nun terk ettiği zırhlı araçlarla ağır silâhlar sergilenmektedir.

I. Oda: 1974 yılına gelinceye kadar Kıbrıs’ta iki halk arasında yaşanan olayların tarihi gelişimi, Barış Harekâtı’nın 1. ve 2. bölümleri ile ilgili haritalar, Rumların Türklere karşı kullandığı zırhlı araç resimleri ile silâhların sergilendiği salondur.

II. Oda: Kıbrıs’ta yaşanan olayların anlatıldığı “30 Sıcak Gün” belgeselinin gösterildiği video tanıtım ve 20 Temmuz 1974 ile ilgili gazete haberlerinin yer aldığı odadır.

III. Oda: Piyade Kıdemli Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve Hava Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın biyografilerinin ve üniformalarının sergilendiği odadır.

IV. Oda: Kıbrıslı şehit mücahitlere ait resimlerin, silâhların, üniformalar ve şahsi eşyalarının sergilendiği odadır.

V. ve VI. Odalar: Şehit Türk askerlerine ait resimler ile şehitlerimize ait üniformaların ve şahsi eşyalarının sergilendiği odadır.

VII. Oda: Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili söylediği sözler ile şehitlik ve anıt resimlerinin yer aldığı odadır. devam edecek…

alaattin--(1).jpegalaattin--(2).jpeg

 

 

Bu yazı toplam 820 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.