1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Yavru Vatan Kıbrıs – 10
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yavru Vatan Kıbrıs – 10

A+A-

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi2-007.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-005.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-022.jpg

Sabah kahvaltı sonrası, otel önünde bekleyen otobüsümüzde yerlerimiz aldık.  Kıbrıslı rehber kendisini ve şoförü tanıttıktan sonra, bugünkü program hakkında kısa bilgiler verdi. Rehberimiz ismi Naci.  Kıbrıs şivesiyle konuşmasında sık ‘sayın misafirlerimiz’ diyerek başlıyor konuşmalarına.

Girne’den Lefkoşa doğru giderken Boğaz bölgesinde yer alan şehitliğimize hareket ettik. Yol üzerinden panoramik olarak tanıtımla ilerliyordu otobüsümüz.

     Sol tarafta, askeri saha içerisinde bulunan, yüksek bir tepede bulunan, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi başpiskoposu ve bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Makarios’un sarayını gösteriyordu. 1974 yılından günümüze artan yapılaşmaya rağmen yakın çevresine hiç yeni bina yapılmadığını görüyoruz. Belki de askeri bölge olmasındandı. Bu yer Kıbrıslı Türkler tarafından Makarios’un yazlık evi ya da sarayı olarak bilinmekteymiş. Bir kartal yuvası görümünde olup, Çatalköy’den Lapta’ya tüm kuzey sahillerini gözlemleyecek bir panoramik konuma sahipmiş. Kıbrıs’ın bu güzel manzaralı, bir o kadar da ilginç mimarisi olan yapısının aslında Makarios’dan çok önce de var olduğu, hatta buranın bir Osmanlı Paşası tarafından söylenmektedir.

     Boğaz Şehitliğindeyiz!

     Çok bakımlı ve temiz bir şehitlik.

     Bu şehitliğimiz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda bölgede şehit olan subay, astsubay, erbaş ve erler ile mücahitlerden bir kısmının yattığı Boğaz Şehirliği, şehitlere layık bir anıtsal yapı. GKK Komutanı Tuğgeneral Galip Mendi’nin girişimleriyle anıtsal bir hale getirilmiş.

     327 şehidin mezarının bulunduğu Boğaz Şehirliği’ne anıtsal özellik kazandırılması, Tuğgeneral Galip Mendi’nin girişimleriyle Prof. Dr. Tankut Öktem’in yaptığı heykellerle gerçekleştirilmiş.

     Bursa’nın Küçük Kumla Beldesi’ndeki atölyesinde çalışan Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tankut Öktem, Boğaz şehitliği için büyük bir Mehmetçik, 4 aslan, 4 adet kompozisyon içeren anıtsal türden heykel ve 5 adet rölyef yapmış.

     Eserlerin KKTC’ye gelişini de, Türkiye Genel Kurmay ikinci başkanı Orgeneral yaşar Büyükanıt sağlamıştır.

     Tuğgeneral Galip Mendi Boğaz Şehitliği hakkında, Mutlu Barış Harekatı’nda bu vatanı kurtarmak, Kıbrıs Türkü’nün varlığını korumak ve özgür olarak barış, huzur ve güven içerisinde ayyıldızlı bayrak altında yaşaması için seve seve canlarını feda eden Mehmetçik ve Mücahidin yan yana yattığını sözleriyle vurgulamıştır.

     Yüce bir ülkü, kutsal bir amaç uğruna en değerli varlıklarını feda eden, bu suretle Türk milletinin ve Kıbrıs Türk halkının ebediyen varoluşunun sebebini oluşturan, yıllar süren ızdıraplarını dinlendiren, özlediği özgürlüğe kavuşturan Barış Harekatı’nda bu toprakların vatan yapılması uğrunda canlarını feda eden şehitler için yapılan her şeyin yetersiz kalacağını vurgulayan Tuğgeneral Galip Mendi, onların aziz hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak ve milli mücadele tarihini yeni nesillere öğretmenin öncelikli görevlerinden biri olduğunu ifade ediyor.

     Daha önceleri ziyaret etmeme rağmen, her defasında etkiliyordu beni. Çanakkale gözlerimin önüne geliyordu. Çanakkale’den de çok etkilenmiştim.  Şehitlerimizi ziyaret ederken üzüntümün yanı sıra, kızgınlığımda vardı. Ne içindi, değer miydi diye düşünmekten kendimi alamıyordum. Gencecik insanlarımız, ana kuzusu gençlerimiz! 45 yıl geçmesine rağmen şehit olan yavrularını, eşlerini, nişanlılarını görmeye dahi gitme olanağı bulamayan Anavatanımızın çileli insanlarını düşündüm biran!

     “Sizler adına bizler geldik. Onlarda bizlerin evlatlar, yavruları, kardeşleri. Sizler adına da onları ziyaret ediyoruz, saygıyla anıyoruz.”

     Doğduğun yer mi, doyduğun yer mi demişler. Doyduğum yer demişler. Bizde öyle düşünerek ister istemez, Kırıkkale’li şehitleri aradı gözlerimiz. Kırıkkale’li şehit Piyade Er Fevzi Öztürk ve Keskin’li Piyade Onbaşı Duran Akyüz’ü mezarları başında dualar ederek, fotoğraflayarak, biraz olsun kendimizi rahat hissettik, belki bir borcu ödeme rahatlığıydı bu.

     Ziyaretler, dualar... devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi1-083.jpg

 

Bu yazı toplam 3201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.