1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Yaşlılar emekli çınarlardır
Yaşlılar emekli çınarlardır

Yaşlılar emekli çınarlardır

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Bülent Yıldız, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Bülent Yıldız, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. 

YAŞLI İNSANLARIN BİREYSEL REFAHI

Dünya’da hızla artmaya devam eden yaşlı nüfusun gelişimiyle ilgili değişimlerle ilgili olarak toplumların ve insanların yaşlı sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, yaşlıların sağlık ve sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine dikkati çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1990 yılında alınan kararla 1 Ekim, Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan edilmiştir. Bu gün dolayısıyla, yaşlıların yaşadığı sorunlar yanında, yaşlı insanların bireysel refahı ve toplumun kalkınması için, potansiyellerinin nasıl ortaya çıkarılacağı da dünya çapında gözden geçirilmektedir.

KIRIKKALE ÇOK YAŞLI SINIFINDA YER ALMAKTA

Kırıkkale nüfusunun büyük çoğunluğu merkezde yaşamaktadır. Kırıkkale ilimizin toplam nüfusu 283.017’dir. En fazla nüfus 198.477 ile merkez ilçede yer almaktadır. 2.büyük ilçe Yahşihan 31.013 nüfusa, 3.büyük ilçe Keskin ise 17.620 nüfusa sahiptir. Nüfusu en az olan ilçe ise 2.633 nüfus ile Çelebi ve 3.369 nüfus ile Karakeçili’dir. Kırıkkale’deki yaşlı nüfus (65 yaş üzeri) toplamı 34.143’tür. Kırıkkale’de yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı %12,1’dir. Kırıkkale’nin genel nüfusu içinde erkek sayısı kadınlardan fazla iken yaşlı nüfus içinde kadın sayısı erkeklerden daha fazladır.

KIRIKKALE’NİN YAŞLI NÜFUS ORANI

“Kırıkkale “Çok Yaşlı Toplum” kategorisine girmiştir. Çünkü Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) uluslararası sınıflandırmasına göre yaşlı nüfus oranı genel nüfus oranının %7 ile %10’u arasında olan toplumlar yaşlı toplum, %10’u ve üzerinde olan toplumlar ise çok yaşlı toplum olarak kabul edilmektedir.  Türkiye’nin yaşlı nüfus oranı ise %9,1 olup yaşlı toplum sınıfına girmektedir. Kırıkkale’nin yaşlı nüfus oranı ise Türkiye ortalamasının üzerinde olup çok yaşlı toplum sınıfına girmektedir. Kırıkkale’de bazı ilçelerde yaşlı nüfus oranı ise çok daha yüksektir. Sulakyurt’ta yaşlı nüfus oranı %29,8, Delice’de yaşlı nüfus oranı %28,6, Çelebi’de yaşlı nüfus oranı %26,2’dir. Yani bu ilçelerde her 4 kişiden 1’i yaşlıdır.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 2167 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.