1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. YAŞAYAN TARİH BEYPAZARI -5
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAYAN TARİH BEYPAZARI -5

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi-1-007.jpg

Alaattin Camii.

 

 

    SULTAN ALAATTİN CAMİİ-CAMİİ KEBİR:

    Beypazarı’nın en güzel ve tarihi camilerinden birisinin önündeyiz. Köşesinde yılanmış bir Çınar ağacı. Ziyarete gelenlerin odak noktası ve buluşma yeri de diyebiliriz. Fotoğraf çektirenler ve selfie yapanlar çoğunlukta.

    Beypazarı’nda bulunan tüm Camiileri görmek ve gezmek mümkün değildi elbet! Tarihi Camii az değil.  İncili Camii, Kurşunlu Camii, Osmangazi Camii, Tabakhane Camii, Bulgur Dede Camii, Merkez Fatih Camii, Akşemsettin Camii, İmaret Camii…

alaattin-karaer--kose-yazisi-2-003.jpg

 

Gençlerimiz Alaattin Camii köşesindeki yıllanmış Çınar önünde!

 

     Bunlardan, Alaattin Sokak da bulunan Alaattin Camii tanıyalım; Dikdörtgen planlı, çatılı bir yapıdır. Düzgün kesme taşlarla yapılan camiinin üstü, çatı ile örtülmüştür. Son cemaat yeri yoktur. Camiinin beden duvarları, ara ara tamir görmüş olmasına rağmen, kısmen orijinal şeklini korumuştur. Bilhassa, doğu duvarı, ilk haliyle günümüze ulaşmıştır.

    Beden duvarlarının alt kısımları, kesme taşla yapılmış olmasına karşın, üstleri tuğla hatıllı bir örgüye sahiptir. Alttaki sivri kemerli pencerelerin üstünde, sivri kemerli ve alçı şebekeli ikinci sıra pencereleri hizasına kadar devam eden tuğla hatıllı duvarlarda, kesme taşların arası, dikey düzende tuğlalar konularak suretiyle kasetlenmiştir. İkinci sıra pencereler üzerinde duvarlar, kanarları pahlı bir silme ile sona ermektedir. Güneyde, küçük bir çıkıntı teşkil eden mihrabın üzerine kapatılmış yuvarlak bir pencere bulunmaktadır. Kuzeybatı köşede yer alan minarenin kaidesi kesme taştır. Minarenin gövdesi tuğla, şerefesi taştandır.

     Batı cephesinde, altta parmaklıklı ve yuvarlak kemerli dört pencere, üstte yuvarlak kemerli beş pencere bulunur. Kuzeybatı köşesinde, minarenin yanındaki kapıdan, yapıya girilir. Kuzey cephede, altlı-üstlü beş pencere görülür. Kare planlı, içten kıbleye dikey dört sahne ayrılmıştır. İkinci sırada üç sütun, diğer sıralarda dörder sütun bulunur. Üstü, ortasında boyalı ve geometrik motiflerle süslü bir göbek bulunan ahşap tavanla örtülüdür. Güneyinde, üstü boyanmış mukarnaslı alçıdan mihrap ve basit ahşap minber vardır. Kapının kuzeyindeki merdivenlerden yapının üç tarafını (batı, doğu, kuzey) boydan boya kateden üst galeriye çıkılır. Dıştan, çatının üstü kiremitli çatıyla örtülüdür. Yapının kuzeybatı köşesindeki minarenin kaidesi taştan, gövdesi tuğladandır. Alaattin Camiinin beden duvarları, çeşitli zamanlarda, oldukça büyük tamirler görmüş olmalıdır. Kesme taştan yapılmış duvar örgüsünde tuğla hatıllar, sivri kemerli nişler içindeki pencerelerin taş ve tuğla örgüleri dikkat çekmektedir.

     Camiinin beden duvarları üzerindeki, birinci sıra pencere nişlerinin kemerlerinde üç tuğla ve bir taş kullanılmış olup, niş içindeki pencerelerin alınlıkları, tuğla desenli olarak doldurulmuştur. Kıble yönde küçük bir çıkıntı teşkil eden mihrabın üzerinde de yuvarlak bir pencere vardır. Evvelce, üç nefli ve ahşap destekli olduğu söylenen camiinin 1300 yılındaki yangında yandığı, bundan sonra tahta tavanlı olarak yeniden yapıldığı bilinmektedir. Sultan Alaattin Camiinin mimari şekli, 15 ve 16’ncı yüzyıllara ait olduğunu göstermektedir. Muhtemelen, daha önce, burada bulunan eski caminin harap olmasından sonra, yerine bu camii yapılmış olmalıdır diyor kaynaklar.

     Alaattin Camii’den ilerliyoruz satıcıların olduğu Alaattin Sokağına…

alaattin-karaer--kose-yazisi-3-004.jpg

Dağ dağa kavuşmazmış da, insan insan kavuşurmuş. Yurdanur Duman, Kırıkkale’de Kız Meslek Okulunda Müdürlük yapmış emekli öğretmen arkadaşıyla karşılaştı. Ankara’da oturan öğretmen hanımla ayak üstü sohbet ederken, grubumuzdan o anda olanlarla, biraz dinlenmek için küçük çay ocağına oturuyoruz. Çalışan kadın bayağı hoş sohbet birisi.

alaattin-karaer--kose-yazisi4-009.jpg

alaattin-karaer--kose-yazisi-5-002.jpg

devam edecek…

 

Bu yazı toplam 1090 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.