1. YAZARLAR

  2. AHMET GÖKDEMİR

  3. Yasaklarda adalet ve eşitlik
AHMET GÖKDEMİR

AHMET GÖKDEMİR

İL gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

Yasaklarda adalet ve eşitlik

A+A-

Yaklaşık bir yılI geçkin hayatımızda olan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bütün insanların hayatı tamamen değişti. Günlük yaşantımızda sıradan hale gelmiş alışkanlıklarımızı dahi özler olduk. Sıklıkla hastanelerde ya da sağlık camiası alanında görevli kişilerde gördüğümüz maske, artık hayatımızın bir vazgeçilmez parçası haline geldi.  Maskeyle birlikte sosyal mesafe-hijyen kuralları da hemen hemen her gün duyduğumuz caddelerde, sokaklarda, iş yerlerinde gördüğümüz, hatta her insanın yanında taşıdığı dezenfektanlar dahi bir parçamız haline geldi.

Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların rehavete kapılmaması amacıyla devlet yetkilileri tarafından kısıtlama önlemleri de beraberinde geldi. Uzun zamandır devam eden sokağa çıkma kısıtlamaları salgın seyrine göre esnetilip, sıklaştırılıyor. Lakin benim uzun zamandır özellikle diğer vatandaşlar gibi takip ettiğim ve ısrarla aklımın almadığı bir konu var. Yasaklarda adalet ve eşitlik mekanizması neye göre, kime göre işlediği. Devletin yetkili kişileri tarafından başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere kalabalık ortamlardan uzak durmamız, kapalı ortamların sıklıkla havalandırılması, sosyal mesafe ve maske kurallarına özenle uymamız gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor.

Peki bu uyarıları yapanlar gerçekten de vatandaşların dikkat ettiği kadar sizler bu kurallara uyuyor musunuz? Ya da uydunuz mu? Ya da bütün siyasi partiler sözüm sizedir? Hanginiz kongre yapmadınız? Hanginiz seçim uğruna yüzlerce, binlerce kalabalığı bir araya getirerek kongre gerçekleştirmediniz? Veyahut hangi dernek, hangi sendika, hangi sivil toplum kuruluşları yasakların belirli bir süre gevşetilmesiyle yangından mal kaçırırcasına hemen hıncahınç doluluklarla kongre yapmadınız?

            Ülke genelindeki Konfederasyonların genel başkanları, sendikaların, örgütlerin, vakıfların, kısacası eğitim, spor, kültür her alandaki STK temsilcilerinin yöneticileri neden sizler bu konuyla ilgili birlik olup kongrelerin bu süreçte yapılmaması için devletin ileri gelen yöneticileriyle gerekli görüşmeler sağlamadınız? Ben bu süreçte şunu çok iyi anladım ve benim gibi milyonlarca vatandaşta anlamıştır diye düşünüyorum.

 

*Vatandaşa bazı şeyler yasak, bürokrat, yönetici ya da siyasi olunca serbest.

*Kıraathanelerde oyun yasak, futbol maçları serbest.

*Minibüslere yolcuyu fazla almak yasak, kongreler hıncahınç dolu.

*Vatandaşın cenazesine kalabalık yasak, protokol ya da tanınmış cenazelere serbest.

*Şehir merkezindeki lokantalar kapalı, 5 kilometre uzaklıkta restoranlar açık

*Kısıtlamada ekmeği için kağıt toplayanlara ceza, kıyı kenarlarında tatil yapanlara serbest.

*Kamu çalışanlarına esnek, özel sektör çalışanlarına aynı şekilde çalışmaya devam  

*Devlet okulları kapalı, özel okullar kısmi açık….

*Kamu öğretmeni evde online, özel okul öğretmeni okulda…

Gerçekten de daha bunun gibi bir sürü uyulması beklenilen fakat uyulmayan onlarca, yüzlerce madde var.

Şimdi TAM KAPANMA kararı alındı.  Maddi anlamda elektrik, su, doğalgaz, vergi, SGK, BAĞKUR ödemelerinde pandemi nedeniyle güçlük yaşayan esnaf dükkanını kapatacak. Peki ya desteklenecek mi? Kırıkkale’nin önde gelen iş insanları hani nerede Kırıkkale sevdanız sahaya çıkın da görelim sizleri. Tutun şu esnafın elinden, kanayan yarasını kapatın.

 

Madem ki her şey devletten beklenmez alın sizlere bir öneri. TBMM’de görev alan bütün vekiller, bakanlar, bütün siyasiler. Parayı asgari ücret değil, yüzbinlerce TL, milyon TL kazanan sanatçılar, popçular, topçular.. Haydi pamuk eller cebe yapın da pandemi sürecinde sorun yaşayan binlerce insana sahip çıkın. Öyle klavye başında evimizden çıkmayalım, evimizde duralım gibi sosyal mesaj paylaşanlara denk geldim. Sanırım klavye başında bazı sözleri söylemek çok kolay.

 

 

Bu yazı toplam 11047 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.