1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. YAŞADIĞIMIZ ŞEHRİ KORUYALIM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞADIĞIMIZ ŞEHRİ KORUYALIM

A+A-

İç Anadolu’muzun cumhuriyet şehri Kırıkkale’mize her yönüyle Kırıkkale’de yaşayanlar olarak sahip çıkalım. Kırıkkale’mizin iki yüz bine yaklaşan merkez nüfusunu oluşturan her kişi Kırıkkalelidir. Bunu kabullenmeyenler varsa çok yanılıyorlar. Kırıkkale’de yaşayıp rızkını temin eden, milletine türlü kademelerde hizmet edenlerin doğum yerleri nere olursa olsun Kırıkkalelidir. Bu şehre bu düşüncelerle hizmet etmek şehrin güzelliği için yaşanılabilir iyi bir yer olabilmesi için şehirli gibi yaşamak zorundayız.

 

Kırıkkale’mizde şehirli gibi yaşayabilmek için önce bir şehirli olarak görevlerimiz nelerdir onları bilmek bildiklerimize uymak lazımdır. Misal Kırıkkaleli taşıt yolunda gider denirdi. Allah’a şükür onu unuttuk. Neden çünkü yaya yollarımız çok güzel oldu. Taşıt yoluna inmeye gerek kalmadı. Yalnız bu yolları nasıl kullanıyoruz. Şehirde yaşamaya uygun olmayacak şekilde, yani yaya yolu üzerinde guruplar halinde sohbetle yapıyoruz. Kendimizden başka o yolu kullanacak olana saygı duymuyoruz. Eğer sohbet etmeye zorunlu isek bir kenara çekilerek o ihtiyacımızı görmekte fayda vardır. Bunun çok önemli olduğunu yaşayarak görüyoruz.

 

Kırıkkale’mizde şehirli gibi yaşayacaksak şehrimizi temiz tutacağız. İçtiğimiz sigaranın izmaritini yola atmayacağız. Biten sigara paketini yine yola atmayacağız. Belediyemiz uygun yerlere çöp kapları koydu. Zahmet olmazsa elimizdeki izmariti ve biten sigara paketini o çöp sepetine kadar götürün siz yapın yapmayanlarda yapanları görünce oda yapar. Yapmayanları şehrimizin temizliği şehrimizin güzelliği için uyaralım. Komşu illerimizde Çorum’u ve Kırşehir’i örnek gösterenler var. Bizleri yani Kırıkkale’mizde yaşayanların onlardan eksik bir tarafı va mı? Hayır. Yalnız onlar kurallara uyuyor, biz ise kuralları umursamıyoruz. Aradaki fark işte budur.

 

Bize ne demeyelim. Uyarıların çok zaman faydalı olduğunu görüyoruz. Bundan önceki yıllarda yollarımıza tükürenler, burnunu temizleyenlerde vardı. Şimdi onlar yok denecek kadar azaldı. Demek ki toplum olarak üzerinde durursak neticeleri iyi oluyor.

 

Kırıkkale’mizde şehirli gibi yaşamak istiyorsak işlerimiz için kullandığımız kâğıtların atıklarını, işi biten poşetleri gazete ve reklam broşürlerini gelişi güzel yerlere bırakmayalım. Bazı büfelerde satılan yiyeceklerin içini yiyip dışını atmayalım. Bunlar bilhassa çocuklar tarafından yapılıyor. Bunları da yaptırmayalım. Yapanlara engel olalım. Sözün özü eğer şehirde yaşıyorsak şehirli gibi hareket edelim. Çevremizi temiz tutalım. Hizmetimize sunulan parklarımızı iyi koruyalım oralardan amaçlarına uygun olarak faydalanalım. Halkımızın hizmetine sunulan bütün yerleri kendi malımız gibi koruyalım. O yerler bizden sonra geleceklere de hizmet edecek yani bunlar milletin malı milletin malına sahip çıkmak hepimizin görevi.

 

Kırıkkale’mizi İç Anadolu’muz da örnek şehir yapalım. Bu örnek şehircilik öncelikle temizlikle başlar. Şehrimiz üniversite şehri oldu. Yurdumuzun her yerinde öğrencilerimiz var. Onların gelen anaları babaları var. Onlar şehrimizin misafirleri hem onlara sahip çıkalım hem de şehrimizden onların iyi intibalarla ayrılmalarını sağlayalım. Kırık kalemiz her iyi şeye layıktır.

 

                İHSAN AKÇA

 

Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.