1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Yarınlara ufuk açacağız
Yarınlara ufuk açacağız

Yarınlara ufuk açacağız

Akademik eğitim ve öğretim alanında çeşitli çalışmalara imza atan Kırıkkale Üniversitesi, geçtiğimiz aylar içerisinde göreve başlayan Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan’ın önderliğinde önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor.

A+A-

REKTÖR ASLAN: “BİZİM GENÇLERİMİZ GÖLGEYE SIĞINAN DEĞİL, GÖLGE OLUŞTURACAK KİŞİLER OLACAK”

 

Akademik eğitim ve öğretim alanında çeşitli çalışmalara imza atan Kırıkkale Üniversitesi, geçtiğimiz aylar içerisinde göreve başlayan Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan’ın önderliğinde önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. Üniversite olarak önemli projelerinden bahseden Aslan, “Teorisi, pratiği ve diploması güçlü öğrenciler yetiştireceğiz” dedi.

YAPACAKLARI PROJELERİNİ ANLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz Eylül ayında Kırıkkale Üniversitesi’nce rektör olarak atanan Prof. Dr. Ersan Aslan, üniversitenin her alanda şehirle bütünleşmesi, eğitimin kalitesinin daha da artması amacıyla Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Aslan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, görev süresi boyunca yapacakları projelerini anlattı.

TEORİK, PRATİK VE DİPLOMASI GÜÇLÜ OLACAK

KKÜ Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Aslan, üniversite olarak 3 ayda iyi bir yol katettiklerini söyledi.  Rektör yardımcıları Prof. Dr. Nihat İnanç, Prof. Dr. Dilek Kılıç ve Prof. Dr. Mehmet Başalan'da toplantıda hazır bulundu. Üniversite olarak kısa, orta ve uzun vadeli projeler hazırladıklarını anlatan Aslan, “Bizler verdiğimiz diplomanın güçlü olmasını sağlayacağız. Bütün işleri yapabilen değil, mesleğinde başarılı olan öğrenciler yetiştireceğiz” dedi.

KOLTUĞUNDA OTURAN REKTÖR OLMAYACAĞIZ

Her zaman saha çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Rektör Aslan, “Bize emanet edilen bu görev, yarınlara ufuk açacak gençlerin en iyi şekilde yetişmesi için verilmiştir. Rahat şekilde koltuğunda oturan bir rektör olmayacağız. Bize verilen sürede çalışmalarımızı hızlı şekilde gerçekleştirerek, üniversitemizin Türkiye genelinde daha üst seviyelere çıkmasının mücadelesini vereceğiz. Gelenek ve gelecek kavramlarıyla teknolojinin getireceği yeniliklerle öğrencilerimize hizmet sunacağız” ifadesinde bulundu.

OTOMOTİV VE MOBİLYA BÖLÜMÜ YENİDEN AÇILACAK

Aslan, “Meslek Yüksek Okulunda öğrencilerin tercih etmemesi nedeniyle kapatılmak zorunda kalan otomotiv ve mobilya bölümü yeniden açılacak. Senatomuzdan alacağımız kararla birlikte, öğrencilerimizin bu meslek edinici bölümü tercih etmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Bu gibi eğitimlerimizi, geleceğin getirebileceği teknolojik değişimlere uyumlu şekilde hazırlayacağız. Gelecekle ilgili konuları öğrencilerimize adapte edeceğiz” şeklinde konuştu.

HASTANEDE SORUNLAR GİDERİLECEK

Üniversite olarak önemli hizmetlere ve çalışmalara imza atmaya hazır olduklarına dikkat çeken Aslan, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan çeşitli sorunların da kısa süre içerisinde giderileceğini söyledi. Hiçbir vatandaşın mağdur olmaması için mücadele verdiklerini ifade eden Aslan, “Herkes vatandaşın gerekli hizmetini yapacaktır. Halkımızın sorunlarını gidermeyen kişilerde yaptığı olumsuzlukların karşılığını alacaktır. Ben zaman zaman hastaneye çat kapı ziyaretler gerçekleştiriyorum. Hastane her zaman denetimimiz altındadır” dedi.

TIP FAKÜLTESİNDE KADAVRALI EĞİTİM OLACAK

Zaman zaman fakültelerde bulunan dersliklere de çat-kapı ziyaret gerçekleştirdiğini ifade eden Aslan, “Tıp Fakültesinde öğrencilerimizin karşılaştığı kadavra sorununu da çözdük. Birinci sınıf öğrencilerimiz, eğitimlerini kadavra üzerinde hissederek, dokunarak gerçek anlamda alabilecek” dedi.

3 AY İÇERİSİNDE NELER YAPILDI

Aslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Üç rektör yardımcısının atanması, İdari personelin atamalarının önemli kısmının yapılması, Tam hafta esaslı ders programlarının hazırlanması.  Her fakülte ve yüksekokulda her gün en az yüzde 65-75 öğrencinin bulunmasını sağlayan ders programı, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılının Koordinatörlüğü ( Türkiye, Avrupa Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinde 300 Milyon gönüldaşımıza yapılacak etkinliklerin koordinatörü). ÜNİKOP Üniversiteler Birliği ( 13 Üniversite) 2019 Dönem Başkanlığı. Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği ile anlaşma (133 Üniversite) Merkezi Asya Üniversiteler Birliği ile anlaşma (64 Üniversite).

ÜNİVERSİTE ŞEHİR BÜTÜNLEŞECEK

Kısa Dönem (1 YIL): Dijital Üniversiteye dönüşmek. KÜSİ Akademik Kurulu oluşturmak

KÜSİ Sektör Kurulu oluşturmak. Uluslar arası anlaşma sayısını artırarak, öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini artırmak. Teknokentin ek alanının başvurusunu yapıp, ilan edilmesini sağlamak. Birinci sınıf öğrencilerinin şehir ile bütünleşmesini sağlamak için Belediye ile bir proje hayata geçirmek. Engellilere Hipoterapi için ve öğrencilerimize yönelik Veteriner Fakültesi Binicilik Tesisini kurmak. 300 milyon gönül coğrafyamızda Kırıkkale adını duyurmak.”

TARİHİ MEKÂNLAR BAHÇESİ OLUŞACAK

“Tıp Fakültesi bölümlerinden en az ikisinde birer projenin Kırıkkale’yi kapsayacak şekilde başlatılması. Özel eğitime muhtaç çocuklarımız için en az bir projeyi hayata geçirmek. Silah İhtisas OSB’ye savunma sanayi şirketlerinin yatırım yapması için girişimlerde bulunmak. Geleneksel Okçuluk Tesislerini hayata geçirmek (Okçular vakfı). ETNOSPOR İç Anadolu Bölge Seçmelerini Kırıkkale’de yapmak. Ulusal şöhretler etkinlikleri gerçekleştirmek. Kırıkkale tarihi mekânlar bahçesini oluşturmak.”

MEVCUT İNŞAATLAR TAMAMLANACAK

Orta Vade (2 YIL): Özel Eğitim Bölümünü açmak. Mevcut inşaatları bitirmek. Kırıkkale’den Üniversite bazlı hizmet almak amacıyla il dışına giden hizmetlerin Kırıkkale’de verilmesini sağlamak. Geleceğin mesleklerini öğretim programı içine almak. Var olan uluslararası anlaşma sayısını artırmak. Mezunlar ile İletişimde Olma projesinin devamlılığını sağlamak

Kampüs enerji ihtiyacını alternatif enerjiden karşılamak. Keskin çiftliğini çalışır hale getirmek

Tıp, diş hekimliği ve veteriner fakültesinin 100 km yarıçapındaki alanda bilinirliğini sağlamak

2019 Porf. Dr. Fuat Sezgin Yılını yüz akı ile bitirmek.

SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

“Uzun Vade (4 yıl): Yayın istatistiklerini dünya standartlarına çıkarmak (0.73). TÜBİTAK Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde ilk 50’ye girmek. Var olan uluslararası anlaşma sayısını artırmak ( Mevcut:116 2021:145). Akredite olmuş bölümlere sahip olmak (Mevcut:0)

Bölüm sayısını artırmak. Sanayi ilişkilerini proje bazlı çalışmaya oturtmak. İlgili bütün bölümlerin en az bir proje ile şehre dokunmasını sağlamak. Akademik ve idari personelin atamalarının tamamlanması. Birimlere ulaşabilirliğin sağlanması. Hastanelerin hizmetinin hasta odaklı hale getirilmesi. İdari ve akademik; ulusal ve uluslararası akreditasyon Sektörel, gelecek odaklı ve uluslararası tabanlı eğitim-öğretim sunmak” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.