1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Yarınlar için birlikte okuyalım
Yarınlar için birlikte okuyalım

Yarınlar için birlikte okuyalım

​​​​​​​Kırıkkale Valiliği’nin himayelerinde, İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile bazı kurumların desteklediği ‘1. Kırıkkale Kitap Fuarı’nın resmi açılışı gerçekleştirildi.

A+A-

VALİ SEZER: “ÖNÜMÜZDEKİ 4-5 YIL KIRIKKALE’NİN YILI OLACAĞINA CANI GÖNÜLDEN İNANIYORUM, SİZLERDE İNANIN”

 

14 Nisan’a kadar sürecek olan fuar alanında kitap okumanın önemine vurgu yapıldı. Geleceğimizin teminatı olan çocuklara kitap okuma alışkanlıklarının kazandırılması gerektiği anlatıldı.

İMZA GÜNÜ VE KONFERANS

Kırıkkale’de ilk kez düzenlenen ‘1 Uluslararası Kırıkkale Kitap Fuarı’nın resmi açılışı gerçekleştirildi.  Kırıkkaleliler tarafından yoğun ilgi gösterilen Kitap Fuarının açılışında, kitap okumanın önemine değinildi.  Kitap fuarı kapsamında 80 yayınevinden 80 yazar, Kırıkkaleli okurları ile buluşuyor. Fuar için kurulan çadırda binlerce kitap ve el sanatları ürünleri yer alıyor Fuar süresince yazarlar tarafından Müftülük Konferans Salonu'nda öğleden önce Kırıkkaleli yazarlar, öğleden sonra şehir dışından katılan yazarlar tarafından söyleşiler ve imza günleri düzenleniyor.

VALİ SEZER VE MÜDÜR KARAKOÇ’A TEŞEKKÜR

80 yazarın Kırıkkaleliler ile buluştuğu ve Kırıkkale’de ilk kez yapılan ‘Kırıkkale Kitap Fuarı’nın resmi açılışı yoğun ilgi ile açıldı. 5 Nisan 14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 1’inci Kırıkkale Kitap Fuarında ulusal yazarların yanı sıra Kırıkkaleli yazarlar da Kitap Fuarında okurları ile buluşuyor. Yapılan Kitap Fuarına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Halit Karakoç’a teşekkür ederken, gerçekleştirilen Kitap Fuarının düzenli olarak yapılması temennisinde bulundular.

274 BİN OKUYUCU SAYIMIZ VAR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yöresel halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Halit Karakoç, “Bugün açılışını yaptığımız kitap fuarı ilimizde bir ilk olacak. Geldiğimiz anlamda kültür anlamında çalışmalara önem veriyoruz. İlk icraatımız Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi’nin 24 saat boyunca hizmete açılmasıydı. Karşılığını da fazlasıyla aldık şuanda 274 bin okuyucu sayımız var. Haftanın iki günü etkinlik yapıyoruz ve 17 bin etkinliğimize katılan kişi sayısı 9 ayda. Bu rakamlarla da 1769 kütüphane içerisinde Türkiye’de en çok okuyucusu olan kütüphaneler arasında 13’üncü sıraya yükseldik. Etkinlik anlamında da birinci sıradayız.”

YANLIŞ BİLGİLERE ALDIRIŞ ETMEYİN!

Kütüphaneler Genel Müdürü Yardımcısı Ali Odabaş, “Tarama motorlarına bakıldığı zaman Türkiye Avrupa Birliğine üye ülkeler içerisinde binde bir okuma oranı olan, bir Japon yılda on kitap okurken bir Türk on yılda bir kitap okuyor gibi UNESCO’nun araştırmasına göre Dünya’da 86’ncı sıradayız gibi, TÜİK’in insanlarımızın ihtiyacından bir sıralama yapıldığı zaman 232’nci sırada olduğu gibi bazı yanlış bilgiler dolaşıyor tarama motorlarında. Sürekli vurguluyoruz ama bunların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor maalesef. TÜİK’in böyle bir açıklaması yok. İlgili daire başkanı ısrarla TÜİK böyle bir veri derlemiyor ve açıklamıyor demesine rağmen halen tarama motorlarında hep önümüze geliyor.”

KİTAP OKUMA SÜREMİZ 7 DAKİKA

“UNESCO’nun böyle bir veri derlediği yok, açıklaması yok. Avrupa Birliği’nin böyle bir açıklaması yok. Şimdi doğru bilinen yanlışların karşılığında bizde gerçek kaynaklı bir rakam paylaşacağım. Avrupa Birliği’nin 2018 Dünya Kitap okuma vesilesiyle yayınladığı istatistiğe göre günlük kitap okuma süremiz ortalama 7 dakika. Avrupa Birliği ülkeleri arasında dokuzuncu sıradayız. Fransa, Belçika, Romanya gibi ülkeler arasında daha iyi durumdayız. Almanya’nın da 7,5 dakika. “

BİN 168 KÜTÜPHANEMİZ VAR

“Hemen hemen Almanya ile aynı sıradayız. Kitap okuma alışkanlığını günlük hayatımızdaki aktivitelerin içerisinde önceliği açısından da yüzde 10.2 ile yine Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk 10’un içerisindeyiz. Bizim kendi kendimize yayınladığımız istatistikler değil bunlar. Bizim bin 168 kütüphanemiz var genel müdürlüğümüze bağlı. 2018 yılı içerisinde yaklaşık 11,5 milyon adet kitap ödünç vermişiz. Doğru bilinen yanlışlara itibar etmeyelim. Okuma durumu açısından kötü durumda değiliz, rakamsal olarak yayıncılık dünyada ilk 20’nin içerisindeyiz.”

OKUMAK HERKES İÇİN ÖNEMLİDİR

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, “Bu kitap fuarının Kırıkkale’ye kazandırılmasında emekleri geçen herkese teşekkür ederim. Sayın Valimiz geldiği günden itibaren Kırıkkale alanında yaptığı çalışmalar gözler önünde. Özellikle insanların birbirleriyle iletişim kurmaları anlamında, kendisiyle ve çevresiyle okumak önemlidir. Kendimizi ve çevreyi de okumak önemli bir şey. Hepsinin gözünde okumak önemlidir ve okuduğumuzun amacını da bilmeliyiz. Bir zamanlar bir kitap kampanyası vardı. Biz neyi okursak okuyalım, ne için okuduğumuzu onun gayretini göstermemiz lazım.”

KİTAP DOĞRU BİLGİNİN KAYNAĞIDIR

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Bugün fuarların en güzeli kitap fuarı açılışı nedeniyle bir aradayız. Kitap deyince bilgiyle doğru orantılı, bilgiye ulaşabileceğimiz en güzel kaynaklar kitaplardır. Bu kitaplarda insanların hayatını şekillendiren önemli nesnelerdir. Okumuş olduğumuz kitaplar zayıf bir noktada değil. Etrafımızda muhabbet ettiğimiz insanlarla okumuş olduğumuz kitaplardan sohbet edebiliyoruz. Tabii bu yeterli mi değil, çok daha iyi noktalara gelmeliyiz.”

HÜR VE ÖZGÜR DÜŞÜNÜN

“İnanıyorum ki özellikle genç kardeşlerim hayatlarının şekillenmesinde önemli rol oynayacak muhakkak bir kitap vardır. Onu aramak durumdasınız. Okuyun, özgür ve hür düşünceli olun. Hiçbir şeyden korkmayın. İnşallah yolunuz açık olacaktır. Kurduğumuz hayaller içinde asla çalışmaktan geri kalmayın. Çok çalışın çünkü başarıya ulaşmanın yolu çok çalışmaktan geçiyor. Kırıkkale’de bir ilk olan fuarın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

NİYETİMİZ KIRIKKALE’YE HİZMET ETMEK

Son olarak konuşma yapan Vali Yunus Sezer, “Bugün Kırıkkale için hayırlı bir işin açılışını daha gerçekleştiriyoruz. Kitap fuarı ilki açılıyor ama inşallah bundan sonra ki de benzeri organizasyonlarda topluma yansıtılır ve bundan sonra da bu tür organizasyonlar devam eder. Güzel işlerin arkasında çok güzel ekip oluyor. Biz bu gibi projeleri başlatıyoruz ama niyetimiz Kırıkkale’ye hizmet etmek. Bu güzel insanları güzel hizmetlerle buluşturmak. Allah niyetimizi bozmasın. Niyet güzel olunca akıbeti de güzel oluyor.”

BİRÇOK PROJE BAŞLATTIK

“Biz kitap fuarı açılmasını programımıza aldığımız zaman bunun gerçekleştirileceği belki ilk konuştuğumuz zaman bizim açımızdan belki soru işaretleri olan bir konuydu ama bakıyorsunuz bir anda olup gerçekleşiyor. Bu açıdan öncelikle birçok proje başlattık ve devam ediyor bu projenin eti kemiğe bürünmesinde vesile olan Allah’a ve çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah daha iyi güzel hizmetlerle Kırıkkale’yi buluşturmak Allah bizlere nasip eder. Bu hizmetlere bütün arkadaşlarımızın, hepsinin bir şekilde katkısı var.”

ÖNÜMÜZDEKİ 4-5 YIL KIRIKKALE’NİN YILI OLACAK

“Önemli olan bu niyet ve bu hizmetlere katkıda bulunacakları bir araya getirmek. Ben her zaman şunu söylüyorum Kırıkkale’de güzel bir çalışma ekibimiz var. Bu ekiple önümüzde ki birkaç yıl içerisinde Kırıkkale’nin tamamının çevresini kültürel, turizm, sanayi alanında her alanda Kırıkkale’nin çevresi değişecek. Önümüzdeki 4-5 yıl Kırıkkale’nin yılı olacağına canı gönülden inanıyorum, sizlerde inanın. Bunu çok tekrar ediyorum özellikle bilinç altına bunu işlememiz lazım. Bir kere kendimizin inanması lazım.”

VALİ SEZER’DEN BASIN CAMİASINA TEŞEKKÜR

“Bu açından kitap fuarındayız. Birçok yazarımız geldi, inşallah ilimizden de güzel duygularla ayrılırlar. Kendilerinden ziyadesiyle biz yararlandık buradan güzle hislerle ayrılıp, Kırıkkale’nin güzel duygularını gittikleri yere taşırlar. Basınımıza da özellikle teşekkür ediyorum. Kitap fuarının tanıtılması noktasında eksiğimiz vardı. Bu eksiğimizi gönüllü olarak üstlendiler. Kitap Fuarı’nı gönülden gönle herkese taşıdılar. Ben tekrar hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

HEP BİRLİKTE KURDELEYİ KESTİLER

Açılış törenine Vali Yunus Sezer’in yanı sıra; Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Ayhan Vural, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Halit Karakoç, kamu kurum il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile yüzlerce kişi katıldı. Çeşitli gösteriler sonrasında protokol üyeleri tarafından fuarın açılış kurdelesi kesildi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Foto: Burak Can

Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.