1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Yargı tarafsız ve bağımsız olmalı
Yargı tarafsız ve bağımsız olmalı

Yargı tarafsız ve bağımsız olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, “Bu torba kanunda vatandaşımıza dokunan, onun problemlerini önceleyen ve çözüm üreten hiçbir düzenleme yoktur.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, “Bu torba kanunda vatandaşımıza dokunan, onun problemlerini önceleyen ve çözüm üreten hiçbir düzenleme yoktur.

126 ÜLKE ARASINDA 109. SIRADA YER ALIYOR

Önal, “Olan sadece milleti oyalama ve sorunları örtme gayretinizdir. Kötü niyetli tüm çabalarınıza rağmen vatandaşımız gerçeği görmekte ve hesap sormak için sandığın önüne konulmasını beklemektedir. Ülkemiz son 18 yılda hızla hukuk devleti olmaktan uzaklaştı, Kişiye özgü çıkarılan kanunlar, Anayasaya aykırı düzenlemeler ve keyfi uygulamalarla yüzlerce yıllık demokrasi tarihimize ciddi zararlar verildi. Tüm bu uygulamalar nedeniyle ülkemiz 2019 yılı hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109. sırada yer alıyor.”

SAVUNMAYI TEMSİL EDEN AVUKATLAR

“Bugün Türkiye de özel ve devlete ait hukuk fakültelerinin sayısı 90’ları bulmuştur. Türkiye de hali hazırda 20 ye yakın Hukuk Fakültesinin dekanı kadro eksikliği gibi gerekçelerle hukuk fakültesi mezunu bile değildir. Üstelik dekanı hukuk fakültesi mezunu olmayan üniversitelerin çoğunluğu devlete ait üniversitelerden oluşmaktadır. Özellikle son 5 yıl içerisinde sırf üniversitelere prestij katmak amacıyla açılan hukuk fakültelerinde öğretim üyesi bulunmakta bile zorluk çekilmektedir. Değerli arkadaşlar yargı erkinin üçlü saç ayağında en önemli görevi üstlenen ve savunmayı temsil eden avukatlarımızın sorunları her geçen gün daha da artmaktadır. “

YARARLANARAK BİR YIL STAJ YAPMAKTADIR

Toplamda 150 bini bulan ve çok büyük bölümünün 3 büyük şehirde toplandığı avukatlarımız serbest piyasa koşullarında ekonomik sıkıntılarla karşı karşıyadır. İhtiyaçtan çok fazla sayıda açılan Hukuk Fakültelerinden mezun olan ve Avukatlık yapmak isteyen genç stajyerler ekonomik ve sosyal güvencelerden yoksun bir şekilde ya da en az derecede yararlanarak bir yıl staj yapmaktadır. Avukat stajyerlerinin birçoğu nitelikli staj yapmaksızın ve emek sömürüsüne maruz kalarak avukatlık mesleğine adım atmakta ve genç işsizler ordusuna katılmaktadır.

KABUL EDİLEN KİŞİLERDEN OLUŞMAKTADIR

“Son yıllarda içi adalet üretmeyen ama ismi saray olarak ifade edilen adalet sarayları kurulmakta ve Avrupa’nın en büyük hizmet binalarının yapılması gurur sebebi sayılmaktadır. Bir yandan içi boş ve sistemi kilitlenmiş büyük adalet sarayları yapılmaya çalışılmaktayken bir yandan da bu çalışmalar mevcut adliyelerin yetersizliği bahane edilerek yerel ve adli binaların birçoğunun özel kişilerden yüksek bedellerle kiralandığı da sıkça basına yansımaktadır. Yakın tarihe kadar özellikle FETÖ soruşturmaları kapsamında yaklaşık 4 bin hakim ve savcı meslekten ihraç edilmiştir.  Üstelik bu hakim ve savcıların çoğu sizin döneminizde mesleğe kabul edilen kişilerden oluşmaktadır.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 1711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.