1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yakup ALTIN
Yakup ALTIN

Yakup ALTIN

Sabah işteyim,  İstanbul’dan oğlum arıyordu; - Baba başınız sağ olsun! Bir an dondum kaldım. Bir şeyden haberim yok. Hayırdır dedim ama, gelin...

A+A-

Sabah işteyim,  İstanbul’dan oğlum arıyordu;

- Baba başınız sağ olsun! Bir an dondum kaldım. Bir şeyden haberim yok. Hayırdır dedim ama, gelin siz bana sorun. - Arkadaşınız Yakup Altın ölmüş! - Haberim olmadı oğlum, sen nereden duydun. - İl gazetesi sitesinde yazıyor. - Yazıyor da, benim iş yerimdeki bilgisayar Allah’a emanet! İnternet yok daha. Bir gelip bir gidiyor. Birkaç dakika geçmedi. Telefonuma mesaj geldi bir arkadaştan; “Yakup Altın vefat etmiştir.   Cenazesi bugün öğle namazına muteakiben çarşı camiinden kaldırılacaktır.” Bir araya geldiğimizde, gazete ve kitap üzerine konuşmalar yapardık. Eli kalem, yazı yazanları bir araya getirmek için dernek kurmak istemişti. Yıllar önce yazmış olduğu “Dünden Bugüne KIRIKKALE” kitabını hediye etmişti. Ben de bir yazımla başarılarının devamı dilemiştim. Çok mutlu olmuştu.  

BİR YAZAR – BİR KİTAP 

Yakup ALTIN

1959 Yılında Yozgat’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kırıkkale’de Yüksek yakupppOkulu Balıkesir’de tamamladı ve AÜ’nde lisans tamamlayarak diploma aldı. Çeşitli ortaokul ve liselerde Türkçe-Edebiyat öğretmenliği ile idarecilik görevlerinde bulundu. Öğretmenlik mesleğinden ayrılarak 1997 yılında Kırıkkale Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü  görevine atandı. Yazar evli olup iki çocuk babasıdır.  

Dünden Bugüne

KIRIKKALE

     “Arşiv Belgelerine Göre KIRIKKALE Oymak – Aşiret – Cemaatler” isimli kitabı için yazmış olduğum yazımın bitiminde; “ yeni eserlerini beklediğimizi” söyleyerek yazıma son vermiştim. Birkaç gündür, bu güne kadar görmediğim  soğuk kış günü yaşadığımız Kırıkkale’de; sıcak bir hava içerisine girdim, içim ısındı arkadaşım dostum Yakup ALTIN’ın “Dünden Bugüne KIRIKKALE” kitabını okurken! İki yıl sonra yeni bir çalışma ürünüyle yeniden karşımıza geldi Yakup ALTIN. Ne kadar güzel bir çalışma örneği sergiliyor. “Doğduğun yer mi doyduğun yer mi” derler. İşte Yakup ALTIN arkadaşımız doyduğu yere Kırıkkale’ye bir şeyler yapmanın coşkusunu ve sevincini bizlere yaşatıyor. Herhangi bir konuda yazı yazarken kafamızda tasarladığımız düşünceleri kaleme alırız ve ortaya bir eser çıkar. Fakat bazı eserleri ortaya çıkarmak için, iğne ile kuyu kazmak gibi, her çiçekten bal almak gibi uzun çalışma ve emek ister. Günlerce çalışmayı gerektirir. İşte böyle bir çalışmanın ürününü sergilemiş Yakup ALTIN. 25 yıldır yaşadığım Kırıkkale’yi çevresini, gelenek, görenek ve yaşamını onun yazmış olduğu kitaplar sayesinde tanımış oldum. Dışarıdan Kırıkkale’yi bilmeyen birisi bir soru yöneltse, bir an düşünür ve diyeceğimizi bilemeyiz. İşte burada bu son çalışmanın önemi ortaya çıkıyor. Kırıkkale’nin de yazarları, şairleri, sanatçıları çok  bir ilimiz olduğunu görüyoruz. Radyolarda televizyonlarda çeşitli sanatçıların söylemiş olduğu şarkı ve türkülerin bu yörenin sanatçılarının eserlerinin olduğunu görüyoruz: Keskin yöresinden Bahri İlhan’dan derlenmiş;

Bir yiğit gurbete gitse

Gör başına neler gelir

Garip  sılayı andıkça

Yaş gözüne dolar gelir

     Yine Keskin yöresinden Hacı Taşan ve Salman Coker’den;

Allı turnam bizim eve varırsan

Şeker söyle kaymak söyle bal söyle

Gülüm gülüm kırıldı kolum

Tutmuyor elim turnalar ey

    Bizim de aşklarımız, sevdalarımız, acılarımız, ayrılıklarımız ve tutkularımız vardır. Faik YILMAZ yazmış;

Boşa bana sitem etme sevdiğim

Beni bu sevdadan yıldırmazsın

Vız geliyor bunca yıldır çektiğim,

Sel oldu gözyaşım, durduramazsın.

     Kitabın Bibliyografya bölümünü incelediğimde sayısız kitap, dergi ve kaynaktan yararlanıldığını tespit ettim. Bu kadar kaynağı okumak, onlardan kısa ve öz ana fikir çıkarmak kolay olmasa gerek. Bu nedenle Kırıkkale’mizde, kendini bu şehre adamış, karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışan Yakup ALTIN’ı takdir etmemek mümkün değil! 1071 Malazgirt Zafer’inden itibaren Türklerin iskanına açılmış bir coğrafi alan! Geçen yıllardan, Cumhuriyet dönemine ve günümüze kadar KIRIKKALE! Kırıkkale’de yaşayıp da Kırıkkale’yi bilmeyenler, öğrenmek için çaba göstermeyenler, 528 sayfalık bu kitabın her bölümünden yeni bir şeyleri öğrenme olanağı bulacaktır. Kırıkkale’nin, çevre ilçe ve köylerinin yerleşim alanlarına göre tarihi yerlerini ve tarihi şahsiyetlerini, il oluşundan, coğrafi yapısından, nüfusundan, jeolojik yapısından, su yüzeyleri ve kıyı özelliklerinden, ikliminden, idari durumunu kadar tüm bilgileri içeren, Koçubaba Camii ve Türbesini, Sulakyurt Şeyh Şami Camii ve Türbesini, Hasan Dede Camii ve Türbesini, Haydar Sultan ve Türbesini anlatan, Birinci Dünya Savaşında, başta Çanakkale olmak üzere değişik cephelerde şehit düşen, Kurtuluş Savaşı’nın değişik cephesinde şehit düşen, Kore’de, Kıbrıs’ta, Terör’de şehit düşen tüm Emniyet mensuplarının yazılı olduğu kaynak bir kitap. Kırıkkale’de yıllarca yaşayıp, Kırıkkale için, bir bilgi, bir anı bırakmayan kişileri düşünün. Tüm düşündüklerini ve bildiklerini su yüzüne çıkarmayıp, yaşayanlara ışık tutacak hazineleri ile göçüp giderler. Diğer taraftan ise Yakup ALTIN gibi arkadaşlarımızın yitip giden değerleri su yüzüne çıkarmak, onları yaşatmak için günlerce, belki de yıllarca emeklerini esirgemeden çalışmaları da ayrı bir değer taşımaktadır. Her Kırıkkalelinin, öğrencisinden, öğretmenine, memurundan, işçisine, okullardan, derneklere, mahalle ve köy muhtarlarına kadar herkesin yararlanabileceği güzel bir kaynak. Yavan bilgilerden uzak detaylı bir araştırmanın örneğini kısa ve öz biçimde bizlere sunan Yakup ALTIN’ı tebrik ederken, yine yeni eserlerini beklediğimizi de bildirmek isterim. Kırıkkale ile bağı olan, eşimize dostumuza armağan edeceğimiz en güzel hediye bu olmalı.

*     *     *

     12 Ağustos 2014 tarihinde aramızdan genç yaşta ayrılan arkadaşımızın. ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.      
Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.